VLAŽNOST ZRAKA
Kako biste se osjećali ugodno u zatvorenom prostoru, uz pravu sobnu temperaturu potrebna je i odgovarajuća količina vlažnosti zraka. Relativna vlažnost između 40 i 60% smatra se ugodnom.
Niska vlažnost zraka – ispod 30% – uzrokuje sušenje sluznice nosa i grla i na taj način dovodi do suhih očiju. Nadalje, izaziva pretjerano sušenje drvenih podova i namještaja, potičući veće stvaranje prašine. Osim toga, bakterije i virusi na suhom se zraku mogu duže zadržati, što, uz sušenje sluznice, povećava opasnost od zaraza kod ljudi i životinja.
Visoka vlažnost
Ako je vlažnost previsoka, zrak ne može više na odgovarajući način upijati vlagu raspršenu u prostoriji. Vlaga se kondenzuje na zidovima i u hladnim uglovima prostorije, naročito tokom hladnog vremena i može dovesti do stvaranja plijesni.
Zimi, dakle, relativna vlažnost ne bi trebala prelaziti 60% kroz duže razdoblje. Najviše vlage u kućanstvu proizvode sami ljudi. U četveročlanom kućanstvu kuhanjem, tuširanjem, disanjem, sušenjem odjeće i putem sobnog bilja otpušta se oko 3,65 litara vode.
Zdravstveni učinci
Pretjerana vlažnost zraka može imati ogromne učinke na zdravlje. Veza između štete izazvane vlagom u kućama i pritužbi na zdravstveno stanje neosporna je. Prisutnost oštećenja uzrokovanih vlagom, kao što je plijesan, povećava rizik od razvoja astme za 50%, a rizik od alergija za 30%.
Regulacija ETICS-om
Toplinska izolacija jasno ima pozitivan učinak na relativnu vlažnost zraka, stvarajući uravnoteženu sobnu klimu. Naučna mjerenja u Istraživačkom parku Viva pokazuju kako izolirana kuća od opeke tokom sezone grijanja ostaje unutar razine zdrave vlažnosti zraka, dok je neizolirana kuća u ugroženom području, ispod 40%. To znači da se suha sluznica i uz to vezana opasnost od zaraze mogu izbjeći. (vidi usporedne grafikone).
To se događa jer se u neizoliranoj kući zimi vanjski zidovi zimi više hlade, što dovodi i do pada temperature unutrašnjih zidnih površina. Kako bi se riješio ovaj problem i u čitavoj prostoriji postigla ugodna temperatura, temperatura prostorije u neizoliranim kućama mora biti znatno viša. Time se smanjuje razina udobnosti zbog povećanog prijenosa energije s jedne strane, uz istodobno stalno potrebno sve jače zagrijavanje kako bi se nadoknadila izmjena topline s hladnim zidovima. Ti pojačani ciklusi zagrijavanja dovode dosmanjenja vlažnosti jer topli zrak može upiti više vlage, pa relativna vlažnost opada.