Uska saradnja između arhitekata i inženjera izazvala je eksploziju u projektovanju mostova posljednjih nekoliko decenija, što je rezultovalo konstrukcijama koje su i podebljane, ali i racionalne. Kao rezultat toga, gradovi su iskoristili mostove kao velike spomenike dizajna, koji potiču ponos stanovništva i postaju turističke destinacije. Ove su ideje inspirisale fotografa Greiga Cranna. Crann je je dokumentovao neke zapanjujuće fotografije na Instagramu, uspoređujući ih u posljednjih 20 mjeseci u nadolazeću knjigu Sky Architecture-Transformacijska magija današnjih mostova. U snimanju tih entuzijastičnih konstruckija, fotografije pokazuju utjecaj mostova kao dodatak krajoliku.
Mostovi su započeli svoj život kao jednostavni sigurni prijelazi za pješke, a kasnije su nosili konje i kolica. S relativno minimalnim opterećenjima, fokus dizajna mogao bi se potrošiti na ukupni izgled. Na prijelazu iz 19. stoljeća industrijalizacija i željeznička pruga zahtijevali su mostove s mnogo većim rasponima koji bi mogli nositi veća opterećenja. Potreba za čvrstim vezama između gradova dovela je do naglaska da se prebaci na konstruktivne kvalitete mosta, a estetika je nedvojbeno zaboravljena. U ovom trenutku, mostovi su prvenstveno bili izgrađeni od čelika za veću konstruktivnu podršku. Forth Bridge u Škotskoj demonstrira ovaj inženjerski uspjeh, sa svojim višestrukim presavijenim dijelovima koji pokrivaju raspon od preko pola kilometra. Danas, mostovi imaju veću uključenost arhitekata u njihove projekte. Sada, više nego ikada, poboljšanje tehnologije omogućilo je istraživanje oblika i prilike za eksperimentisanje sa konstrukcijom.
Društveno oslanjanje na transportna sredstva pružilo nam je poznate znamenitosti u prošlosti, kao što su Brooklyn Bridge, Golden Gate Bridge i Sydney Harbour Bridge koji su odmah povezani s mjestom kojem pripadaju. Ti različiti oblici vidljivi su u Crannovim fotografijama; međutim pješački mostovi su oni koje smatra najzanimljivijima. Osim interakcije s ljudima, pješački mostovi predstavljaju ekološku prednost, potičući zeleniji pristup kretanju.
Danas vidimo mostove ne samo kao način premoštenja cesta ili rijeka već kao kiparskog dijela tehnologije koju ljudi žele posjetiti i doživjeti. Naglasak na mostove koji mogu poboljšati pješački promet ima koristi i za okoliš i za turističku industriju, stoga je važno da nastavimo stvarati ta prostorna i senzualna iskustva.
m-Kvadrat