spot_img

Kako zaštititi podrum od vode? 

S obzirom na to da se nalaze u zemlji ispod površine, podrumi često imaju problem s vodom. Mogu se primijetiti vlažni zidovi, lokve vode ili u najgorem slučaju poplava u toku kišne sezone.

Vlažnost i mokri podrumi uzrokuju guljenje boje, pojavu plijesni, truljenje drveta i oštećenje stvari koji se u njima nalaze. Iako se podrumi obično zaštite u toku izgradnje, kuća se vremenom pomjeri ili ‘sjedne’ i uzrokuje pukotine na zidu. Čak i veoma čvrsti betonski zidovi mogu upijati vodu iz tla i prebaciti je u unutrašnjost, zbog čega su zidovi vlažni na dodir. Kako voda iz zidova isparava, zrak postaje vlažan.

S obzirom da je beton porozan, često se vide vlažne linije kuda prolazi voda. Tražite slične znakove, oko uglova prozora, između spojeva i oko cijevi. 

U toku kišne sezone, pukotina na podrumskim zidovima omogućit će prolazak vode, ali prije popravljanja važno je ukloniti svu vodu. Rad u poplavljenom podrumu povećava rizik od strujnog udara. Ugasite dovod struje i uz pomoć pumpe riješite se vode. 

Još jedno područje gdje možete naći pukotine je se u dnu zidova. Kad se izlije temelj, prvo se izlijeva osnova od betona i armiranih šiški koja je napravljena da drži zidove, a onda se izlijevaju zidovi. Iako je to standardna procedura u gradnji, to se zove i ‘hladni spoj’, tj. slabo mjesto na temelju između zidova i poda gdje se pukotine javljaju zbog pomjeranja i taloženja, pored bočnog pritiska od tla.

Nasreću, relativno se lako rješavaju hidrauličnim cementom. Hidraulični cement sadrži aditive koji uzrokuju širenje cementa i brzo stvrdnjavanje. Kako se bude širio popunjavat će pukotine i stvoriti vodootpornu vezu. S obzirom na to da se brzo suši, miješajte ga najviše 3 minute. 

Prozori su čest izvor curenja i zadržavanja vode. Oni su uzrok i poplavama ako ne postoji dobar odvodni sistem. Iako je nakon završene gradnje teško instalirati sistem za odvodnjavanje bunara za prozore, razmislite o kopanju otprilike dva metra niže u području bunara, a zatim da popunite prostor šljunkom kako biste omogućili odvod kišnice rasprši umjesto da se skupi u prozorskom bunaru. Onda zatvorite otvore pjenom. 

Ako voda curi kroz zidove, premažite ih vodootpornom bojom. Ova vrsta zaptivača može se nabaviti već spremna i djeluje kao sloj boje. Pri zaštiti podruma od vode, pređite zid više puta da sloj bude što deblji tako da se popune sve rupe. Kad se u potpunosti osuši, zaptivač formira vodootpornu vezu kroz koju vlažnost ne može proći. Imajte na umu da prethodnu boju treba skinuti, i da se ovi zaptivači moraju nanijeti na ‘golu’ masoneriju. 

Druga metoda za postizanje suhih zidova podruma je postavljanje odvodnog kanala ispod poda unutar podruma. Odvod se nalazi unutar zidova podruma; sa unutrašnje strane odvoda se grade novi zidovi tako da se originalni zidovi podruma ne vide.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE