Jedan od najvažnijih aspekata dizajna interijera je rasvjeta – element koji može upotpuniti ili upropastiti unutrašnji prostor bilo koje veličine. Dobra rasvjeta može biti posebno važna za manje i zbijene prostore, čineći da se osjećaju većima i otvorenijima čak i kad se njihove dimenzije nisu promijenile. Zauzvrat, veći prostori s lošom rasvjetom mogu se osjećati manjima i manje dobrodošlima nego što zapravo jesu. Kako bi se enterijeri osjećali prikladno velikima i dobro osvijetljenima, dizajneri se mogu osloniti na nekoliko isprobanih metoda kojima se prostor maksimalno koristi, od korištenja pravih nijansi i vrsta svjetla, do postavljanja rasvjete na najbolja mjesta i integrisanja ostalih elemenata koji se najbolje nadopunjuju uz postojeću rasvjetu. Te su strategije, kao i nekoliko primjera njihove primjene, navedene u nastavku.
Koristite više izvora svjetlosti
Mnogi stambeni eneterijeri upadaju u zamku osvjetljenja sobe jednim, centriranim stropnim svjetlom. Ova vrsta osvjetljenja stvara ugaone sjene i neravnomjerno osvjetljava sobu, čineći je vizuelno manjom, a potencijalno i napreže oči. Umjesto da koriste jedno stropno svjetlo, dizajneri bi trebali upotrijebiti više izvora svjetlosti raspoređenih po sobi. Funkcija, veličina i dizajn prostorije zahtijevat će različita mjesta i intenzitet svjetlosti, ali dizajneri mogu slijediti nekoliko uopćenih pravila kada postavljaju više izvora svjetlosti:
Postavite svjetla u uglove
Općenito, tama čini prostor vizuelno manjim, dok ga svjetlost čini većim. Kad su uglovi obavijeni sjenama, soba izgleda manja. Svjetla u uglovima, bilo da se radi o stropnim svjetlima ili strateški postavljenim svjetiljkama, pobrinut će se za osvjetljenje cijele podne površine sobe, čineći da se čini barem onoliko velikom koliko zapravo jest.
Primijenite slojevito osvjetljenje
Ugaona rasvjeta i druga stropna svjetla obično spadaju u kategoriju “opće rasvjete”. Međutim, dizajneri bi obično trebali koristiti tri različite vrste svjetlosti: opću rasvjetu, specifičnu rasvjetu i ambijentalnu rasvjetu. Općenito osvjetljenje održava sobu općenito dobro osvijetljenom, dok specifična rasvjeta omogućava korisnicima da bolje vide određene tačke interesa, poput stolova ili radnih ploha. Zauzvrat, ambijentalno osvjetljenje ispunjava ukrasnu funkciju. Slojevito osvjetljenje na ovaj način osigurava da su sve tri potrebe zadovoljene. Dakle, prilikom distribucije izvora svjetlosti po sobi, dizajneri bi trebali uzeti u obzir sva tri pomenuta ‘sloja.’ Primjeri specifične rasvjete uključuju osvjetljenje ispod ormarića u kuhinjama. Ambijentalna svjetla mogu biti svijeće, ugradbena svjetla ili ukrasne svjetiljke.
Dodajte tačkasto osvjetljenje
Ugradbena svjetla su od posebnog značaja jer doslovno čine prostor većim. Definisani kao svjetla instalirana izravno unutar stropa, zida ili druge površine, dodaju dodatno svjetlo bez zauzimanja dodatnog prostora. Ovi su uređaji posebno korisni za sobe s niskim stropovima, jer viseća svjetla ili neupadljivi stropni elementi mogu učiniti da se vertikalno zgusnuti prostor osjeća još manjim. Ugradbenim svjetlima dizajneri povećavaju količinu otvorenog prostora, što može napraviti veliku razliku u maloj sobi.
Okupajte zidove svjetlošću
Ovo znači usmjeravanje svjetlosti prema zidovima prostorije, što praktički proširuje prostor osvjetljavanjem njegovih granica. Također se može koristiti za usmjeravanje pogleda prema određenim pozitivnim aspektima dizajna, poput umjetničkih djela ili drugih arhitektonskih značajki. Ugradbeno osvjetljenje jedan je od načina, što ga čini dvostruko učinkovitijom strategijom. Drugi način je instaliranje rasvjete koja se može ručno usmjeriti ka zidovima.
Koristite viseće lustere kod visokih stropova
Usmjeravanje pogleda se može koristiti i za naglašavanje visokih stropova. Viseći lusteri privlače pogled prema gore, čineći da korisnici primijete visoke stropove i na taj način se prostor vizuelno izdužuje. Visoki namještaj, visoke police i okomite zidne svjetiljke također mogu poslužiti za naglašavanje vertikalnosti.
Pozadinsko osvjetljenje
Pozadinsko osvjetljenje sastoji se od dodavanja svjetla iza određenih predmeta i namještaja, poput ormarića, niša, zaslona,… To stvara iluziju dubine i može učiniti da se prostor osjeća ne samo većim, već i kompleksnijim.
Instalirajte reflektore
Reflektori su još jedna specifična strategija koja zahtijeva bliži pogled. Oni kombiniraju mnoge gore navedene metode: male su i štede prostor; svestrani, što znači da mogu zadovoljiti posebne ili opće potrebe za osvjetljenjem; pokretni, mogu istaknu određene značajke; i višestruki, ako preplavljuju cijelu sobu svjetlom u pravilnom rasporedu.
Dodajte ogledala ili druge reflektirajuće površine
Ogledala su poznati način da se prostorija učini većom, jer udvostručuje količinu vidljivog prostora. Njihovo reflektiranje svjetlosti još više povećava prostor, prirodno pojačavajući svjetlinu i time dodatno smanjuje sjene. Što je veće ogledalo, to je veći učinak. Međutim, dizajn s relativno reflektirajućim materijalima – umjesto ogledalima – također može napraviti veliku razliku. Na primjer, sjajne površine poput dobro poliranih podova ili čak staklenih predmeta mogu pomoći u odbijanju svjetlosti, pojačavajući je i preusmjeravajući je kroz cijelu sobu.
Koristite lagani namještaj i zidove
Napokon, lagani namještaj i zidovi neophodni su za održavanje svjetline i refleksije stvorene svim ovim ostalim dizajnerskim strategijama. To uveliko uvećava učinke dobrog osvjetljenja, dok tamni zidovi i namještaj mogu apsorbirati svu dodatnu svjetlinu stvorenu jakom, dobro raspoređenom rasvjetom i reflektirajućim elementima.
Postoji mnogo sjajnih primjera dobrog osvjetljenja, od kojih neki koriste samo nekoliko ovih strategija s velikim učinkom, a neki koriste gotovo sve. Sa čisto bijelim zidovima i laganim namještajem, visećim lusterima koja ističu visoke stropove, svjetlarnicima koji zidove peru svjetlošću, specifičnom rasvjetom nad udubljenim krevetom i stolom, … kombinacijom različitih strategija osvjetljenja svaki prostor se može vizuelno uvećati. Svaki će prostor imati različite potrebe i mogućnosti osvjetljenja – dizajneri bi trebali razmotriti svaku od gore navedenih strategija, ali u konačnici moraju odabrati prave za svoj prostor i dizajn.