spot_img

Kako postaviti armaturne šipke u beton?

Šipka za armiranje je čelična šipka ili mreža čeličnih žica koja se koristi u armiranom betonu i zidanim konstrukcijama za ojačavanje i pomoć betonu pod naprezanjem.

_________________

Pravilno postavljanje armaturnih šipki, prema  naznačenim crtežima, od vitalnog je značaja za performanse konstrukcije. Pored toga, sidrenje, zavarivanje, oblikovanje veza i kuka i vezivanje armaturnih šipki u betonu doprinose ukupnoj čvrstoći i trajnosti konstrukcije.

U ovom članku razmatramo standardni postupak postavljanja armaturnih šipki u beton.

  1. Opći zahtjev čelika

Čelik koji se koristi za armiranje mora biti čist i bez slobodnih slojeva nastalih pri valjanju (okujina), prašine, hrđe, slojeva boja, ulja ili drugih premaza koji mogu uništiti ili smanjiti čvrstoću veze. Mora se skladištiti na način da se izbjegnu izobličenja, propadanja i korozija. Prije montaže armaturnih šipki, sredstvo za podmazivanje se nanosi za uklanjanje hrđe.

2. Montaža armature

  • Šipke se moraju pravilno i tačno saviti prema veličini i obliku, kao što je prikazano na detaljnom crtežu ili prema uputama inženjera
  • Poželjno je da se koriste šipke pune dužine. Po potrebi se vrši rezanje i ispravljanje.
  • Preklapanje šipki, prema potrebi, izvodi se prema uputama inženjera.
  • Šipke koje se preklapaju dodiruju jedna drugu, a međusobno ih treba razdvajati betonom za 25 mm ili za 1 ¼  puta veću  veličinu od one najveće grubog agregata, ovisno o tome što je veće.
  • Ali kada to nije moguće, šipke koje se preklapaju moraju biti povezane međusobno u intervalima koji ne prelaze dvostruki prečnik takvih šipki sa čvrsto opletenom dvostrukom žarenom čeličnom žicom od 0,90 mm do 1,6 mm.
  • Preklapanja / spajanja moraju biti raspoređena prema uputama inženjera.
  • Međutim, ni u kom slučaju preklapanje neće biti veće od 50% površine poprečnog presjeka u jednom dijelu.

3. Kuke, savijeni dijelovi, sidra i uzengije

  • Kuke u obliku slova U

U običnim mekim čeličnim šipkama, standardna kuka u obliku slova  U mora se osigurati savijanjem krajeva šipke u polukružne kuke koje imaju svijetli prečnik šipke. U seizmičkim zonama veličina kuka na kraju štapa mora biti osam puta veća od promjera šipke ili kako je dato na konstruktivnom crtežu.

  • Savijeni dijelovi

Savijeni dio koji čini sidro za meku čeličnu šipku mora biti savijeno sa unutrašnjim radijusom jednakim dva puta prečniku šipke sa minimalnom dužinom izvan zavijenog dijela jednakom četiri puta prečniku šipke.

  • Sidrenje šipki pod naprezanjem

Deformirane šipke mogu se koristiti bez predviđenih krajnjih sidara, pod uvjetom da je zadovoljen zahtjev za razvijenom dužinom. Obično treba predvidjeti kuke za obične šipke pod naprezanjem.

  • Sidrenje šipki pod pritiskom

Dužina sidra ravne šipke koja je pod pritiskom mora biti jednaka ‘razvijenoj dužini’ šipke pod pritiskom. Ako je šipka pod pritiskom, projektirana dužina kuka, savijenih dijelova i ravnih dužina izvan zavijenog dijela uzima se u obzir za razvijenu dužinu.

  • Spojnice, uzengije i spone

U slučaju spojnica, uzengija, spona itd. ravni dio iza pregiba na kraju ne smije biti manji od osam puta nominalne veličine šipke.

  • Zavarivanje šipki

Kad god je na raspolaganju uređaj za elektrolučno zavarivanje, zavarivanje šipki vrši se umjesto preklapanja. Inženjer će odobriti mjesto i vrstu zavarivanja.

4. Postavljanje armaturne šipke

  • Izrađene armaturne šipke moraju se postaviti u položaj kako je prikazano na crtežima ili prema uputama inženjera.
  • Šipke koje se međusobno ukrštaju moraju biti povezane na svakom ukrštanju sa čvrsto opletenom dvostrukom žarenom čeličnom žicom debljine 0,9 do 1,6 mm kako bi kostur čelične konstrukcije bio krut tako da se armatura ne bi pomaknula tokom  nanošenja betona.
  • Pripojno zavarivanje u ukrštenim šipkama također će biti dopušteno umjesto savijanja čeličnom žicom, ako to odobri inženjer.

5. Šipke treba držati u ispravnom položaju slijedećim metodama:

    • U slučaju konstrukcije greda i ploča, predgotovoljeni blokovi cementnog maltera 1: 2 presjeka oko 4 × 4 cm i debljine jednake navedenom sloju postavljaju se između šipki i oplate, kako bi se osigurao i održavao potreban sloj betona preko armature.
    • U slučaju konzolnih i dvostruko ojačanih greda ili ploča, vertikalni razmak između vodoravnih šipki mora se održavati uvođenjem nosača armature, odstojnika ili potpornih šipki od čelika na 1,0 metar ili na kraćem razmaku kako bi se izbjeglo ulegnuće.
    • U slučaju stubova i zidova, vertikalne šipke moraju se držati u položaju pomoću drvenih šablona s urezima koji su tačno izrezani u njima; ili blokom cementnog maltera 1: 2 potrebne veličine koji je prikladno vezan za armaturu kako bi se osiguralo da nisu u nepravilnom položaju tokom  betoniranja.
    • U slučaju armiranobetonskih konstrukcija kao što su lukovi, kupole, ljuske za krov, spremnici itd. kombinacija pokrivnih blokova, odstojnika i šablona koristi se prema uputama inženjera.

5. Tolerancija prilikom postavljanju armaturnih šipki

Armaturne šipke u betonu postavljaju se unutar sljedećih tolerancijskih granica –

Tolerancija kod razmaka
a) Za statičku visinu betonskog presjeka- 200 mm ili manje ± 10
b) Za statičku visinu betonskog presjeka –  veću od  200 mm ± 15

Sloj se ne smije smanjiti za više od jedne trećine navedenog sloja ili 5 mm, ovisno o tome što je manje

  1. Savijanje na građevinskim spojevima

Na mjestu gdje se armaturne šipke savijaju u stranu na građevinskim spojevima i zatim savijaju nazad u prvobitni položaj, mora se paziti da radijus savijanja bude manji od četiri puta prečnika šipke za obični meki čelik ili šest puta veći od prečnika šipki za deformisane šipke.

Pri savijanju unatrag šipki također treba voditi računa da beton oko šipki nije oštećen.

 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE