Pumpanje lakog agregatnog betona je komplikovanije zbog visoke apsorpcije vode agregata u njemu, zbog čega dolazi do segregacije, nekonzistentne mješavine, i sl.
Adekvatno i stalno pred-namakanje laganih agregata radi smanjenja kapaciteta apsorpcije vode bitno je radi uklanjanja problema s pumpanjem. Cementni materijali poput letećeg pepela i zamjena manje količine grubog agregata s pijeskom poboljšat će pumpanje betona.
Kako poboljšati pumpanje lakog agregatog betona?
- Lagani agregati imaju visoku apsorpciju vode, a pritisak pumpe dalje povećava kapacitet upijanja. Zbog toga je dodavanje vode jedno od rješenja.
- U svakom slučaju, metoda navedena iznad nije uvijek efikasna s obzirom da se neki nedostaci u betonskoj mješavini ne mogu nadoknaditi dodavanjem vode. Fokus bi trebao biti na sprječavanju gubitka vode u betonskoj mješavini.
- Namočite lagani agregat u vodu. Adekvatno zasićenje smanjit će gubitak pada betona, održati konzistentnost mješavine i poboljšati pumpabilnost.
- U slučaju prskanja agregata, minimalno vrijeme za efikasnu zasićenost laganog agregata je konstantno prskanje bar 3 do 7 dana.
- Betonska mješavina trebala bi sadržavati bar 335kg cementa po metru kubnom.
- Betonska se mješavina može poboljšati povećavajući sadržaj zraka od 4% do 8% i mijenjajući pijesak letećim pepelom.
- Zamjena manje količina grubog agregata s pijeskom.
- Održavati slijeganje betona od 100mm do 150mm. Ako je potrebno, dodati cement u mješavinu da bi se slijeganje održalo.
- Prirodni pijesak u mješavini treba biti dobro klasificiran sa modulom finoće u rasponu od 2,2 do 2,7. Ako iskorišteni pijesak ne ispunjava ove uslove, povećajte sadržaj pijeska.
- Gradirati grube i fine agregate koristeći apsolutnu zapreminu umjesto mase.
- Što se tiče opreme za pumpanje, koristite najveću dostupnu veličinu (minimalni prečnik 125 mm), spriječite brzo smanjenje veličine i smanjite pritisak pumpanja.