Sa izrazom „disanje zidova“ kreatori reklamnih poruka i svi stručnjaci slikovito opisuju difuziju ili prodiranje vodene pare iz prostora za boravak kroz zidove. Većina problema s vlagom u prostorima kod energetskih sanacija nastaje zbog ugradnje novih prozora s učinkovitijim dihtovanjem, što jako smanjuje izmjene zraka.
Mjerenja su pokazala da čak kroz toplinski neizolirane zidove (zid od opeke) u najboljem slučaju prodire najviše 3% potrebnih izmjena zraka, preostalih 97% pak treba osigurati prozračivanjem. Niti u kojem slučaju ne treba očekivati, da će se prozraivanje prostora vršiti izmjenjivanjem zraka kroz vanjske zidove; za tu namjenu i pod navodnicima „uzorni“ difuzijski otvoreni drveni zidovi nisu pogodni. Kao zanimljivost ponovonavodimo da je otpor difuziji vodene pare kod drveta ( =70), dva puta veća nego kod fasadnog stiropora ( = 35).
Količina vodene pare koja anstaje u prostoru (disanje, kuhanje, pranje, sušenje,…) je stoga uvijek nekoliko puta veća nego što je sposobnost prolaska kroz vanjske zidove – bez obzira na vrstu ugrađenih materijala. Štetne pojave (kao što su npr. vlažni zidovi i plijesan) su još izraženiji na mjestima s nedovoljno ili neodgovarajuće izvedenom toplinskom izolacijom. Tvrdnja da je izbor toplinske izolacije od stiropora uzrok za prekomjernu vlažnost u prostoru, dakle nije utemeljena.
Požar, pa šta?
Ekspandirani polistiren je u građevinarstvu u većini država EU prepoznat kao materijal koji je samogasiv – izolacija koja se u uslovima požara, doduše topi, dok izolacija kao takva požar ne smije prenositi dalje. Sistemi fasada sa izolacijom od EPS-a, koja je prekrivena s armiranom žbukom i završnim slojem, spadaju u odlični E razred reakcije na požar. Sve građevinske EPS ploče su po normi EN 13501-1 u razredu E reakcije na požar, odnosno razredu B1 prema DIN 4102 („samogasivi materijali“).
EPS u vrtićima, benzinskim pumpama, …
Iz navedenog je očigledno da ima mnogo država u EU u kojima je 90% svih fasada izolirano upravo sa fasadnim stiroporom. EPS fasadna izolacija je bila često, bez pretjerivanja, projektovana u velikom broju građevina različitih namjena do visine od 22 metra: stambeni blokovi, domovi zdravlja, škole, vrtići, pa čak i benzinske pumpe.
EPS ploče otporne na vodu
Stiropor u fasadama i podovima ima mnogo prednosti pred ostalim izolacijama osjetljivim na vodu (curenje krovova, poplave, gašenja vodom prostora, …). stiroporne ploče kod potpunog potapanja u jednom mjesecu upiju manje od 5% vol. I tako natopljene ploče se jednostavno osuše i dalje obavljaju svoju izolacijsku funkciju. Dozvoljena vodoupojnost EPS ploča (max 40%) u sezoni grijanja na fasadi e čak 4x veća od vlaknastih izolacija, kod kojih uslijed kondenzacije može doći do trajnih oštećenja. Kod osjetljivih materijala u slučaju da su u doticaju s vodom i prekomjernom vlagom potrebna je skupa zamjena oštećenih površina.
Šest razloga za EPS
Mehanički otporan na oluje, poplave i razna curenja.
20-30% jeftinija izvedba fasadnog sistema u poređenju s ostalim izolacijama.
Odličan E razred reakcije na požar u fasadnim sistemima.
Stiropor je čak propusniji od drveta smreke.
Brzi povrat investicije.
Stiropor s godinama ne mijenja svoja svojstva, voda kod vatrogasnih intervencija mu ne smeta.
„Stiropor je brzi i jednostavno ugradiv, ne pospješuje gorenje i ne upija vodu“