spot_img

Kako poboljšati akustiku prostora

Ako živite u stanu, možda ćete nehtijući znati sve detalje iz komšiluka kroz vaše zajedničke zidove, ili će vas buditi lavež pas koji živi u stanu iznad vas. Ako se pronalazite u navedenim slučajevima, vjerovatno živite u stanu s neadekvatnom zvučnom izolacijom u pregradnim zidovima i / ili pločama. Kako gradovi postaju sve gušći i građevinska industrija nastoje povećati profitnu maržu, nije rijetkost da se u mnogim arhitektonskim projektima zanemari zvučni komfor. Kada je buka pretjerana ili nepoželjna, ona utječe na ljudsko tijelo, um i svakodnevne aktivnosti. Stvaranje prostora s odgovarajućim stepenom zvučne izolacije poboljšava kvalitetu života svih korisnika.

Zvučna izolacija je sposobnost zvučnog izoliranja prostora u odnosu na njegovu okolinu. To jest, može se koristiti za ublažavanje buke koja dolazi s ulice ili sprečavanje da zvukovi nastali unutar prostora prodiru vani. Ovaj se proces oslanja na sposobnost površina da stvaraju barijere, sprečavajući zvuk da putuje iz jednog okruženja u drugo. Da bi se postiglo dobro zvučno izolirano okruženje, zvučni valovi moraju se potpuno reflektirati ili apsorbirati materijalnim površinama prostorije, a da s druge strane ne emitiraju nikakav zvuk.

Ali okruženje s dobrom zvučnom izolacijom ne podudara se uvijek s kvalitetnom akustikom. O ovoj smo temi već prethodno pisali. Svi građevinski materijali imaju zvučna svojstva jer apsorbiraju, odražavaju ili prenose zvukove koji utječu na njih. Kad se zvučni valovi odraze, oni izazivaju porast nivoa općeg odjeka i odjeka u nekom prostoru. Odnosno, prostor sagrađen reflektirajućim materijalima, poput betona, proizvodi više odjeka i malo jasnoće zvuka, što je možda poželjno za određene namjene kao što su crkve. Suprotno tome, akustična apsorpcija je fenomen koji minimizira refleksiju zvučnih valova u okruženju, zbog čega zvuk nestaje odmah nakon emitiranja. Što više materijala koji se dodaje u sobu apsorbiraju, kraće je vrijeme odjeka.

Tu nastaje većinska zbrka oko akustičnih materijala. Za postizanje zvučne izolacije potrebne su velike mase ili debeli i teški zidovi i ploče. Materijali koji se smatraju “dobrim apsorberima zvuka” su lagani, meki i porozni. Materijali koji se smatraju „dobrim izolatorima“ su teški, tvrdi i glatki. Ako je ideja smanjiti buku koja ulazi ili odlazi iz prostorije, konstruktivna masa zidova, poda i stropa mora se povećati, a zračni prostori s prozora i vrata moraju biti dobro dihtovani. Ali ako je svrha učiniti okruženje ugodnijim, s manje odjeka, ono što tražimo je apsorpcija zvuka. Za dvorane, teatre i kina, gdje bi akustika trebala biti što je moguće bliže idealnoj, trebala bi se izvršiti analiza materijala svih površina u sobama koja će definisati kolika se apsorpcija i odraz želi u svakoj tački. Za to je neophodno iskustvo stručnjaka za akustiku.

Za postizanje osnovnog znanja važno je znati karakteristike nekih od najčešćih materijala. U tu svrhu postoje tablice u kojima su navedeni koeficijenti apsorpcije svakog materijala kada su izloženi određenim frekvencijama (Hertz). Ono varira od 0,00 (savršeno reflektirajuće) do 1,00 (savršeno upijajuće). Na primjer, koeficijent 0,2 znači da se 20% zvučne energije koja dođe u dodir s ovim materijalom apsorbira i ne odražava nazad u prostoriju. To jest, ovaj materijal je 80% reflektirajući za određenu frekvenciju zvuka. Da bi se ove količine standardizirale, oznaka NRC odnosi se na “koeficijent smanjenja buke” i standardna je klasifikacija koja odgovara aritmetičkoj sredini koeficijenta apsorpcije za frekvencije 250, 500, 1000 i 2000 Hz. Da bismo razumjeli ovu klasifikaciju, dijelimo materijale i njihove koeficijente za smanjenje buke:

Manje apsorbirajući materijali

Gips | 0.025

Beton | 0.03

Staklo | 0.03

Mramor | 0.01

Granit | 0.015

Metalne površina | 0.025

Keramika | 0.015

Više apsorbirajući materijali

Staklena vuna | 0.68

Kamena vuna | 0.72

Akustične pjene | 0.5

Akustične ploče od drvenih vlakana | 0.57

Poznavanje ovih materijala može pomoći arhitektima da steknu bolje razumijevanje ponašanja dizajniranih prostora. Akustična udobnost može zavisiti od dobre apsorpcije zvuka, učinkovite zvučne izolacije ili oboje. Iako je moguće kombinovati reflektirajuće i upijajuće materijale u istom prostoru, na tržištu postoje proizvodi koji služe istoj svrsi. U praktičnom smislu, izbor materijala za akustičnu apsorpciju nadilazi tehničke podatke, kao što su koeficijent apsorpcije i frekvencija buke; ona između ostalog zavisi i od troškova, otpornosti, dostupnosti i izgleda. Važno je razumjeti potrebe okoliša i karakteristike svakog materijala koji se koristi u projektu. Pri odabiru ovih materijala potrebno je kombinovati sve potrebne elemente kako bi se postigli najbolji rezultati u skladu sa svrhom projekta i zahtjevima korisnika.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE