spot_img

Intervju: Studio za prostorni dizajn Modelart arhitekti

Dejan Mitov, mast. inž. arh. / Master studije završio na Departmanu za arhitekturu Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i na Šumarskom fakultetu u Beogradu, studijski program Oblikovanje proizvoda od drveta. Radi kao asistent na Departmanu za arhitekturu na predmetu Maketarstvo i srodnim predmetima, gdje je i student doktorskih studija. Oblast interesovanja je primena drveta u arhitekturi i urbanizmu sa implementacijom savremenih geometrijskih i tehnoloških principa, uz poseban osvrt na digitalnoj fabrikaciji.

Jelena Mitov, mast. inž. arh. / Osnovne i master studije završila na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu na Departmanu za arhitekturu. Oblast interesovanja čine dizajn enterijera kao i prikazivanje umetnosti i edukacija kroz dizajn izložbi i događaja.

Krsto Radovanović, mast. inž. arh. / Osnovne i master studije završio na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu na Departmanu za arhitekturu. Interesovanje za savremenu arhitekturu upotpunjuje kroz praktični i eksperimentalni rad, ali i teorijski diskurs, što je rezultiralo radom na većem broju arhitektonskih konkursa, istraživačkih radova i izložbi, samostalno i u timu.

 

Studio Modelart iza sebe ima veliki broj realizovanih enterijera, rezidencijalnih i komercijalnih prostora. Pored toga, studio se bavi i maketarstvom. Da li Vas ovaj kompleksni pristup izdvaja od klasičnog arhtektonskog studia?

Jelena: Širenje delatnosti je u nekom trenutku odlika manjeg obima posla i potrebe za privlačenjem većeg broja klijenata. Kada se dostigne dobar nivo u poslovanju, širenje delatnosti je logičan sled događaja jer time se želi ponuditi više klijentima, čime se zatvara veći krug srodnih usluga. Spoj projektantskog studija i radionice je u našem slučaju rezultat prvog, ali potreba drugog stava. Mi verujemo u pristup od ideje do realizacije, zbog čega se vrednost tima ogleda u tome što u istom kolektivu imamo ljude orijentisane na različite segmente rada od početne ideje, pa do finalne realizacije. Sa druge strane, bavljenje maketarstvom nas je samo dovelo do toga da shvatimo značaj detalja pa ćemo često navesti da je stvaramo arhitekturu sa maketarskom preciznošću.

Osim ovako širokog pristupa, ono što je još karakteristično za Vaš studio je i vrlo mlad tim. Kako funkcionišete međusobno?

Jelena: Da bi sve to funkcionisalo tako dugo vremena, ključna reč je – poverenje. Često volimo da kažemo da je arhitektura stvar poverenja, i to na više nivoa: sa jedne strane, tim ne može da funkcioniše ako nema međusobnog poverenja svih članova; svako u timu ima različita interesovanja i znanja, pa je samim tim zadužen za različite aspekte projekta. Sa druge strane, da bismo stvarali uspešnu i kvalitetnu arhitekturu, neophodno je steći poverenje investitora. Kada smo počinjali, kao mlad tim bez mnogo iskustva, to je bilo izuzetno teško. Manjak iskustva smo morali nadomestiti radom, energijom i željom, a to je vremenom počelo da daje rezultate.

Kada biste mogli izdvojiti jedan projekat, koji bi to bio i zašto?

Jelena: Projekat koji moram izdvojiti je projekat Tarkett Akademije u Bačkoj Palanci, jer je to projekat kojim je počelo naše projektantsko delovanje. Projekat je rezultat studentskog konkursa, organizovanog 2012. godine od strane kompanije Tarkett d.o.o. iz Bačke Palanke. Cilj projekta je bio da se stara proizvodna hala u okviru kompleksa fabrike pretvori u showroom za izlaganje podnih obloga i edukativni prostor za obuku podopolagača. Pored nas, na konkursu je učestvovalo još nekoliko studentskih timova, jer je cilj kompanije bio da dobiju inovativne i sveže ideje. Nakon pobede na ovom konkursu, čelinici Tarkett-a su prepoznali potencijal našeg mladog tima, i angažovali nas na razradi projekta. Nakon toga smo radili kompletan projekat uređenja enterijera, ali i nekoliko drugih projekata za Tarkett, koji su sada naši stalni klijenti.

Ovaj projekat nam je bio veliki ispit i ujedno prekretnica koja nas je uvela u svet arhitektonske prakse. Sa druge strane, saradnja sa velikom kompanijom je bila izuzetno korisna za sticanje iskustva u poslovanju i definisanju naših poslovnih strategija.

Po kojim karakteristikama je Vaš rad prepoznatljiv i autentičan?

Jelena: Već sam navela da je nas kao arhitekte formirao praktičan rad. Boravak na gradilištu nam je i danas od velikog značaja. I ne samo boravak – često je potrebno i da se prihvatimo alata i sami nešto izvedemo da bi to ispalo onako kako smo zamislili. Saradnja sa izvođačima je ključna za arhitekturu. Iako mnogi pokušavaju da arhitekturu poistovete sa umetnošću, to je možda samo delimično tačno. Arhitektura je pre svega veština koordinacije, gde je potrebno istovremeno voditi računa o velikom broju faktora, organizovati tim različitih ljudi, a zatim potrebe klijenta pretvoriti u prostorne odnose. Smisao arhitekture je da na inovativan način unapređuje ljudske živote.

