Diskoloracija betona jednostavno je promjena prvobitne boje betona. Tome uzrok bi moglo biti prisustvo kalcijevog hlorida u betonu, cementu i aditivima, nepravilnim stvrdnjavanjem, vremenski uslovi i loše urađena završna obrada.
Može se smanjiti smanjujući efekat faktora koji su iznad pomenuti. Međutim, ako izvođač primijeti tamne fleke, linije ili nabubrena mjesta na betonu, postoje određene mjere koje mogu umanjiti efekte. Odabir ovisi o uzroku, a metoda se sprovodi kad se beton u potpunosti stvrdne.
Čišćenje
Za blagu diskoloraciju, isprati stvrdnutu površinu vrućom vodom i očistiti krutom četkom. Proces se može raditi dok diskoloracija ne nestane. Nakon što se beton osuši a fleka nestane, treba se zaštiti novim laganim slojem betonskog zaptivača.
Kiselinska otopina
Ako je diskoloracija teža, možete koristiti blagu kiselinsku otopinu, naprimjer 1-3% hlorovodonične kiseline. Trebala bi se koristiti adekvatna količina kiseline s obzirom da koncentracija hlorovodonične kiseline stvara fleke i oslabljuje beton. Koliko će kiselina prodrijeti u beton može biti kontrolisano tim što ćete nanijeti jedan dio, pustiti da se osuši i ponoviti. Što je duže beton suh, dublje će kiselina prodrijeti. Nakon nanošenja, detaljno očistiti područje toplom vodom.
Premaz u boji
Još jedna opcija sakrivanja diskoloracije ako prethodna 2 koraka nisu moguća. Za razliku od kiselinske otopine, premaz neće promijeniti izgled betona ako prodre ispod površine. Stvara površinu poput mramora.
Posebni premazi
Tanki polimer-modifikovani premaz može se koristiti za prekrivanje diskoloracije ili fleka. Obično se koristi za prekrivanje grafita.
Ponovno nanošenje betona
Ako ništa od metoda ne uspije, nanesite jedan sloj svježeg betona.