spot_img

Kako sakupiti kišnicu

Postoje dva načina sakupljanja kišnice: površinsko otjecanje i sakupljanje kišnice na krovu. Skupljanje kišnice je sakupljanje i skladištenje kiše za ponovnu upotrebu, umjesto da joj se dozvoli da otječe. Pohranjena voda koristi se u razne svrhe, poput vrtlarenja, navodnjavanja itd. Ovaj članak govori o više metoda sakupljanja kišnice.

Metode sakupljanja kišnice

  1. Skupljanje površinskog oticanja

U urbanim područjima kišnica otječe kao površinsko otjecanje. Ovo oticanje može se uhvatiti i koristiti za punjenje spremnika za vodu usvajanjem odgovarajućih metoda.

  1. Sakupljanje kišnice na krovu

To je sistem hvatanja kišnice tamo gdje pada. U ovom slučaju, krov postaje sliv, a kišnica se sakuplja s krova kuće / zgrade.

Može se skladištiti u spremniku ili preusmjeriti na umjetni sistem za punjenje. Ova metoda je jeftinija i vrlo korisna i, ako se pravilno primijeni, pomaže u povećanju nivoa podzemne vode na tom području.

Komponente krovne sakupljanja kišnice kišnice

Ilustrativni dizajn osnovnih komponenti krovnog sistema za prikupljanje kišnice dat je u tipičnom shematskom dijagramu prikazanom na slici 1. Sistem se uglavnom sastoji od sljedećih potkomponenata:

  1. Sliv

Površina koja direktno prima kišu je sliv sistema za sakupljanje kišnice. To može biti terasa, dvorište ili popločano ili neasfaltirano otvoreno tlo.

Terasa može biti ravni RCC / kameni krov ili kosi krov. Zbog toga je sliv područje koje zapravo doprinosi kišnici u sistemu sakupljanja.

  1. Prenos

Kišnu vodu s krova treba provoditi dalje kako bi odvela vodovodne cijevi ili odvode u sistem za skladištenje / sakupljanje. Vodovodne cijevi trebaju biti otporne na UV zrake (ISI HDPE / PVC cijevi) potrebnog kapaciteta.

Voda s kosih krovova mogla bi se uhvatiti kroz oluke i odvesti dolje po cijevi. Na terasama na otvorima svakog odvoda treba imati žičanu mrežu koja ograničava plutajući materijal.

  1. Prvo ispiranje

Prvo ispiranje se koristi za ispiranje vode primljene pri prvom mlazu. Prvo ispiranje kiše potrebno je isprati kako bi se izbjegla kontaminacija vode koja se može skladištiti / dopuniti vjerovatnim zagađivačima atmosfere i krova sliva.

Također će pomoći u čišćenju mulja i drugog materijala koji se taloži na krovu tokom sušnih sezona. Na izlazu iz svake odvodne cijevi trebaju se osigurati prvi separatori kiše.

  1. Filter

Uvijek postoji određeni skepticizam u vezi sa sakupljanjem kišnice na krovu, jer se sumnja da kišnica može kontaminirati podzemne vode. Postoji mala mogućnost da se ovaj strah obistini ako se ne usvoji odgovarajući mehanizam filtriranja.

Drugo, mora se paziti da podzemni kanalizacijski odvodi ne budu probušeni i da u blizini ne propuštaju.

Filteri se koriste za prečišćavanje vode radi efikasnog uklanjanja zamućenja, boje i mikroorganizama. Nakon prvog ispiranja kiše, voda bi trebala proći kroz filtere.

Mrežasti filter od šljunka, pijeska i mrežice dizajniran je i postavljen na vrh spremnika. Ovaj filter je vrlo važan za održavanje kišnice u rezervoaru čistom. Uklanja mulj, prašinu, lišće i druge organske tvari koje ulaze u spremnik.

Filterski medij treba čistiti svakodnevno nakon svake kiše. Začepljeni filteri sprečavaju kišnicu da lako uđe u spremnik i filter se može preliti. Pijesak ili šljunak treba izvaditi i oprati prije nego što se zamijeni u filteru. Tipična fotografija filtera prikazana je na slici 2.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE