Satelitske snimke Zemlje noću su fascinantne, ali nas pored toga suočavaju s rastućim oblikom onečišćenja. Zašto gubimo toliko energije da osvijetlimo svemir? Satelitski podaci visoke razlučivosti sada mogu pružiti detaljne uvide u način na koji su ljudi oblikovali noć, a ti sistemi promatranja Zemlje namjeravaju reformisati naše urbanističko planiranje. Oni mogu postati sastavni dio razvoja i kontrole projekta, kao i ekoloških, političkih i društvenih pojava s detaljnijim pregledom noćnih snimaka našeg planeta. Nisko-leteći skeneri mogu generisati rezolucije bolje kvalitete u poređenju sa satelitskim snimkama. Međutim, oni rijetko rade. Nasuprot tome, sateliti stalno proizvode ažurirane informacije širom svijeta. Postavili su temelje za proučavanje svjetlosnog zagađenja tokom vremena. Pristupanjem podacima olakšava se širenje javnih online platformi kao što su Google Earth, NASA Worldview ili Global Human Settlement Layer. Ove detaljne noćne slike pretvorile su se u zanimljiv pokazatelj za rastuću urbanizaciju i ekologiju. Gradovi se pojavljuju kao sjajni centri na našem planetu. Istovremeno, osvjetljenje na tlu smanjuje sposobnost gledanja zvijezda na nebu. Svijetle linije označavaju obale ili prometne pravce poput Trans-Sibirske željezničke pruge od Moskve do Vladivostoka. Također, plin koji se spaljuje u SAD-u ili na uljnim platformama u Sjevernom moru ili oko Perzijskog zaljeva može se jasno vidjeti u satelitskim snimkama. Ali je li moderna LED tehnologija učinkovito pomogla smanjiti emitiranje svjetlosti?
Nailazimo na snažne efekte s LED tranzicijom
Nedavna promjena od konvencionalnog osvjetljenja do LED-a brzo se proširila širom svijeta. Gradovi su očekivali veliku uštedu energije. Na žalost, satelitske slike pokazuju da imamo više onečišćenja svjetlosti nego prije. Nedavna studija u znanstvenim dostignućima otkriva “skok” učinak, jer su se klijenti usudili odrediti više svjetla na temelju pridružene uštede energije. Neki su gradovi uštedjeli energiju prebacujući se na LED diode, no na globalnoj razini hipoteza da LED tranzicija ne smanjuje svjetlosno onečišćenje ne može se pokazati istinitim. Od 2012. do 2015. gotovo 60 zemalja povećalo je nivo osvjetljenja noću između 110 i 150 posto. Za učinkovito smanjenje svjetlosnog onečišćenja dizajneri i inženjeri moraju razmišljati izvan svjetlosne učinkovitosti LED-a i trebaju oporaviti nebo sa preciznom i prikladnom optikom, rasvjetnim uređajima i kontrolama.
Noćna rasvjeta se ne odnosi uvijek na blagostanje, smanjenje kriminala i sigurnost
Gledano na noćno osvjetljenje u Južnoj Koreji u poređenju sa Sjevernom Korejom moglo bi dovesti do zaključka da je vanjska rasvjeta povezana s prosperitetom. No, ako pogledmo na Njemačku i Belgiju, nailazimo na sličnu razinu prosperiteta između dviju zemalja, ali značajna razlika u noćnoj rasvjeti. Jedan od razloga za to je da Njemačka rijetko osvjetljava svoje autoceste, a urbana područja osvijetljena su konzervativno, kao što napominje stručnjak za svjetlosno onečišćenje Christopher Kyba. Osim toga, belgijske ceste simboliziraju profitabilan ali i upitan odnos između političara, električnih distributera i dobavljača energije.
Svemir zna kada slavimo
Bez obzira radi li se o kršćanskim ili muslimanskim tradicijama, emisija svjetlosti znatno raste za velike praznike, prema NASA-i. Noćna rasvjeta svijetli 20 do 50 posto više tokom Božića i Nove godine oko mnogih velikih američkih gradskih područja u poređenju s ostatkom godine. Tokom ramazana, noćna svjetla se povećavaju za više od 50 posto u nekim srednjim istočnim gradovima u poređenju s ostatkom godine. Ovaj efekt jasno pokazuje da potrošnja svjetlosti ne utječe samo na pojedinačne faktore kao što je cijena već i vjerovanje kulturnih ili vjerskih skupina.
Neetički razvoj smanjuje svjetlosno onečišćenje
U nekim regijama otkriveno je značajno smanjenje rasvjete noću. Međutim, često te promjene nisu povezane s pametnim rasvjetnim dizajnom, već proizlaze iz okrutnog ratovanja. Razlike u noćnoj rasvjeti u Siriji i Iraku između 2012. i 2016. rasvijetlile su razorne posljedice sukoba, naročito oko Alepa. U posljednjih nekoliko godina u Siriji se ugasilo čak 80 posto svjetala.
Znamo gdje je spašavanje najpotrebnije
Nakon katastrofa poput potresa ili uragana, spasilačke službe se suočavaju s izazovom brzog mjerenja velikih područja s neprohodnim cestama. No, kada je infrastruktura poput elektroenergetske mreže i telekomunikacijskih mreža jako oštećena, znanstvenici mogu pridonijeti korisnim podacima satelitskim noćnim slikama. U slučaju uragana Maria u Puerto Ricu 2017. godine, istraživači su iskoristili slike prije i poslije i kombinovali ih s podacima visoke rezolucije iz OpenStreetMap kako bi tačno prikazali ulice. Pažljivi postupak sastava slike bitan je u ovim situacijama kako bi se izbjegli pogrešni zaključci zbog pogrešaka poput oblačnog vremena i promjene mjesečine.
Kada sateliti oblikuju naše gradove i krajolike
Impresivne noćne slike već su podigle svijest o svjetlosnoj onečišćenosti na međunarodnoj razini. Dakle, nekoliko regija nametnulo je propise o rasvjeti kako bi se smanjio energetski otpad. Talijansko zakonodavstvo u Lombardiji traži raspodjelu rasvjete kako bi se izbjeglo prelijevanje svjetla. Češka je čak objavila i nacionalni ukaz. Međutim, novije satelitske snimke pokazale su da ove mjere nisu uspješno primijenjene. Nivo svjetlosti zapravo je porastao tokom vremena, iako zakonodavni okvir vodi u pravom smjeru. Nasuprot tome, u drugim su regijama zakonodavni programi bili vrlo učinkoviti kad se primjenjuju ispravno.
Budućnost tehnologije udaljenog senzora uskoro će donijeti još veću preciznost promatranja noću, u kraćim ciklusima za aplikacije u stvarnom vremenu. Kao posljedica toga, noćne satelitske slike uskoro će se češće razmatrati za dizajn veće noćne okoline. Dnevna ažuriranja pretvorit će se u detaljne povratne informacije kako bi se promjene vanjske rasvjete procjenjivale odmah. Kombinacije s drugim kartama otvarat će nove mogućnosti za dizajniranje, istraživanje i vizualizaciju.
m-Kvadrat