Korištenje recikliranih materijala u građevini sve više dobiva ‘vjetar u leđa’ s obzirom na sve veće okolišne krize u svijetu, a uz to su se pojavile varijacije inovativnih materijala koji se mogu reciklirati u građevinske materijale koji će spasiti svijet.
Pred našim se očima razvija sasvim novi svijet sistema: Urbana infrastruktura suštinska je komponenta koja služi gotovo svakom urbanom procesu koji postoji. Razne cijevi i žice koje se prave od raznih materijala poveznice su ovih infrastrukturnih sistema.
Nažalost, kao i svaki drugi dio izgrađenog okruženja, ovi sistemi dolaze do svoje faze na kraju životnog vijeka nakon iscrpljivanja materijala i potrošnje energije – posebno betonskih cijevi, jer je beton materijal koji ima veliki utjecaj na okoliš zbog svog sadržaja cementa.
Međutim, eko-osviješteni arhitekti rade što su uvijek i radili: prave najbolje od onoga što imaju u rukama. S obzirom na sve veću globalnu krizu i općenitu potrebu za manjom konzumacijom, recikliranje i ponovno korištenje promijenilo je narativ i stvorilo ‘drugi život’.
Potencijal korištenja recikliranih betonskih cijevi oslanja se na njihovu krutost i mogućnost podržavanja velikih težina i strukturnih opterećenja. Iz tog se razloga uklapaju u arhitekturu u više oblika. Ponovno korištenje velikih kružnih betonskih cijevi nije lagan zadatak, ali ga arhitekti uspješno odrađuju.
Cr: arch2O