Drvo je materijal koji se lako obrađuje, omogućava profesionalnim i amaterskim graditeljima da izrade jednostavne predmete i građevine bez većih problema. Međutim, kad razmišljate o većim objektima, važno je preduzeti određene mjere opreza koje osiguravaju dobru kvalitetu i dobro građenje. U tu je svrhu najvažnije procijeniti svaki projekat i analizirati koji sistem spojnica najbolje odgovara njegovim konstrukcijskim i estetskim potrebama.
Evo šest važnih lekcija i savjeta za izgradnju sigurnijih i otpornijih drvenih objekata.
Arhitekti moraju biti iskreni prema sebi: oni nisu stručnjaci za sve, niti moraju biti. Iz tog razloga važno je sarađivati s profesionalcima i tehničarima u drugim područjima, posebno kada je riječ o složenim građevinskim rješenjima. Da biste postigli ovaj cilj, preporučujemo da uvijek imate na umu sljedeće:
- Konstrukcije izgrađene pomoću spojnica jače su od onih građenih samo čavlima ili vijcima, jer tako omogućuju veću sigurnost i izdržljivost
Konstrukcijske spojnice dostupne su u širokom rasponu oblika i veličina i izrađeni su od čelika i dizajnirani su za spajanje različitih elemenata konstrukcije, te pomažu u sprečavanju štete uzrokovane zemljotresima, jakim vjetrovima i drugim prijetnjama.
Spojni sistemi u poređenju sa čavlima, ne samo da pružaju veću otpornost konstrukcije, već i poboljšavaju njenu plastičnost. Na primjer, pri velikim bočnim opterećenjima (npr. jakom olujnom vjetrz) vjerojatno će čavli imati dosta manju učinkovitost od spojnica, jer neće ravnomjerno prenositi sile s jednog elementa na drugi. Metalne spojnice najsigurniji su i najučinkovitiji način da se čitava naprezanja konstrukcije prenosu na temelje.
- Sastavni dijelovi spojnih sistema moraju zajedno raditi na postizanju boljih konstrukcijskih svojstava
Zajednički sistem mora biti integrisano rješenje; Jednom kada su dizajnirani drveni elementi i njihova spojna mjesta, moraju se uzeti u obzir konstrukcijski spojevi. Uzimajući u obzir kontinuitet putanja opterećenja građevine u cjelini (grede, stubovi, rešetke itd.), sva opterećenja koja se javljaju u konstrukciji moraju se što je brže moguće prenijeti na temelje. Ako se izgubi jedan od spojnih elemenata, može doći do djelomičnog ili čak potpunog kolapsa konstrukcije.
Pored vlastite težine konstrukcije (stalnog opterećenja), potrebno je uzeti u obzir različite vrste pokretnog opterećenja. Učinci potresa prvo se očituju u temeljima, pa se prenose na ostatak konstrukcije, a zatim se ponovno vraćaju u temelj. Suprotno tome, vjetrovita ili snježna opterećenja javljaju se na najvišem dijelu građevine i moraju se brzo spustiti.
- Loše odabrani spojni sistemi mogu pretrpiti oštećenja od korozije, što u potpunosti utječe na stabilnost konstrukcije
Prvi elementi koji padaju pod utjecaj korozije jesu spojna sredstva. Tada počinju kontaminirati drvo i ulaze u ciklus izuzetno štetan za konstrukciju. Prevelik stepen korozije može čak prerezati čeličnu spojnicu ili značajno oslabiti čvrstoću drvenog elementa, te izgubiti konstrukcijsku povezanost, a time i kontinuitet puta opterećenja.
Vrlo je važno osigurati kompatibilnost spojnica i njegovih učvršćenja, kao i vrstu zaštite od korozije, u zavisnosti od upotrebe. Bitno je razmisliti o ispravnom odabiru sistema veze, zavisno od stepena kojem će biti izložen.
- Izmjene izvornog projekta na terenu se ne mogu improvizirati: konstrukcijski elementi ne smiju se mijenjati bez razmatranja izmjena u dizajnu
Obično se na gradilištu naprave osnovne greške koje mogu utjecati na učinkovitost cijele građevine. Na primjer, kad se instaliraki postrojenja za cjevovode, buše se neki komadi drveta kako bi cijevi mogle proći. To može ozbiljno utjecati na kontinuitet putanje opterećenja.
Iako se konstrukcija možda neće srušiti kad se suoči sa stalnim opterećenjem, ipak prekid uzrokuje preraspodjelu napona, pa ih drugi element mora primiti, a koji nije prvobitno bio dizajniran da ispuni tu funkciju. To može imati velike posljedice prilikom bočnih opterećenja, kao što su potresi ili jak vjetae.
- Sistem spojnih elemenata određuje se prema kvaliteti drveta i njegovim dimenzijama
Prvo treba odabrati drvo, a tek onda se mogu razmotriti najprikladnije spojnice za drvo i za karakteristike konstrukcije. Postoje priključci koji ispravno rade za različite vrste drveta i drugi koji se preporučuju za samo određene tipove drvenih elemenata.
U slučaju izloženih drvenih konstrukcija – na primjer, onih sastavljenih od komada lijepljenog lameliranog drveta (LLD-a) obično se koriste skriveni spojni elementi, koji ostavljaju čistu drvenu konstrukciju, ili ako to nije moguće, spojnice s atraktivnijimm dizajnom i u skladu s ostatkom projekta. Dijelovi drveta, koji zavise od opterećenja koje će primiti svaka tačka konstrukcije, također će uticati na odabir spojnica.
Primjer skrivenog spojnog elementa
Primjer izloženog spojnog elementa
- Postoji softver koji može pomoći u ovom procesu
S ciljem saradnje s stručnjacima ovog područja, postoji softver koji olakšava proces i omogućava jasniju predodžbu o konstrukcijskom rješenju koje najviše odgovara određenoj aplikaciji. CG Visions, primjera radi, štedi troškove i poboljšava učinkovitost konstrukcije i pomaže arhitektama u procjeni, odabiru i implementaciji tehnoloških rješenja u ranim fazama projekta.
m-Kvadrat