Od različitih aspekata arhitektonskog dizajna i dizajna enterijera, rasvjeta je jedan od elemenata koji vizualno može poboljšati ili upropastiti prostor. Taj utjecaj proizlazi iz široke lepeze umjetne rasvjete namijenjene najrazličitijim zadacima, okruženju i namjenama – uključujući unutrašnje, pa čak i vanjske prostore, poput fasada i pejzažnih projekata. Razmislite o dva okruženja s istim dimenzijama i izgledom. Pretpostavimo da je u prvom primijenjena samo jedna svjetlosna tačka i to, opća, neodređena, dok je u drugom svjetlosni projekat izveden u skladu sa namjenom prostora i vrednovanjem određenih aspekata arhitektonskog dizajna. Bez sumnje, druga opcija je ugodniji prostor. Na isti način, loš dizajn rasvjete može upropastiti okruženje. Ali kako je moguće postići ove različite rezultate?
U nastavku donosimo neke od ključnih vrsta rasvjetnih sistema:
Izravno osvjetljenje
Izravno osvjetljenje je metoda rasvjete u kojoj svjetlosni tok izravno djeluje na površinu, ne dopuštajući gubitak odsjaja uslijed apsorpcije u zidove ili strop. Praktično ga treba koristiti za radna mjesta ili prostore poput kuhinjskih radnih ploha, radnih soba, uredskih stolova, itd. Izravno osvjetljenje treba koristiti s oprezom, jer vizualno može postati zamorno, obzirom da stvara “tvrde” sjene. Također je bitno napomenuti da se ne smije postavljati na površine koje blistaju ili odražavaju svjetlost , poput ogledala ili stakla.
Diskretna rasvjeta
Za razliku od prethodne metode, ovaj sistem rasvjete usmjerava izvor svjetlosti na drugu površinu tako da se dio svjetlosti apsorbira, a drugi dio reflektira u suprotnom smjeru, stvarajući mekanu svjetlost bez usmjeravanja glavne količine svjetlosti na jednu površinu. Ukratko, možemo reći da se svjetlost odbija od površine i raspršuje se po prostoru.
Općenito, ovaj sistem prenosi udobnost i vizualno blagostanje, a često se primjenjuje na prostore za opuštanje kao što su dnevne sobe, spavaće sobe, bolnice i lječilišta.
Difuzna svjetlost
U ovom sistemu svjetlosni tok izvora svjetlosti prolazi kroz difuzor (koji može biti na primjer mliječno staklo ili akrilna ploča) i usmjeren je u svim smjerovima bez svjetlosnih zraka. Ovaj sistem stvara malo varijacija po pitanju zasjenjenja i velik dio svjetla dopire do planirane površine reflektirajući se od stropove i zidove, čineći tako ambijentalno osvjetljenje prilično homogenim.
Učinkovita rasvjeta
U ovoj metodi izvor svjetlosti ostaje ugrađen u strop ili neki arhitektonski element i služi za isticanje samo određene površine, stvarajući tako dramatični efekat. Često se koristi u zatvorenom prostoru za oblikovanje i na otvorenom, za uređenje okoliša ili na fasadama.
Akcentna rasvjeta
Služi za osvjetljavanje oređenih tačaka ili zona. Ovaj sistem rasvjete sadrži izvor svjetlosti smješten direktno nad istaknutim objektom poput slike ili skulpture. Često se koristi u stambenim i poslovnim okruženjima, ali i u muzejskim prostorima. Neophodno je da se odgovarajuće svjetiljke koriste u svakoj situaciji, jer s takvom projekcijom izravne svjetlosti pojedine svjetiljke teže podižu temperaturu osvijetljenog predmeta.
Osvjetljavanje zidova
Stvarajući scenski osvjetljavajući učinak, osvjetljavanje zidova koristi niz svjetlosnih tačaka u nizu ili pomoću led trake. Idealan je za isticanje fasada i poboljšanje arhitekture.