Naše zdravlje oslanja se na tri dobro poznata stuba: prehranu, vježbu i način života. Svaki od ovih stubova utiče na zdravlje. Naš životni stil direktno je povezan s našim životnim prostorom. On može biti optimalno oblikovan pravim načinom gradnje i pravim izborom građevinskih materijala..
Većinu života provodimo u zatvorenom prostoru. Faktori koji pridonose fi zičkoj udobnosti uključuju ugodnu sobnu temperaturu, vlažnost zraka u prostoriji, kvalitet zraka itd. Zato su naši “životni prostori” tako važni za naše zdravlje.
Zdrava gradnja
Pravi kvalitet zdravih građevinskih materijala postaje jasan kada živite s njima. To je zato što 90% našeg vremena provodimo u zatvorenom prostoru. Jednostavno je: samo ako zdravo gradite možete živjeti u zdravom okolišu, postavljajući temelje za zdrav život.
Zdravo stanovanje
Izolovana kuća i zidovi koji regulišu klimu omogućuju vam da se osjećate ugodno kako biste mogli živjeti opušten i zdrav život u prekrasnom, čistom okruženju.
Zdrav život
Naručito kada naporno radimo i izloženi smo profesionalnim izazovima, naš stambeni prostor postaje mjesto za opuštanje i oporavak – naša osobna elektrana.
7 faktora za vaš zdrav dom
Pojam unutrašnje klime opisuje interakciju različitih faktora koji utiču na unutrašnje prostore, što može uticati na kvalitet života, udobnost, a time i zdravlje ljudi. Poput temperature i vlažnosti zraka, postoje i drugi faktori koji utiču na unutrašnju klimu.
1. Temperatura
Osjećaj toplote ili hladnoće prostorije ovisi o percipiranoj temperaturi, koju određuju dva faktora: temperatura zraka i temperatura unutrašnjih površina (toplinsko zračenje).
2. Vlažnost zraka
Kako biste se osjećali ugodno u zatvorenom prostoru, uz pravu sobnu temperaturu potrebna je i odgovarajuća količina vlažnosti zraka. Relativna vlažnost između 40 i 60% smatra se ugodnom.
3. Plijesan
Ako je vlažnost zraka previsoka, može dovesti do stvaranja plijesni u prostorijama. To povećava rizik od dišnih bolesti i zaraza, a može uzrokovati i alergije. Plijesan je jedan od najopasnijih faktora koji utiču na zdravo stanovanje.
4. Buka
Bukom smatramo uznemirujuće i neugodne zvukove. Smatra se jednim od najvećih faktora pritiska na okoliš koji mogu negativno uticati na udobnost i odmor.
5. Emisije
Različiti izvori emisija onečišćujućih tvari mogu nepovoljno uticati na kvalitet unutrašnjeg zraka. To uključuje građevinske proizvode, namještaj i raznu opremu, koji često neprekidno oslobađaju kemijske tvari (VOC).
6. Neugodni mirisi
Neželjeni mirisi uzrokovani građevinskim materijalima nisu samo neugodni, a u najgorem slučaju mogu dovesti i do smetnji u obliku glavobolje, umora ili simptoma nadraženosti.
7. Svjetlost
Svijetli, svjetlošću ispunjeni stambeni prostori presudno su važni za zdravlje i pozitivno raspoloženje.
Kada bi zidovi mogli govoriti…
… šta bi nam rekli? Najveći istraživački projekt u Evropi, Baumit Viva Istraživački Park im daje glas, analiziranjem više od 1,5 milijuna podataka godišnje.
■ Najveći evropski projekt komparativnog istraživanja građevinskih materijala
■ 1,5 miliona mjernih podataka godišnje
■ Nezavisna analiza od strane istraživačkih partnera
Istraživački park Viva
Baumit se već preko 25 godina bavi temom “zdravog života”, a na tržište je donio brojne inovativne proizvode. Međutim, tokom ove intenzivne studije postalo je jasno da trenutačno postoji vrlo malo znanstveno potkrijepljenih zaključaka o uticaju građevinskih materijala na zdravlje i udobnost. Stoga je 2015. godine pokrenut jedinstveni evropski istraživački projekat.
Istraživanja i otkrića
Na zemljištu uz Inovacijski centar Friedrich Schmid u Austriji sada je različitim načinima gradnje izgrađeno 12 istraživačkih kuća – od masivne konstrukcije, betona i pune opeke do drvenih i lakih konstrukcija s drvenim okvirima, prekrivenih različitim unutrašnjim i vanjskim završnim materijalima. Unutrašnje dimenzije kuća su 3 x 4 metra, a svaka ima po jedan prozor i vrata. Sve kuće izložene su istim vanjskim klimatski uslovima i imaju iste U-vrijednosti (koefi cijent prijenosa topline). Za građevinske materijale namjerno su odabrani savremeni proizvodi koji su dostupni na tržištu, što omogućuje autentični prikaz raspona mogućih metoda gradnje sa kojima se graditelji mogu susresti.
Navike i ponašanje korisnika
U kućama se simulira ponašanje korisnika: na primjer, navike prozračivanja i pojava vlage zbog tuširanja i kuhanja. U svakoj kući ima više od 30 mjernih senzora, koji tokom čitavoga dana bilježe širok raspon fi zikalnih parametara. Različiti korišteni građevinski materijali ispituju se na toksikološke interakcije, udobnost i učinke na zdravlje. Izmjereni podaci bilježe se i pohranjuju putem računalne nadzorne ploče na internoj mjernoj stanici.
Znanstveno dokazano
Ali, naravno, želimo biti apsolutno sigurni, pa su rezultati također podvrgnuti vanjskoj analizi naših istraživačkih partnera, kao što su Austrijski institut za biologiju i ekologiju građenja (IBO), Sveučilište primijenjenih znanosti Burgenland i bečki MedUni. Razlog tome jest, da ćemo tek kada budemo tačno znali uticaj građevinskih materijala na unutrašnju klimu moći razviti naše proizvode da budu još sigurniji i zdraviji.
3 elementa zdravog stanovanja
Nakon dvije godine intenzivnog istraživanja, analize i procjene 5 miliona podataka, jasno je kako metode gradnje i građevinski materijali imaju značajan uticaj na zdravlje i kvalitet života. Bez obzira na stil koji odaberete pri izgradnji kuće, sve kuće imaju jednu zajedničku stvar. Za izgradnju zdrave zgrade, treba uzeti u obzir sljedeća tri područja:
FASADA – Izolacija na prvom mjestu
ENTERIJER – Unutrašnje vrijednosti
KONSTRUKCIJA – Čvrstoća je važna