Dosta se bavimo i primenom digitalnih tehnologija u arhitekturi i dizajnu, poput parametarskog modelovanja i digitalne fabrikacije.

Kakvo je Vaše mišljenje o trenutnoj savremenoj arhitektonskoj i dizajnerskoj praksi na domaćem tržištu?

Jelena: Domaća arhitektonska i dizajnerska praksa postaje sve zanimljivija! Nakon Hrvatske i Slovenije, čija arhitektonska scena je doživela preporod još početkom 2000-tih, dolaskom mladih i kreativnih timova, čini se da u ostatku bivše Jugoslavije do sličnog preporoda dolazi deceniju kasnije.

Domaće tržište hvata zalet i pokušava da se približi svetskim tokovima, što je svakako znak napretka. Ipak, današnja arhitektura postaje globalna i sve više gubi lokalni karakter, za šta su najviše zaslužni ArchDaily, Instagram i slične platforme koje u prvi plan stavljaju fotografiju arhitekture. Ali, to je posebno pitanje o kome bi se moglo diskutovati naširoko…

Kroz Vaše projekte primijeti se prisutnost drveta kao materijala. Otkud zanimanje za ovaj materijal?

Jelena: Drvo je opšte poznati i prihvaćen materijal, zbog čega lako dostupno, što može da zavara pa da pomislimo kako ga svi razumemo. Međutim, drvo je materijal čija se upotreba mora projektovati. Mogućnosti koje nam pruža i kompleksnost koju sadrži nam samo stvara izazov i inspiraciju za upotrebu.

Drvo kao materijal je odigralo značajnu ulogu na samim počecima našeg delovanja u arhitekturi. U toku studija smo često govorili da je drvo, ručni alat i mnogo entuzijazma dovoljno za stvaranje nečeg zanimljivog. Manuelni kontakt sa drvetom je stvorio dobru osnovu za dalja istraživanja, zbog čega je Dejan posvetio vreme i upisao master studije za Oblikovanje proizvoda od drveta pri Šumarskom fakultetu u Beogradu.

Ono što Vas izdvaja od ostalih arhitektonskih studia je i maketarstvo. Možete li nam reći nešto više o tome?

Jelena: Makete su naše izražajno sredstvo koje koristimo u istraživačkom i projektantskom radu, ali smo takođe uspeli da izradu maketa podignemo na visok nivo tehničke izrade zbog čega to nudimo kao jednu nezavisnu uslugu. Dejan je asistent na predmetu Maketarstvo, pri Departmanu za arhitekturu u Novom Sadu gde je to ujedno i jedini predmet u regionu koji se bavi isključivo maketama. U okviru predmeta se izučavaju različiti pristupi u tehnikama prezentacija putem arhitektonske makete, a u praksi to sve zaista i primenjujemo. Maketa je jedini trodimenzionalni način izražavanja u kome je nemoguće ili je jako teško nešto lažirati, zbog čega i dolazimo do početnog stava: arhitektura je stvar poverenja.

Jedan od najvećih projektantskih izazova je oblikovanje malog prostora. Jedno takvo rješenje je stan od 40 kvadrata za dvoje arhitekata, za koje ste zasluženo osvojili nagradu za najbolji interijer. Recite nam nešto više o ovom projektu?

Jelena: Ovaj projekat je prvobitno zamišljen kao naša „lična karta“, kojom ćemo prezentovati neke naše projektantske i dizajnerske ideje. S obzirom da smo na ovom projektu ujedno i projektanti i investitori, mogli smo da radimo bez mnogo ograničenja (osim, naravno, finansijskih) i da iz tih 40 kvadrata izvučemo maksimum. Ovo je ujedno prostor za život i rad, što je bio poseban izazov. Prostor je podeljen na dva dela približno iste površine, a iskoristili smo i veliku spratnu visinu i postavili galeriju za spavanje.

Iskustva iz ovog projekta smo kasnije primenjivali u drugim projektima, posebno tamo gde je na malom prostoru potrebno uklopiti više različitih sadržaja.

Možete li za naše čitaoce otkriti na čemu trenutno radite i šta u budućnosti možemo da očekujemo od Vašeg studia?

Jelena: Od nas u narednom periodu možete da očekujete više total dizajn projekata, jer pokušavamo da napravimo pomak u tom segmentu. Želimo da budemo apsolutno prisutni na projektu od ideje do realizacije i gde god bude prostora za tako nešto eto nas.

Trenutno radimo na preko 20 projekata različitih obima i tipologija, sa kvadraturom od 20 m2 pa do 10.000 m2, tako da je širok okvir onoga što možete da očekujete.

I za kraj, imate li možda neku poruku za čitaoce m-Kvadrata?

Jelena: Naša poruka je ujedno i poziv svima da nam postave što teži zadatak!

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE