U ovom članku možete pročitati osnovna pravila za raspored stubova. Naravno, stubovi moraju biti dizajnirani u skladu s ukupnim silama koje djeluju na konstrukciju, ali osim toga, za svakog građevinskog inženjera i arhitektu neophodno je zapamtiti nekoliko pravila kako bi spriječili pogreške.
Tri pravila koja treba slijediti su sljedeća:
Veličina stubova
Udaljenost između stubova
Poravnanje stubova
Minimalna veličina stubova
Veličina stubova ovisi o ukupnom opterećenju stubova. Postoje aksijalna i bočna opterećenja. Veliki rasponi greda induciraju moment savijanja ne samo u gredama, već i u stubovima koje vuku naprezanja u gredama. Važno je koristiti napredni softver za strukturno dizajniranje poput ETabs ili Staad pro.
Za ovo opće pravilo, pretpostavit ćemo strukturu visine G + 1, koristeći standardne 15 cm zidove.
Minimalna veličina RCC stuba ne bi trebala biti manja od 225 mm x 300 mm sa 4 šipke od 12 mm Fe415 čelika.
Ovih dana minimum koji se koristi u većini projekata je sa 6 šipki od 12 mm Fe500 čelika. Sa jakim stubovima nikada ne možete pogriješiti. Također, preporučuje se upotrebu betona razreda M20 za konstrukciju (omjer 1 dio cementa: 1,5 dijela pijeska: 3 dijela agregata sa 0,5 volumena vode).
Ova postavka od 225 mm x 300 mm RCC stubova sigurna je za G + 1 podove. Puno je drugih opcija, ali ovo je samo jedno od pravila.
Raspon (udaljenost) između dva stuba
Za gornju postavku stuba, raspon do 5 metara je sasvim siguran. Mogu se koristiti grede veličine 225 mm x 300 mm debljine ploče od 125 mm izlivene u betonu M20 za raspone do 5 m. Postoje i drugae opcije poput sekundarnih i tercijarnih raspona, tačkastih opterećenja i opterećenja zidova koja treba uzeti u obzir. Komplikovano je, ali pravila mogu funkcionisati ako je konstrukcija jednostavna.
Poravnavanje stubova
Postavljanje stubova u potpunosti ovisi o planu. Planer ima vrlo važan posao. Uvijek je poželjno postavljanje rešetkaste mreže kako bi se smanjila tačkasta opterećenja i nepotrebne komplikacije tokom gradnje. To smanjuje troškove gradnje kao i vrijeme potrebno za izgradnju. Nosači koji imaju kontinuitet s ostalim nosačima koji imaju jednostavne nosače smanjuju momente savijanja, pa im je zato potrebna manja dubina čelika i betona da bi bili sigurni.
Stubovi moraju biti povezani jedni s drugima radi nesmetanog prenosa tereta.