Stambene i poslovne zgrade koriste beton u mnoge svrhe.
Šuplji betonski blokovi ili elementi prave se od standardnog betona: od klasičnog pijeska i agregata od šljunka u kombinaciji s portland cementom. Umjesto pijeska i šljunka mogu se koristiti i lakši materijali, poput letećeg pepela i uglja. Beton se koristi u više svrha u građevinarstvu, od temeljnih zidova, do potporne konstrukcije, vanjskih zidova i slično.
Vrste betonskih blokova
Betonski blokovi prave se u nekoliko različitih veličina i oblika.
Nominalne veličine elemenata su:
- 4 x 8 x 8
- 4 x 8 x 16
- 6 x 8 x 8
- 6 x 8 x 16
- 8 x x 9
- 8 x 8 x 16
- 10 x 8 x 8
- 10 x 8 x 16
- 12 x 8 x 8
- 12 x 8 x 16
Tačne veličine betonskih elemenata malo su manje od nominalnih (otprilike 9.5 mm) zbog gustoće maltera na spojevima.
- Napravite raspored. Prvi korak u zidanju betonskog zida je da postavite temelj. Ako je zid samostojeći, trebat ćete napraviti pravougaonu oznaku (kolcima i kanapom). Ako gradite temelj, nacrt treba napraviti za čitavu zgradu. Izravnajte kanap i budite pažljivi jer sve mora biti ravno i jednako da ne bi došlo do kasnijih grešaka.
- Idući korak je da iskopate zemlju na mjestu temelja. Ovaj korak varira jer ovisi o potrebnoj veličini temelja i okolnostima. Ako gradite u toplim krajevima moći ćete iskopavati lopatom. Ako pravite temelj u hladnijim uslovima, gdje je zemlja smrznuta i gdje su potrebni dublji temelji, bit će potrebna veća oprema za pomjeranje tla. U svakom je slučaju potrebno napraviti ravan pod rova da bi se mogli izliti temelji.
- Izlijte temelj. Betonski temelji trebaju davati potporu zidu od betonskih elemenata, a pretežno se pravi izlijevanjem betona u pripremljeni rov. Gornji dio temelja obično se uokviri drvenom kutijom. Beton za temelj se može miješati ručno ili u miješalici, ili eventualno naručiti. Gornji dio temelja mora biti savršeno ravan, ali se ne mora ‘polirati’. Najbitnije je da se temelj u potpunosti stvrdnuo prije početka zidanja.
- Nakon izlijevanja temelja koji se u potpunosti stvrdnuo, kredom označite gdje ćete postaviti elemente na temelju. Napravite malter i nanesite 2.5 cm unutar označenog područja na temelju. Počnite zid ugaonim blokom, onda nanesite malter na strane gdje ćete dodati/spojiti drugi blok. Kako radite prvi red izravnajte položene blokove (da biste bili sigurni koristite konop i šiljke). Na kraju zida ponovo postavite ugaoni blok.
- Ako sve pažljivo isplanirate, možda nećete morati rezati blokove, ali ako bude potrebno najbolje ih je rezati mašinom za rezanje betonskih blokova.
- Položite idući red blokova, i počnite s pola elementa da bi vertikalni spojevi bili pomaknuti dok nastavljate niz. Drugi red položite kao i prvi, ne zaboravite provjeravati da li je sve ravno. Višak maltera može se skinuti mistrijom.
- Kako bude potrebno, ili svako 3. ili 4. red, horizontalni spoj trebao bi se učvrstiti metalnim trakama za ojačanje. Vertikalna ojačanja dodaju se popunjavanjem šupljine betonskog bloka i provodeći metalnu šipku kroz šupljine.
- Zavisno od veličine projekta i brzine kojom radite, periodično ćete trebati ugladiti spojeve između blokova. To se radi nakon postavljanja maltera, ali prije nego što se stvrdne.
- Vrh zida od betonskih blokova pretežno se pokriva slojem maltera, ubacivanjem metalnih traka i prekrivanjem zida punim betonskim blokovima. Spojevi između trebaju biti popunjeni malterom i uglađeni/izravnani.