spot_img

Kako se stablo reže da bi se dobilo drvo s različitim izgledima i namjenama

Budući da je drvo jedan od najrasprostranjenijih materijala na svijetu, arhitekti su navikli na lako dobivanje piljene građe u obližnjoj trgovini. Međutim, mnogi od nas znaju vrlo malo o njegovom proizvodnom procesu i svim operacijama koje određuju njegov izgled, dimenzije i druge važne aspekte njegove izvedbe. Drvena građa koju koristimo za gradnju izvađena je iz debla više od 2000 vrsta drveća širom svijeta, svaka sa različitim gustoćama i razinom vlažnosti. Pored ovih faktora, način na koji je izrezano stablo uspostavlja funkcionalnost i konačne osobine svakog odjeljka drveta. Pogledajmo najčešće korištene rezove:

Dijelovi stabla

Stablo se uglavnom sastoji od celuloznih vlakana koja se spajaju ligninom. Izvana prema unutra možemo identificirati sljedeće dijelove:

Kora: nepravilni sloj sastavljen od mrtvih stanica koje štite unutrašnje slojeve.

Kambijum: sloj pored kore, gdje se generišu nove stanice koje povećavaju prečnik debla svake godine.

Sapanovina: mlado, rastuće drvo, s visokim sadržajem vode i malim udjelom lignina.

Unutrašnje drvo: odraslo, tamno drvo, čvršće i tvrđa zbog visokog sadržaja lignina.

Srž (medula): središnji dio debla, vrlo krut i kohezivan, bez vlažnosti.

Prilikom razvrstavanja drveta za građenje prema tvrdoći – meko ili tvrdo drvo – temeljno je odrediti udio sapovine i unutrašnjeg drveta unutar stabla. Meko drvo (kod brzo-rastućih stabala) je obično jeftinije i lakše za rukovanje, ali je manje otporno, dok tvrdo drvo (izvađeno iz sporo-rastućih stabla) obično ima veću čvrstoću, ali su skuplji i delikatniji. Godovi nam govore starost stabla i medularne zrake, koji pomiču šupljinu duž stabla vertikalno, također će napraviti razliku u estetici i karakteristikama rezultirajuće drvene ploče.

Načini rezanja stabla i njihovi rezultati

Iako se te tehnike mogu razlikovati u zavisnosti od upotrebe, postoje tri glavna načina za rezanje debla u ploče: cijepanje, rezanje na četvrtine i ravno piljenje – i niz varijacija koje proizlaze iz njih:

Cijepanje

Ovakvo rezanje vrši se okomito na godove. Čuva drveno zrno vidljivim i izbjegava savijanje (deformacije u obliku ploče) ili pukotine (uzdužne pukotine), ali istroši više materijala od ostalih vrsta rezanja.

Rezanje na četvrtine

Rezovi su napravljeni paralelno s četiri ose debla, pri čemu se dobijaju dijelovi koji nisu previše skloni vitoperenju s velikim brojem godova.

Ravno piljenje

Ovo je široko primijenjiva metoda, iako rezultirajući dijelovi nisu najbolje kvalitete, budući da većina uključuje određeni postotak sapovine i unutrašnjeg drveta. Središnji dio koji se poklapa s jezgrom može imati tendenciju da se prelomi, dok su preostali dijelovi skloni vitoperenju i savijanju.

Paralelne ploče

To je slično sistemu ravnog piljenja, ali u ovom slučaju dobijaju se manji komadi, ostavljajući manje vjerovatnoće za savijanje.

Rezanje četvrtanjem (alternativna metoda)

Trup je izrezan na četiri četvrtine kako bi se dobila dobra kvaliteta u pogledu čvrstoće i izgleda.

Cijeli komadi

U ovom slučaju, stablo se koristi za svoj maksimalni potencijal, uklanjajući koru kako bi se dobio jedan kvadratni komad.

Unakrsno rezanje

Ovaj rez usredotočuje se na dobijanje vrlo otpornih komada, koristeći srž stabla u potpunosti. Od preostalih dijelova, rezani su manji dijelovi.

Deformacije

Kada se drvo – koje ima veliku količinu vlage, osušijavljaju se  različite kontrakcije, ovisno o rezu i nastalom rasporedu godova. Iako se to razlikuje kod različitih vrsta, deformacija je uvijek veća u smjeru koji je tangencijalan na godove nego u radijalnom smjeru.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE