Na početku, vagoni su spremni s cementom i balama vlakna. Mašina obrađuje miksturu sloj po sloj u ploče željene veličine i debljine. Međutim potrebno je znati neke određene stvari u manufakturi materijala za izgradnju. U nastavku slijedi proces izrade cementa s vlaknima. Radi se o laganim, izdržljivim pločama za gradnju. Proizvodi napravljeni ovim procesom su otporni na vremenske prilike, koroziju, smrzavanje, UV zrake, trulež i vatru, relativno su lagani i mogu se mehanički prerađivati.
Koji sirovi materijali se koriste da bi se napravile ploče vlakanstog cementa?
Glavni sirovi materijali su cement, sintetička vlakna, pulpa, i voda; pigmenti boje se dodaju u sve to. Pulpa je termin koji se koristi za vlaknastu masu koja nastaje iz hemijske dekompozicije biljnih vlakana, koja se primarno sastoje od celuloze. Nakon što se saznalo za opasnost udisanja azbesta 1970-ih, pojavio se istraživački program da se pronađe zamjena. Prva ispitivanja i konstrukcija gradnje desila su se između 1981. i 1989. godine.
Mješavina: Kako i po kojem redu se početni materijal obrađuje i miješa?
Prvo se pulpe otope u vodi i melju do željene finoće. Mješavina se doda pulpi i sintetičkim vlaknima. Ona se priprema u velikim bačvama na takav način da se formiraju mostovi hidrogena u hemijskom procesu, koji drže sastojke zajedno. Na kraju, dodaje se cement u mješalicu. Poslije toga se ostavi da se sve sjedini.
Mašine za ploče: Kako rade takozvane mašine za ploče?
Mašine za ploče su srce proizvodnog pogona. Tri cilindrična sita se rotiraju u mješavini cementa, vlakana i vode. Rotacija dovodi do formiranja 0.9 milimetara tankog sloja, koji se obavija oko rolne, koliko god puta je potrebno da se dobije željena debljina. Proces traje od 20 do 100 sekundi, zavisno od dimenzije i formata. Prečnik rolne određuje dužinu ploče, koja postiže svoj sirovi format pomoću odgovarajućeg noža za rezanje. Da bi se proizveo različit format, ove jedinice se trebaju promijeniti. Samo iskusni zaposlenici rade na mašinama za ploče. Oni kontrolišu uređaje za mjerenje, ali također koriste svoje oči i ruke.
Objekat za presovanje i sušenje: Kako se suše sirove ploče?
Prvo se naslagane ploče stave pod pritisak oko 10.000 tona čeličnih limova u slojevima, da bi se ispustio višak vode. Vodeni sadržaj u pločama se onda smanjuje s 28% na 15%, i pojačava se gustoća ploča. Cement se učvršćuje hemijskom reakcijom s vodom. Toplina se ispušta tokom procesa. Materijal ima dovoljno vremena da se hidratizira i očvrsne. Nakon tri sedmice sjedinjavanja, vodeni sadržaj je samo na 7% do 8%, i ploče su spremne za daljnju obradu. Prvi korak je sušenje ploča u rerni. Za razliku od autoklaviranog vlaknastog cementa, koji se stvrdnjava parom u autoklavi, vlaknasti cement koji se suši vazduhom je manje porozan i lakše se obrađuje.
Postrojenje za podmazivanje: Koje se boje mogu koristiti?
Standardni izbor nijansi boja je na raspolaganju, i pokriva većinu potražnje mušterija. Na zahtjev, međutim, skoro bilo koja boja se može koristiti na pločama. Standardni izbor uključuje glazure i neprozirne boje. Boje su izljevene i poprskane po pločama. Refleksni premaz nudi prelijevajuće serije nijansi s efektom udarca čekića.
Rezanje i završavanje: Koji formati i koje površine su moguće?
Maksimalni standardni format koji mi proizvodimo je 3.070 x 1.250 milimetara. Postepeno se povećava širina standardnih ploča i do 20 milimetara. Postoji pet standardnih formata za velike ploče, od kojih se svi formati mogu sijeći. Stalna je potražnja za specijalnim površinama.
Recept za vječnost
Prirodni sirovi materijali i trajna genijalnost sačinjavaju recept uspješnosti za ovaj proizvod, koji se proizvodi više od 100 godina. Cement, celuloza, i ojačavajuća vlakna kombinirana s vodom formiraju sirovu masu. Primjenjuje se sloj po sloj na ploče tražene veličine. Nakon toga, ploče se presuju, suše i na kraju boje i sijeku prema narudžbi. Učestali kvalitetni nadzor i kontrola osiguravaju dosljedan sastav materijala i homogenu površinu. Nakon svega, ono što odvaja vlaknasti cement je prepoznatljiva tekstura, jednaka raznolikosti i izdržljivi premazi.
m-Kvadrat