Dom bi trebao biti mjesto gdje se osjećamo ugodno dok se opuštamo na kraju dana. Ali vrlo često to je teško postići. Često se napravi nered koji se gomila, kauč se uprlja, osvjetljenje se čini previše hladnim, boje nisu onakve kakvim ih zamišljamo a detalji i ukrasi se jednostavno ne uklapaju. Prateći ovih par jednostavnih koraka moguće je preuzeti kontrolu i učiniti dom toplijim i pristupačnijim.
Postavite ciljeve koje želite postići
Možda trebate unijeti neke nove stvari da biste počeli kontrolisati interijer, ali prije toga važno je urediti stvari koje već imate. Prije čišćenja, napravite i postavite ciljeve koje želite postići. Ljudi imaju mnoge zamisli za svoje domove, ali i različit ukus. Možda želite Zen „sklonište“, interijer poput galerije s mnogo umjetničkih radova, ili ugodan prostor s mnogo jastuka i mekanih površina. Svaki od ovih ciljeva zahtjeva različite proizvode, stvari ili dijelove namještaja i ukrasa, u raznim količinama. (Ako živite s nekim trebate se savjetovati s njima o ciljevima za prostor u kojem živite prije nego što krenete s radovima. Ako nemate zajedničke ciljeve probajte napraviti kompromis). Razmislite o tome da li želite da vaš dom ima snažan ili umirujući osjećaj, kao i različite aktivnosti koje želite imati u kući, kao kuhanje, treniranje, pisanje, zabavu, čitanje ili društvene igre.
Uređujte u miru
Uređivanje stvari koje posjedujete i sređivanje nereda u kući je mnogo lakše reći nego uraditi. Zaista nekad se može činiti prevelikim zadatkom, zbog čega mnogi odustanu ili odgađaju isto. Počnite s uklanjanjem stvari za koje znate da vam ne trebaju ili koje ne želite. Stavite predmete za koje niste sigurni sa strane na jedno vrijeme, i održavajte ih. Dok budete čistili i napredovali vjerovatno ćete dobiti bolju ideju kako da uradite teže zadatke.
Napravite balans između otvorenog i zatvorenog prostora za skladištenje
Cilj organizovanja nije da sakrijete sve što posjedujete, ali uključuje balansiranje između otvorenog i zatvorenog skladišta ili ostave. Utilitaristički proizvodi mogu se uredno složiti i skloniti u ormare, ladice i kutije, što će omogućiti vašim ukrasnim detaljima poput vazni, svijećnjaka, slika, stolića i knjiga da dođu do izražaja i onda ih možete postaviti na raščišćene police i površine. Ako sakupljate keramičke zdjele, staromodne „vintage“ igračke, afričke maske, školjke ili bilo šta drugo, skupite ih na jedno mjesto za maksimalni učinak.
Sortirajte predmete prema funkciji
Kada budete sklanjali stvari, sjetite se da ćete ih jednom htjeti opet upotrijebiti, i ako ih ostavite blizu mjesta gdje ćete ih upotrijebiti, učinit ćete zadatke malo lakšim. Toaletne stvari koje upotrebljavate svaki dan stavite na policu u toaletni ormarić da je lakše doći do njih, umjesto što ćete ih rasprišiti po različitim ladicama, ormarićima i sl. Stavite društvene igre blizu stola na kojem ćete ih igrati, časopise pored lami za čitanje, a lonce i šerpe odmah do rerne.
Upravljajte dnevnim stvarima
Skoro svaki dan, kako dolazimo i odlazimo naš dom puni se stvarima poput paketa, računa, cipela, jakni, torbi, ključeva i telefona. Ako nemate posebno mjesto gdje možete odložiti ove stvari, ove stvari će se raspršiti po kući. Probajte napraviti neko mjesto gdje će vam ove stvari uvijek biti pri ruci kada izlazite ili ulazite. Ugradite malu zidnu policu ili mjesto gdje ćete staviti vaša pisma, ključeve i novčanik. Postavite vješalice i zidne kuke da ne biste ostavljali stvari što nosite vani po stolicama i slično.
m-Kvadrat