Planovi prikazivanja u Photoshopu bitan su dio predstavljanja Vašeg posla klijentu ili uvjeravanja da odaberu baš Vaš dizajn. Kad god objavite rad za knjige, preko web stranica ili putem prezentacija, kvaliteta dizajna vaših planova bit će vaša posjetnica budućim klijentima i publici koju gradite vezano za Vašu praksu.
Počnimo korak po korak:
- Konstruisanje CAD crteža u AutoCAD-u
U ovom tekstu ćemo pokriti osnovne korake kako izvesti tlocrt iz AutoCAD-a i prikazati ga s Adobe Photoshopom. Umjetnost je stvaranje estetskih planova koji nisu preopterećeni bojama i teksturama. Da biste ubrzali tok rada, već biste trebali konstruisati CAD crtež na način koji vam pomaže da budete brži u Photoshopu kasnije.
Na Grafičkom prikazu pokazuje može se vidjeti jednostavan tlocrt kancelarija u AutoCAD-u neposredno prije izvoza. Slijede stvari koje trebate učiniti u vašem AutoCAD DWG-u:
- Konstruišite crtež u različitim layers-ima
Ovo je bitno da učinite kako bi kasnije mogli eksportovati različite dijelove crteža u pojedinačnim PDF datotekama.
- Koristite pune šrafure prilikom popunjavanja tlocrta
U sljedećim layers-ima koristite pune šrafure:
betonski zidovi,
stepeništa,
sobe,
hodnici,
pozadina i
sve ostalo što želite imati kao jedinstveni odabir u Photoshopu kasnije
- Izradite loyout prozor za svaki elemenat koji želite eksportovati zasebno
- Eksportujte Vaše DWg crteže u PDF datoteke
Eksportujte Vaše crteže u više pdf datoteka: Zašto više? Jer je to potrebno kako bi konstruisali Vaše Photoshop PSD datoteke u elemente koji su vam potrebni za prikazivanje Vašeg plana. Da biste to učinili, trebali biste izvesti pojedinačne slojeve (layers-e) DWG-a zamrzavanjem svih ostalih slojeva. Na primjeru slika može se vidjeti kako je potrebno oko 10 različitih PDF datoteka za studiju slučaja poslovnog plana. Zvuči puno, ali ćete uštedjeti vrijeme kasnije kada krene rad u photoshopu.
Otvorite svoje PDF datoteke u Photoshopu sa 200 dpi: Ako otvorite PDF datoteke s Photoshopom, vidjet ćete skočni prozor koji će vas pitati sa koliko piksela želite otvoriti. Koristite 200 dpi jer je dovoljno za ispis visoke kvalitete i održava se veličina datoteka. Ako imate brz PC procesor i želite visoku kvalitetu, recimo za izdavanje knjiga, onda bi vam 300 dpi bilo dobro. Ali nema potrebe za povećanjem jer će veličina datoteke eksplodirati i kompjuter će se usporiti.
Složite sve PDF datoteke u jednu PSD datoteku: Kada imate 10 različitih PDF datoteka otvorenih u Photoshopu, sljedeći korak je slaganje tih datoteka u jednu datoteku. Budući da svi dokumenti imaju istu veličinu slike, možete jednostavno poduplati slojeve u jednu glavnu datoteku desnim klikom na sloj i odabirom datoteke u koju želite sakupiti sve elemente. Koristite Lines.pdf kao glavni dokument. Kada završite, trebate spremiti tu datoteku u PSD datoteku i zatvoriti sve ostale. Sljedeća slika prikazuje kako izgleda PSD datoteka sa sirovim slojevima koje treba sortirati kako bi se pripremili za bojenje i teksturu.
- Prikazivanje vašeg plana u Photoshopu
Dodavanje tekstura i boja: Postoje, naravno, mnogi načini za dodavanje boja i tekstura uz pomoć Photoshopa. Ali treba računati i na brzinu. Zašto? Zato što već imate sve odabire za zasebne elemente plana poput zidova, poda ili namještaja. Pogledajte kako jednostavno možete dodati različite boje vašem tlocrtu. Idite na paletu slojeva i dvaput kliknite na slojeve vrata ili hodnika. Otvorit će se sljedeći prozor:
Da biste stvorili suptilnu i apstraktnu površinu, možete upotrijebiti betonski uzorak i premjestiti ga u Vaš layer. Ako želite odabrati neku iz širokog raspona tekstura, samo pregledajte cgtextures.com i naći ćete sve što vam treba. Slojevi (layers-i) će izgledati ovako:
Izrada sjena za tlocrt: Sada treba stvoriti zasjenjenja, pa će tlocrt izgledati više plastično. Sjene su odlične za razumijevanje različitih prostora, visina i dubina dizajna. Možete ih jednostavno uvesti (importovati) na sloj iznad svih ostalih slojeva. Drugi je način njihovo stvaranje u Photoshopu na novom sloju s pravouglim alatom (M) i spremnikom boje za punjenje crnom bojom. AutoCAD način je tačniji i, ali to u velikome zavisi i od Vaših vještina u photoshopu.
Odaberite željeni grafički stil: Kada završite sa gore opisanim koracima, stvorili ste datoteku PSD sa kojom se lako možete igrati kako biste promijenili izlazne stilove grafičkog plana. Promjenom efekata u laers-ima možete napraviti sljedeće stilove dizajna koji su prikazani na slici.
m-Kvadrat