spot_img

Kako dizajnirati pametni dom

Automatizacija domova odavno je povezana s visokim troškovima, vremenom  za montažu i nezgrapnim procesom koji potiče da se u startu odbaci ideja automatizacije projekata. Međutim, ovi dani su iza nas…

S dosta manjim troškovima ulaganja i lakšom montažom, uključivanje automatizacije je sada dostupan segment prilikom planiranja projekta. U nastavku, slijedi nekoliko savjeta koji će vam pomoći pri ugradnji automatizacije u Vaš sljedeći projekat:

Mogućnost doživljavanja kućne automatizacije je ključno prilikom uvjeravanja klijenta na istu

Većina ljudi kojja je iskusila automatizovani prostor teško će vratiti na tradicionalni sistem. Da bi uvjerili novog klijenta, ključno je da mogu doživjeti prednosti automatizacije doma: testirati različite mogućnosti upravljačke ploče, upravljati uslovima okoline prostora, mijenjati intenzitet i boju svjetla, podešavati temperaturu, u interakciji s različitim tipovima prekidača i njihovim senzorima.

Korisnik mora identificirati ono što stvarno želi kontrolisati

Jednom kada korisnik doživi automatizaciju doma, možda će htjeti kontrolisati sve, bez nekog posebnog razloga. Po definiciji, kućna automatizacija nastoji biti globalno inteligentna, tako da mora funkcionisati kao sistem koji olakšava procese, bez nepotrebnog komplikovanja života korisnika. Automatizacija aparata za kafuu, na primjer, možda neće napraviti stvarnu razliku u kvaliteti života korisnika, međutim, mogućnost programiranja svjetla, alarma i / ili grijanja u određeno doba dana, sigurno hoće.

Učinkovitije je primijeniti kućnu automatizaciju na ‘generisanje integrisanih rješenja’, nego za ispunjavanje pojedinačnih funkcija

Kada se utvrde potrebe korisnika, preporučljivo je planirati integrisana rješenja koja omogućuju programiranje i upravljanje okruženjem. Primjera radi, prilikom odabira unaprijed definisanog okruženja za noć, sistem će izvršiti, u jednom procesu, prigušenje i gašenje svjetala, zatvaranje zavjesa i aktiviranje alarma. To ne sprječava upravljanje svakom opcijom zasebno, ali je lakše i učinkovitije razmotriti ih, od samog početka, kao odgovor u cjelini.

Nema razlike između tradicionalnog električnog plana i plana automatizacije

Kada se uvodi kućna automatizacija u izgrađeni projekat, arhitekta mora što jednostavnije definisati lokacije prekidača i drugih uređaja te specifične funkcije svakog od njih. Ovim planom kompanija zadužena za ugradnju sistema automatizacije odgovorna je za intervenciju elektro instalacije na licu mjesta, dajući stručnjaku upute za ugradnju ožičenja koje zahtijeva kućna automatizacija. Ovaj UTP kabal je mnogo jednostavniji od onog koji se tradicionalno koristi i zauzima jedan cjevovod. Važno je istaknuti da kućna automatizacija mora biti uključena u plan izgradnje prije početka grubih radova jer u naprednijim fazama cijeli proces postaje složeniji.

U svega nekoliko sati, električar može naučiti instalirati sistem kućne automatizacije

Nije potrebno da stručnjak za elektrotehniku ​​kojeg je odabrao arhitekt ili klijent bude stručnjak za kućnu automatizaciju kako bi ga instalirao. Obuka vezana za ovaj proces može se provesti u samo nekoliko sati.

Pravilno programiran sistem kućne automatizacije uveliko smanjuje potrošnju energije u objektu

U slučaju hotela, kućna automatizacija dopušta da se prostori i sobe koji se ne koriste potpuno isključe, uzimajući detaljnu kontrolu upotrebe koju svaki gost daje svakoj sobi. Na primjer, ako gost ima grijanje u svojoj sobi i otvori prozor, toplinski sistem će se ugasiti kako bi se izbjegao gubitak energije. Čak i tokom noći, dok gost spava, sistem se može programirati tako da se temperatura lagano smanjuje, čime se štedi velika količina energije bez da korisnik primijeti.

Osim toga, u zgradama koje koriste trofazne sisteme moguće je odrediti maksimalnu mjesečnu potrošnju energije, izbjegavajući da trošak premašuje unaprijed određeni limit na kraju mjeseca. Upravljačka ploča daje korisniku potpune pojedinosti o potrošnji: dnevno, sedmično, mjesečno ili godišnje.

Kućna automatizacija može poboljšati kvalitetu života za starije osobe ili osobe s posebnim potrebama

Kroz centralizirane upravljačke ploče i senzore pokreta kućna automatizacija može uveliko olakšati i podržati način na koji starije osobe ili osobe s invaliditetom obitavaju u svojim svakodnevnim prostorima. Između ostalog, moguće je programirati osvjetljenje u određeno doba dana, povećavajući njegov intenzitet kroz vrijeme, ili uključivanje i isključivanje automatski kada osoba ulazi u određene prostorije. Osim toga, osobe s Parkinsonovom bolesti ili drugim motoričkim bolestima mogu riješiti rukovanje prekidačima bez da ih dodiruju.

Integracija alarma u sistem kućne automatizacije

Uključivanje alarma u sistem kućne automatizacije izbjegava potrebu za povezivanjem s centralom, obavještavanje korisnika izravno na njegovom mobilnom telefonu i detaljno prikazivanje vrata ili prozora. Ako su kamere za nadzor uključene, moguće je u stvarnom vremenu vidjeti što se dešava u objektu. U slučaju drugih opasnosti, kao što je propuštanje plina ili vode, sistem upozorava korisnika da zatvori prolaz tih elemenata, dok se ne pronađe konačno rješenje problema.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE