Svojom odgovornosti provedbe globalnih ciljeva Ujedinjenih nacija za osiguranje održivog razvitka do 2030. godine, EU potiče i druge države svjetske zajednice kao i države koje nisu članice EU da se pridržavaju agende “Zeleni plan”.
Krajem prošle godine najavljen je Europski Zeleni plan (Green Deal) koji će transformirati način našeg života, rada i mobilnosti. Omogućit će globalno vodstvo Europske unije u samodostatnosti. Prilagodba klimatskim promjenama je jedan od najvećih izazova današnjice. Europskim Zelenim planom se planira prvi klimatski neutralan kontinent u svijetu do 2050. godine. To je najveći izazov EU i prilika našeg doba za održivu zelenu tranziciju. To je nova strategija EU-a za održivi rast čije će ostvarenje omogućiti predviđena iznimno velika ulaganja. Mjere provedbe i popratni mehanizmi pretpostavljaju ambiciozna smanjenja emisija, velika ulaganja u vrhunska istraživanja i inovacije te očuvanje prirodnog okoliša.
U svjetskoj bilanci energetske potrošnje i posljedičnih emisija stakleničkih plinova, sektor graditeljstva u odnosu na druge djelatnosti sveukupno još uvijek zauzima više od 40 %, s trendom pada koji se temelji na odgovarajućim naprednim strategijama i mjerama njihove provedbe, a moguće ga je i višestruko ubrzati zahvaljujući tehnološkom razvoju i potvrđenim rezultatima najbolje prakse.
Primjerice, tridesetogodišnje iskustvo standarda pasivne kuće je provjerena platforma za priuštivo ostvarenje niskougljičnih i bezugljičnih, samodostatnih i plus energetskih modela građenja novogradnje i dubinske obnove do „faktora 10“, uz osiguranje toplinske, zvučne i svjetlose ugodnosti, optimalne toplinske akumulacije te zdravstvenih i sigurnosnih zahtjeva.
Više od polustoljetnog iskustva potvrđene najbolje prakse kao rezultata kontinuiranog izvornog razvoja ISOSPAN sustava, zasigurno prinosi suvremenim zahtjevima visoke energetske učinkovitosti i održivosti. ISOSPAN je jedna od vodećih tvrtki na europskom tržištu po prodanoj količini ekološkog građevinskog materijala. ISOSPAN sustav omogućava izvedbu vanjske ovojnice arhitekture i na razini visoko energetski učinkovitog standarda pasivne kuće, odnosno A+ energetskog razreda, što je verificirano odgovarajućim vrijednosnim certifikatima (Passive House Institute, Passivhaus Austria, CasaClima, Natureplus, KPKHR i dr.) i certifikatima za ekološke materijale (ISO 14025 i EN 15804).
Izvedba građevina ISOSPAN sustavom osigurava suvremene standardne i napredne tehničke, energetske i okolišne značajke. Svi elementi proizvodnog programa zadovoljavaju zahtjeve zdravog građenja i kružnog gospodarenja, jer se otpad od izvođenja u potpunosti može reciklirati bez po okoliš štetnih krutih sastojaka i emisija plinova.
Građenje ISOSPAN drvocementnim elementima modularnog sustava oplatnih blokova, zidova i ploča većih dimenzija, napose s odgovarajućom integriranom toplinskom izolacijom, kao i predgotovljenih elemenata koji se mogu izvesti prema posebnoj narudžbi, je znatno racionalnije od gradnje klasičnim materijalima manjih formata, jer u velikoj mjeri skraćuje vrijeme izvedbe uz smanjenje potrebne radne snage. Tehnološke značajke modularnosti sustava omogućavaju racionalnu i sigurnu uporabu pojedinih elemenata u konačnu zatvorenu cjelinu ovojnice s nosivim i dijelovima ispune s unutarnjim nosivim i pregradnim zidovima. Jednostavno se postiže cjelovitost primarne fizičke betonske strukture građevine.
ISOSPAN sustav zadovoljava zahtjeve otpornosti na potresna naprezanja s mogućom ugradnjom potrebne armature. ISOSPAN sustav zadovoljava i standardne zahtjeve zaštite od požara (REI). ISOSPAN sustav građenja će zasigurno i u Hrvatskoj zainteresirati sve više investitora zbog priuštivosti, isplativosti investicije u kratkom roku i jamstva kakvoće, kao i izvođače građevina ovim sustavom, jer se uspješnost njegove primjene temelji na dugom provjerenom kontinuiranom iskustvu proizvodnje, izvedbe i uporabe. ISOSPAN sustavom se mogu materijalizirati i nadstandardno zahtjevni funkcionalni i oblikovni arhitektonski koncepti što potvrđuju referentna ostvarenja. ISOSPAN sustav više od pet desetljeća ekološki svjesno sudjeluje u zelenom konceptu građenja proizvodnjom elemenata od prirodnih materijala pa očekujemo i želimo nastavak daljnjeg razvoja koji će doprinjeti ostvarenju globalne dekarbonizacije i prvog klimatski neutralnog kontinenta za 30 godina.
Ljubomir Miščević Red. prof. art. Ljubomir Miščević, dipl. ing. arh. Voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska