Polirani beton je sve popularniji izbor zbog svoje ljepote i izdržljivosti. Pored toga je svestran, može se postaviti i vani i unutra, te za bilo koju vrstu objekta.
Šta treba znati prije poliranja?
Ako radite na betonskoj površini koja se sakriva ispod pločica, drvenog poda i drugih materijala potrebno je ispitati stanje jer nije svaka betonska površina pogodna za poliranje. Želite da ploča bude što ravnija od jedne ivice do druge. Iako polirani beton ima iznimno izdržljivu površinu, i dalje se moraju poduzeti mjere da bi se zaštitio u toku ostatka građenja. Ako vam, na primjer, ispadne težak alat s oštrim vrhom oštetit će se. Naravno,
to nije toliko veliki problem, već što u gotovo svim slučajevima popravljeni dio neće biti isti kao i ostatak betona. Dodavanje oksida oslabit će vezu i biti primijetno.
Evo šta možete oštetiti polirani beton:
– Petrolej – visoko viskozna supstanca može ostaviti fleke
– Boja i drvo
– Kiselina – oštećuje beton
– Ljepljive trake
– Razrjeđivači boja ili sredstva za uklanjanje boje
Ako želite izbjeći štetu prekrijte pod kvalitetnom zaštitom od prozračnog kartona i odmah prebrišite ukoliko se nešto prosulo. Karton postavite tako što ćete svaki dio zalijepiti za drugi, i kad se spoje svi dijelovi nema potrebe da se karton kao cijeli lijepi direktno za pod. Težina kartona bit će dovoljna da ga drži na mjestu, tako da se preko njega može hodati i nastaviti raditi. Kod čišćenja betonskog poda važno je obratiti pažnju na pH vrijednost sredstava koji se koriste. Ako se pravilno postavi i zaštiti, polirani beton može trajati decenijama.