Ulazak u trgovinu električnom energijom može biti zastrašujući. Na prvi pogled sva su svjetla upaljena, a hiljade lustera i sijalica zasljepljuju. Kad krenete da birate svjetiljke, vidite police s desetak opcija, oblika, boja, cijena i upotreba. U svakom su paketu informativne tablice s brojevima koji, čini se, uopće nemaju smisla. Lumeni, temperatura boje, snaga. Postoji toliko zbunjujućih pojmova. No, prije nego što odustanete i izaberete najjeftiniju opciju, pročitajte informacije koje donosimo u nastavku ovog teksta. Znamo da dobar dizajn rasvjete može uveliko poboljšati prostor ili čak produktivnost korisnika, dok loše dizajnirana rasvjeta može narušiti izgled prostora ili negativno utjecati na njegove korisnike. Kako bi vam pomogli, prikupili smo neke informacije koje vam mogu pomoći sljedeći put kada budete birali pravu sijalicu za Vaš dom.
Najčešći tipovi sijalica:
Električna sijalica
Donedavno najčešća vrsta rasvjete, električna sijalica je prvi model koji je omogućio korištenje električne energije za proizvodnju svjetlosti zagrijavanjem niti u unutrašnjosti sijalice. Samo 5% potrošene električne energije pretvara se u svjetlost. Ostatak se pretvara u toplinu, što naravno čini uređaj vrlo neučinkovitim. Zbog ovog gubitka energije, mnoge su države zabranile proizvodnju i stavljanje u promet većine električnih sijalica. Karakteristična svjetlost joj je mekana, žućkasta i ugodna za oko.
LED (dioda)
Trenutno najčešća vrsta rasvjete, LED pokriva gotovo sve forme, funkcije i vrste svjetiljki. LED je poluprovodnička dioda sastavljena od kristala silicija i germanija, koji pri energiji emitiraju svjetlost. Konzumira malo električne energije, ne stvara gotovo nikakvu toplinu i ima dug radni vijek. Varijacije uključuju svjetiljke, trake i LED znakove koji pokrivaju različite temperature u boji i mogućnosti osvjetljenja.
Fluorescentna sijalica
Fluorescentne sijalice poznate su po svojoj učinkovitosti, dugom životnom vijeku i niskim troškovima. Oni mogu biti kompaktni ili cjevasti. Djeluju kroz staklenu cijev, iznutra obloženu proizvodom na bazi fosfora. Kroz cijev koja sadrži argon i živinu paru provodi se električna struja, stvarajući nevidljivu ultraljubičastu svjetlost. Unutrašnji premaz na bazi fosfora pretvara ga u vidljivu svjetlost. Budući da ove svjetiljke koriste teške metale, poput žive, nikad se ne mogu odlagati kao obični otpad.
Halogene sijalice
Halogenke su sijalice sa žarnom niti, ali koriste halogeni plin za povećanje emisije svjetlosti i radnog vijeka, povećavajući njihovu učinkovitost uz istovremeno smanjenje energije. Međutim, još uvijek troše puno električne energije, pa ih sve više zamjenjuju LED sijalice.
Važni pojmovi
Temperatura boje svjetla
Temperatura boje svjetla nije fizička temperatura svjetlae, već parametar koji u skali određuje “ton boje” koji emitiraju sijalice. Mjerna jedinica je Kelvin (K). Što je skala veća, to je hladnija svjetlost. Sijalice sa žarnom niti imaju temperaturu od oko 3500k (Kelvina), dok se fluorescentne žarulje nalaze u rasponu od 6000k. Toplija svjetla čine nas opuštenijima, a hladna svjetla obično su poticajnija.
Svjetlosni tok
Svjetlosni tok odnosi se na ukupnu količinu svjetlosti koju svake sekunde emitira izvor svjetlosti da bi se stvorio vizualni poticaj. Jedinica je lumen (lm). Postoje tablice koje pokazuju koja je odgovarajuća količina lumena po kvadratnom metru za svako okruženje. Općenito, ova količina izražena je u luksima (lx), što odgovara jedinici osvjetljenja, odnosno lumnu površinu za svaki kvadratni metar.
Snaga
Snaga se odnosi na potrošnju energije svjetiljke, izmjereno u Vatima (W) i nema nikakve veze sa emisijom svjetlosti. Na primjer, sijalicasa žarnom niti od 60 W emitira isti svjetlosni tok kao LED sijalica od 8 W ili fluorescentna žarulja od 18 W. Međutim, postoje proizvodi koji označavaju učinkovitost ili jačinu svjetlosti izražene jedinicom lumena / vata, koji pokazuju koliko lumena žarulja proizvodi po vatu energije koju troši.
Širina svjetlosnog snopa
To je metrika koja nije uvijek vidljiva na pakiranju. Ali za arhitekte, to može biti prilično važno. Kao što ime sugeriše, radi se o uglu otvaranja svjetla. Postoje sijalice kao što su PAR 20 ili dihroici koje su izrađene za osvjetljavanje određenih elemenata, poput slike. U tim slučajevima imaju manje uglove otvaranja. Ostale sijalice, koje služe za osvjetljavanje većih prostora, trebale bi imati mnogo šire uglove.