Prije nego što odlučite zamijeniti beton, razmislite o tome da li se može popraviti ili obnoviti.
Uveliko je poznata činjenica da je beton: siv, tvrd i vremenom propada. Nekoliko je faktora uzrok poput ciklusa smrzavanja i odmrzavanja, prolazak motornih vozila i svakodnevno korištenje. Zbog tih faktora beton puca, ljuska se, guli, propada i sl. Kad se neizbježno desi, problem se lako uočava, dijagnosticira i rješava. Međutim, prije nego što odlučite zamijeniti cijelu betonsku ploču, možda ga možete spasiti premazima ili ponovnom obradom.
Zašto to učiniti?
Ponovni premaz ili obrada metoda je restauriranja izdržljivosti i izgleda dotrajalog betona nanoseći tanki sloj već smiješanog maltera s modificiranim polimerima na postojeću površinu. Obnova na ovaj način dosta je manje skupa od zamjene. Pored toga, ovaj proces dosta manje zahtijeva ručnog rada i lakši je od potpune zamjene. Na kraju je to metoda koja ponovno može vratiti izdržljivost betonu.
Dosadašnja iskustva izvođača pokazala su da visoko kvalitetni premazi s dobrom formulom mogu produžiti trajnost betona za nekoliko godina. Dok brojni faktori utječu na uspješnu restauraciju betona, uključujući pravilnu pripremu površine i pravilno nanošenje, premazivanje ima nekoliko jasnih i uočljivih prednosti.
- Premazi smanjuju potrebno vrijeme, rad i troškove uklanjanja postojećeg i izlijevanja novog betona.
- Nema potrebe za posebnim vještinama niti obukom.
- Beton koji je premazan motorna vozila mogu koristiti za jedan do dva dana.
- Premazi se mogu nanijeti u raznim debljinama, zbog čega su pogodni za razne vrste restauracija i popravki.
- Pored popravaka i restauracije, premazi štite beton i tako smanjuju potrebu za većim održavanjem u budućnosti.
- Beton obnovljen premazom može se obojiti, na njemu se može uraditi neki rad ili dekoracija radi estetske vrijednosti.
Trajnost i kvalitet betona s premazom dobar je koliko i sam premaz koji se koristi. Srećom, nova najmodernija tehnologija polimerne smole koja se nalazi u sljedećoj generaciji betonskih popravki uspostavila je poboljšane standarde za čvrstoću vezivanja, obradivost i radno vrijeme.
- Premaz bi trebao imati kompresivnu snagu koja je barem jednaka betonskoj površini koja se obavlja (minimalno 4000 psi u 28 dana).
- Premaz treba biti ojačan polimer aditivima radi povećavanja veze zatezne čvrstoće do bar 400 psi u sedmici dana.
- Premaz bi trebao dostići ranu jačinu koja proizilazi 1200 psi u jednom danu, da bi se beton što prije mogao koristiti.
- Premaz bi trebao imati što manje plastike i da se što manje smanjuje pri sušenju, da bi se spriječilo pucanje.