spot_img

Kako popraviti temelje koji tonu

O sanaciji temelja koji tonu razgovarat ćemo u tri koraka:

Korak 1 – Ispitivanje konstrukcije od strane stručnjaka

Korak 2 – Čim se utvrdi problem, unajmite izvođača radova

Korak 3 – Metodologije ili tehnike korištene za popravak tonućeg temelja

Prvi korak: Identifikacija i ispitivanje strukture od strane stručnjaka

Čim otkrijete bilo kakve znakove oštećenja temelja, odmah se obratite profesionalcu (građevinskom inženjeru). Prva stvar koju biste trebali učiniti je pregledavanje i provjera vaše kuće zbog odgovarajućih strukturnih oštećenja.

Inženjer građevine je stručnjak u ovoj oblasti. Moći će vam reći šta treba učiniti kako bi se spriječila daljnja šteta i sve što je potrebno za popravak. Ponekad ljudi imaju tendenciju misliti da bi inženjeri mogli pretjerivati ​​u pogledu štete koja je nanesena konstrukciji zbog novčanih razloga. Međutim, treba imati na umu da inženjer nije direktno zainteresovan za ovu vrstu popravki. On je osoba koja će vam dati tačno i nepristrasno mišljenje. A uz njegovu pomoć i savjet, posao tada obavljaju izvođači radova.

Drugi korak: Angažirajte izvođača radova

Sad kad ste svjesni problema u konstrukciji, trebali biste odmah unajmiti izvođača radova kako bi izvršio popravak.

Generalno, popravci temelja su prilično skupi. Morate biti svjesni cijena na tržištu. Da biste odabrali dobrog izvođača, morate potražiti i dobiti nekoliko ponuda od različitih izvođača. Popravak temelja je bitan posao i zahtijeva stručnost. Dakle, iskustvo bi bilo jedan važan faktor koji biste trebali uzeti u obzir prilikom odabira dobavljača. Provjerite njegove prethodne evidencije o radu kako biste utvrdili je li sposoban za posao koji želite obaviti.

Treći korak: Tehnike popravljanja tonućeg temelja

Pitanje je, kako bi se mogao popraviti tonući temelj?

Pa, postoje razne tehnike za popravljanje temelje koji tone. Tehnika korištena za popravak tonućeg temelja ovisi o stanju tla i oštećenju konstrukcije.

Najpopularnija tehnika popravljanja tonućeg temelja je injektiranje pod visokim pritiskom.

Kao što i samo ime govori, injektiranje pod visokim pritiskom je način ubrizgavanja injekcijske mase u nestabilno tlo pod visokim pritiskom. To pomaže u poboljšanju integriteta i stabilnosti tla. Ova metoda se također koristi ako se konstrukcija želi podići.

Upotreba nosivih stubova

Nosivi stubovi koriste se za popravak tonućeg temelja. Pomažu u podizanju i stabilizaciji temelja. Ova metoda je ekonomična u građevinarstvu. Pruža trajno rješenje problema s temeljima.

U nekim se slučajevima čak i spiralni stubovi koriste u istu svrhu. Izbor stubova ovisi o uvjetima tla i uzrokovanim strukturnim oštećenjima. Ovakvi stubovi su posebno korisni tamo gdje je korišten materijal za punjenje i kada je nivo vode visok.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE