spot_img

Ivica Šitum: Prošle godine smo donijeli odluku o kupovini najsavremenije opreme za proizvodnju EPS-a

Osnovni cilj je bio povećanje kapaciteta ali i poboljšanje naših standardnih proizvoda. Povećanje kapaciteta je značajno. Sa proizvodnjom u dvije smjene na novoj opremi možemo proizvesti 13.000,00 m3 EPS-a, dnevno.

Intervju: dipl.ing.strojarstva Ivica Šitum, tehnički direktor kompanije Eps Laštro d.o.o.

Naš gost u decembarskom izdanju časopisa je dipl.ing.strojarstva Ivica Šitum, tehnički direktor kompanije Eps Laštro d.o.o. Od 1997 godine se bavi proizvodnjom EPS-a (styropora), kao i problemima vezanim uz toplinsku izolaciju građevinskih objekata na bazi EPS-a. Kompanija Eps Laštro je najveći proizvođač ekspandiranog polistirena u BiH i lider tehnološkog razvoja i inovacija u fasadnom sistemu. Konstantno ulažu u inovacije i novitete čime jačaju svoju kompaniju i pozicioniraju se jače na tržištu. Tako su prošle godine donijeli odluku o kupovini najsavremenije opreme za proizvodnju stiropora. Nama je to bio povod da razgovaramo sa gospodinom Šitumom i saznamo više informacija.

 Kompanija EPS LAŠTRO je najveći proizvođač ekspandiranog polistirena u BiH i lider tehnološkog razvoja i inovacija u fasadnom sistemu. Za početak recite nam u čemu je tajna uspjeha?

Rekao bih, nema tajni sve je transparentno. Od prvog proizvedenog bloka EPS-a pa sve do danas naš poslovni princip je isti: Zadovoljan kupac. Drugim riječima, u datim okolnostima i u skladu sa trenutnom situacijom napraviti najbolji mogući proizvod. Naravno da to što je nekad bilo zadovoljavajuće danas više nije, ali to je evolucija kroz koju prolaze svi proizvodi pa i EPS. Mi smo vrlo brzo shvatili da domaće zakonodavstvo kaska za Europom pa smo sami sebi, bez ikakve prisile postavili europske standarde kao mjerilo kvalitete. Kako su se zakoni u EU mijenjali i pooštravali tako smo i mi mijenjali tehnologiju kako bi mogli parirati europskim proizvodima.

Konstantno ulažete u inovacije i novitete čime jačate svoju kompaniju i pozicionirate se jače na tržištu. Tako ste prošle godine donijeli odluku o kupovini najsavremenije opreme za proizvodnju stiropora. Recite nam o čemu se radi?

Da već sam rekao da konstantno ulažemo u novu tehnologiju jer samo tako možemo biti konkurentni i tržištu ponuditi vrhunski materijal. Prošle godine smo donijeli odluku o kupovini najsuvremenije opreme za proizvodnju EPS-a. Osnovni cilj je bio povećanje kapaciteta ali i poboljšanje naših standardnih proizvoda. Istini za volju povećanje kapaciteta je značajno ali poboljšanje kvalitete naših proizvoda je za oko 5 do 10%, ne više. Teško je napraviti veće poboljšanje kada već imate kvalitetan proizvod. Međutim, svaki pa i onaj najmanji pomak ka naprijed je važan. Povećanje kapaciteta je značajno. Sa proizvodnjom u dvije smjene na novoj opremi možemo proizvesti 13.000,00 m3 EPS-a, dnevno. Vašim čitateljima će biti jasnije ako kažem da se tu radi o 13 šlepera dnevno. Ako tomu dodamo i naše postojeće kapacitete onda govorimo o kapacitetu od 20 do 25 šlepera EPS-a dnevno. Sa ovim kapacitetima firma EPS LAŠTRO može da pokrije preko 60% tržišta EPS-a u BiH. Povod našeg razgovora je instalacije kompletno nove linije za proizvodnju EPS-a, međutim ja moram naglasiti da je firma EPS LAŠTRO prije dvije godine u rad pustila najsuvremeniji automat za proizvodnju EPS-a po sistemu ploča po ploča. Na žalost, to se desilo u vrijeme „KORONE“ pa nismo bili u mogućnosti kvalitetno prezentirati taj naš proizvod. Radi se o kombinirano EPS-u. Nazvali smo ga Kombinirani EPS zato što se radi o kombinaciji Grafitnog i standardnog bijelog EPS-a. U osnovi je Grafitni EPS i sa jedne strane zaštićen slojem od 12mm bijelog . Bijeli EPS služi kao zaštita grafita od UV zraka te uz to poboljšava  pritisnu čvrstoću ploče. Mogao bih satima pričati o ovom proizvodu ali reći ću samo da se radi o  najkvalitetnijem proizvodu namijenjenom za toplinsku izolaciju fasada. Samo 5-6 firmi u Europi ima ovaj proizvod i među njima smo i mi.

Da li je opravdana ova investicija za poboljšanje proizvoda za 5 do 10 %? Zbog čega?

Svakako da je opravdana. Već sam rekao da je svaki pomak ka nabolje bitan. U tijeku je svjetsko prvenstvo u nogometu. Primjećujete da su sve ekipe dobre, ali neke su ipak za nijansu bolje. Da bi ste bili bolji od drugih potrebno je jako mnogo rada, truda, znanja, a ako ćemo iskreno i novaca. Bez svega ovoga to ne ide.

Kako je osmišljena nova tehnologija?

Nova tehnologija pored poboljšanja proizvoda i povećanja kapaciteta značajno smanjuje negativne efekte po okoliš. Naime, radi se o tehnologiji koja značajno smanjuje energetske potrebe po jedinici mjere prvenstveno  zbog toga što radi na principu zatvorenog sustava koji dodatno iskorištava  već upotrijebljenu energiju. Treba reći i to da je ovo apsolutno automatizirana proizvodnja, što znači da radnici više ne rade već samo upravljaju i nadgledaju strojeve.

Radovi na izgradnji nove hale počeli su krajem marta ove godine. Kako teku radovi i dokle se došlo sa tim procesom?

Krajem ožujka smo počeli sa izradom temelja nove hale od 5.000,00 m2. Na izgradnji nove hale angažirane su domaće kompanije i radovi su išli po planu. Već krajem kolovoza hala je bila spremna za instalaciju nove opreme. Trenutno smo u fazi probne proizvodnje. Realno, pravu organizaciju proizvodnje u novom pogonu očekujemo početkom iduće godine.

Vaša kompanija godinama ima saradnju sa časopisom m-Kvadrat, te tako ste dodatno stalno u koraku sa novostima, ulažete u marketing i time dodatno jačate svoju poziciju kao brenda na tržištu. Recite nam koliko je to važno, te kako ste zadovolji sa saradnjom kroz m-Kvadrat?

I sami znate da naša suradnja traje godina i da nema obostranog zadovoljstva i interesa ona bi već odavno prestala. Gotovo svi naši proizvodi su vezani za toplinsku izolaciju građevinskih objekata zbog toga je suradnja sa časopisom m-Kvadrat sasvim prirodna. Mi u firmi EPS LAŠTRO smatramo da je tehničko-tehnološka prezentacija naših proizvoda važnija od samog „brendiranja“, ali svjesni smo da živimo u vremenu kada se ni taj segment reklamiranja ne smije izostaviti. Posebno nas raduje da vi svake godine uspijete organizirati par stručnih seminara na kojima se doista ima što čuti. Zbog svega ovoga, iskreno se nadam da će naša suradnja u budućnosti biti još intenzivnija.

Ima li nešto da nismo rekli, a bitno je spomenuti i imate li poruku za naše čitaoce?

Često ponavljam činjenicu da BiH po glavi stanovnika troši više EPS-a (styropora) i od Srbije i od Hrvatske. Smatram da su firma EPS LAŠTRO kao i ovaj časopis najzaslužniji za ovo. Stotine seminara, stručnih usavršavanja i edukacija su u konačnici dale rezultate.  Napominjem, da je sve ovo postignuto bez ikakvih potpora od strane državnih institucija. Međutim, u posljednje vrijeme imamo snažno „blaćenje“ EPS-a od strane pojedinih nazovi stručnjaka, a sve u cilju promocije prirodnih materijala i zaštite okoliša. Kao da nekom smeta činjenica da je BiH po pitanju uporabe toplinske izolacije na građevinskim objektima naprednija od susjeda. Upravo ugradnjom EPS-a kao i drugih materijala namijenjenih za toplinsku izolaciju se značajno smanjuje uporaba fosilnih goriva za grijanje što uvelike doprinosi poboljšanju uvjeta za život. Isti ovi nazovi stručnjaci tvrde kako je EPS nezdrav materijal i kako će ljudi koji žive u objektima koji su toplinski izolirani sa EPS-om oboljeti od razni bolesti. Ovo je jedna notorna laž koja svim proizvođačima EPS-a nanosi velike gubitke. Zbog toga ozbiljno razmišljamo o tome da pokrenemo tužbu protiv osoba koje iznose ove neistine. Da budemo jasni, mi nemamo ništa protiv promocije prirodnih materijala i zaštite okoliša. Čak suprotno. I mi radimo na tome. Poznato je da je EPS materijal koji se u potpunosti može reciklirati, a kada govorimo o zdravlju navest će samo par činjenica. Poznato je da je svjetska zdravstvena organizacija odobrila da se u posude izrađene od EPS-a (styropora) i XPS-a (styrodura) može pakirati hrana. U milijune restorana svakodnevno pristiže riba u kašetama od EPS-a, a gotovo svi prehrambeni artikli u trgovačkim lancima su pakirani u posude od EPS-a i XPS-a. Zar ovome treba nešto dodati.

Na kraju želim poručiti svim vašim čitateljima: Ne slušajte razne gluposti već uložite u toplinsku izolaciju vašeg objekta, višestruko će vam se to isplatiti. A, koji ćete od raznih vrsta materijala, namijenjenih za toplinsku izolaciju, upotrijebiti odlučite sami nakon savjetovanja sa stručnjacima koji će vam argumentirano prezentirati sve prednosti i mane pojedinih materijala.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE