Građevinski otpad predstavljaju su neželjeni materijali nastali u građevinskom projektu, projektu obnove ili uslijed procesa rušenja. Bez obzira na izvor građevinskog otpada, neki materijali i dalje mogu biti korisni nekim ljudima ili se mogu ponovo koristiti ili reciklirati. Dakle, odlaganje ne znači odlagati ga kao deponiju. Deponija je posljednja opcija kada drugi načini odlaganja otpada nisu izvedivi. Potrebno je da se zadovolje standardi i dozvole regije ili države.
Zbrinjavanje građevinskog otpada postupak je kojim se otpad dovodi u stanje iz kojeg ne može doći do ekoloških problema. Gotovo svi sofisticirani i jednostavni postupci zbrinjavanja građevinskog otpada navedeni su u ovom članku.
Metode odlaganja na osnovu vrste građevinskog otpada
Građevinski otpad koji nastaje u građevinarstvu može imati ostatke, bilo opasne, neopasne, razgradive ili nerazgradive. Glavna klasifikacija je na neopasan i opasan otpad.
Kako sigurno zbrinuti neopasni građevinski otpad?
Najbolje i sigurnije metode odlaganja neopasnog građevinskog otpada su:
- Donirajte neželjeni građevinski materijal
Neki građevinski otpad ili materijali koji su nam beskorisni mogu pomoći nekim ljudima. Ponekad ukrašeni predmeti ili stari uređaji doniranjem mogu pronaći novi dom.
- Ponovna upotreba ili recikliranje građevinskog otpada
Najbolja opcija za sprečavanje odlaganja građevinskog otpada je njegovo smanjenje. Ako se to ne postigne, potrebno je imati strpljenja da provjerite sve mogućnosti ponovne upotrebe ili recikliranja građevinskog otpada.
Na primjer, slomljeni alati i otpadni metali, kad se stope, mogu stvoriti jedan ukras koji se može koristiti za vrtne ukrase ili bilo koji drugi koristan alat.
Ako nema vremena za prenamjenu otpada, može se prodati kao otpad osobama koje obavljaju postupke recikliranja.
Još jedan primjer reciklaže građevinskog otpada je:
- Reciklaža betona i šuta u agregat i beton
- Drvo reciklirano u drvo za konstrukcije.
- Metali u novim metalnim oblicima.
- Odlaganje na deponije građevinskog otpada
Opcija odlaganja, kao što je gore spomenuto, vrši se samo zadovoljavanjem standarda i dozvolama regije ili države. Odlagalište otpada ne prima opasni otpad niti industrijski ili hemijski otpad. Primarni građevinski otpad koji se šalje na deponije su:
- Građevinski otpad od radova na cestama
- Građevinski ili adaptacijski otpad
- Otpad od čišćenja parcele
Kako sigurno zbrinuti opasni građevinski otpad?
Građevinski materijali svrstani u kategoriju opasnog otpada moraju se tretirati i/ili odložiti u skladu sa propisima.
Glavni primjeri opasnog građevinskog otpada su ostaci boja i lakova, smole, ljepila, spremnici koji sadrže spomenute predmete, tretirano drvo, stubovi za komunalne usluge, boje na bazi olova, proizvodi koji sadrže živu, predmeti koji sadrže azbest itd.
Neke od metoda odlaganja uobičajenog opasnog građevinskog otpada objašnjene su u nastavku:
- Zbrinjavanje otpada koji sadrži živu
Otpad koji sadrži živu uključuje fluorescentne lampe, neonske lampe, lampe sa živinom parom, sonde za termostat, manometre, termometre, detektore dima, sisteme za osvjetljenje, sigurnosne sisteme, izlazne znakove, kontrolne ploče lifta, transportere uglja, staru boju, katodne cijevi itd. Evo šta biste trebali učiniti:
- Predmeti koji sadrže živu moraju se izolovati i odnijeti na reciklažu žive ili na mjesto konsolidacije.
- Nikada ne uklanjajte živu sa predmeta.
- Uvijek označite i čuvajte uređaje koji sadrže živu kako biste osigurali pravilno odlaganje.
- Nikada nemojte lomiti fluorescentne lampe jer to rezultira ispuštanjem žive.
- Odlaganje otpada sa olovom
Boja na bazi olova i njeni ostaci smatraju se opasnim otpadom. Za odlaganje se koriste sljedeće metode:
- Iver, boja prljavštine i prašina sakupljaju se u vrećici.
- Odvojite sve građevinske predmete s bojom na bazi olova i spremite ih u kontejnere.
- Posavjetujte se s lokalnom agencijom za čvrsti otpad koja vam pomaže objasniti kako zbrinuti ostatke boje na bazi olova.
- Odlaganje građevinskog otpada od azbesta
U građevinarstvu se azbest naširoko koristi za izolaciju i otpornost zgrade. Koristi se u elastičnim podnim oblogama, šindrama, krovovima i cementnim proizvodima. Azbestni otpad mora se na odgovarajući način pakovati u nepropusne posude i odložiti na licencirano odlagalište.
Neregulisani azbest može se odlagati na deponiji zajedno sa ostalim otpadom nastalim građevinskim radovima.
Bez obzira na vrstu opasnog građevinskog otpada, agencija za zaštitu okoliša u regiji mora pravilno voditi i nadgledati postupak odlaganja. Proizvođač mora spomenuti količinu proizvedenog opasnog otpada i količinu koju treba odložiti nadležnim vlastima. Kasnije se mora nadgledati tokom pakovanja, transporta, obrade i odlaganja.