spot_img

Kako materijali promovišu zdravlje u arhitekturi enterijera?

Nedavna istraživanja ukazuju na to da prosječna osoba koja doživi 80. godinu, oko 72 godine provede u enterijeru.

To ima smisla ako uzmemo u obzir da kad nismo kod kuće, radimo na poslu, učimo ili se bavimo zabavnim aktivnostima od kojih se svi dešavaju u unutrašnjim prostorima. Shodno nedavnim dešavanjima ovaj se broj povećao, i očekuje se da će nastaviti rasti. U svakidašnjem haotičnom i nesigurnom svijetu, zbog klimatskih promjena i globalne pandemije, želja za ostankom u zatvorenom, kontrolisanom i mirnom prostoru jača je nego ikada.

Arhitekti sada imaju važan zadatak: stvaranje ugodnih, produktivnih i zdravih enterijera s dobro regulisanim parametrima, uzimajući u obzir faktore poput kvaliteta unutrašnjeg zraka, dnevne svjetlosti i biofilnih elemenata dizajna. Naravno, to uključuje pažljivi odabir materijala, te izbjegavanje određenih štetnih komponenata, integrirajući neotrovne proizvode. 

Na iznenađenje mnogih zagađenost zraka je veća unutra nego vani. Zbog toga je važno biti svjestan i razumjeti odakle to dolazi, pogotovo s obzirom da je to teško uočiti. To mogu biti neki mikroorganizmi u obliku gljivica i plijesni ili molekularne vrste poput alergena. Moderni, neotrovni materijali posebno su napravljeni za sigurnu arhitekturu koja promoviše fizičko i mentalno zdravlje.

Građevina

Kad su u pitanju građevinski materijali drvo se pokazalo kao veoma korisno za fizičko i mentalno zdravlje. Vizualna prisutnost drvenih elemenata može smanjiti stres efikasnije od biljaka, dok sobe s oko 45% drvenih površina poboljšavaju percepciju komfora, smanjuju krvni pritisak i poboljšavaju kognitivni performans.

Podovi 

Za najzdraviji dom solidne površine poda su najbolji izbor. U nekim materijalima zagađivači zraka ostaju u udubinama i prazninama, dok neki mogu ispuštati i opasne nivoe formaldehida. Iz tog se razloga preporučuje drveni pod ili pločice od keramike, porculana ili stakla. 

Završna obrada zidova

Preporučuje se izbjegavati suhozid od sintetičkog gipsa jer se proizvode otpada ugljena i može biti zatrovan živom, sumporom koji se mogu ispustiti u zrak. Umjesto toga preporučuje se koristiti alternativa od recikliranih materijala koji ne zagađuju zrak u tim mjerama. Važno je u obzir uzeti i boju za zidove. Nasreću tehnologija boja je pozitivno napredovala i dovela do zdravijih i održivijih proizvoda. 

Izolacija

Izolacija je važan dio bilo kojeg doma, reguliše temperaturu sprječavajući prolaz zraka. Idealno bi bilo koristiti zelene izolacijske materijale koji su provjereni i koji ne sadrže hemijske usporivače plamena. Neki materijali koji ispunjavaju uslove su vuna, pamuk, pluto, celuloza, čak i korijenje. Svi ovi materijali dobivaju se iz prirode, sigurno se koriste i zahtijevaju manje količine energije za proizvodnju. 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE