spot_img

Kinetičke fasade u arhitekturi

Tokom većeg dijela historije arhitekture, zanimljive fasade postignute su različitim vrstama materijala ili ukrasima. Od složene obojenih frizova Partenona do staklenih eksterijera modernih nebodera, ističe se prije svega statična arhitektura, koja se „mijenjala“ u skladu sa okolišem i uticala na materijal fasade na različite načine, bilo da je kiša, svjetlost, hrđa, itd.

Kako je tehnologija napredovala i fasade su se – doslovno – transformisale, a uloga okoliša nije opala. Umjesto toga, vrhunska tehnologija omogućila je dizajnerima da razviju arhitekturu koja reaguje na podražaje okoliša na zanimljiviji način. Ovakvi dizajni imaju oblik kinetičkih fasada: arhitektonskih fasada koje se dinamički mijenjaju, pretvarajući zgrade iz statičkih monolita u stalno pokretne površine.

Kinetičke fasade su tokom godina mogle poprimiti mnoštvo oblika. Često posreduju između estetike i korisnosti, pomjerajući granice vizualnog identiteta uz zaštitu okoliša. Jedan od najcitiranijih primjera ovog tipa su kule Al Bahar arhitekatonskog studia Aedasa u Abu Dabiju. Krovni paneli na fasadi otvaraju se i zatvaraju kao odgovor na kretanje sunca, štiteći objekat od topline i izravne sunčeve svjetlosti, smanjujući potrebu za klimatizacijom i čine zgradu održivijom. Sami paneli nisu samo u estetskom pogledu zvijezde dizajna, već su nadahnuti i tradicionalnim islamskim sistemima sjenčanja, poštujući tako i kulturno naslijeđe.

I drugi arhitekti su na sličan način koristili kinetičke fasade za posredovanje temperature. Izložba Kiefer Technic Showroom Ernst Giselbrecht + još jedan je dobar primjer ovog pristupa, koji sadrži 112 velikih metalnih pločica koje tokom cijelog dana mijenjaju oblik kako bi se stvorili optimalni uslovi za hlađenje. Korisnici mogu kontrolisati te uslove iz zgrade, prilagođavajući fasadu njihovim potrebama.

Kompanija Media-ICT ima napuhane ETFE jastuke koji se poput zaslona otvaraju zimi za skupljanje solarne energije i zatvaraju tokom ljeta kako bi stvorili hladovinu. Iako je manje kinetička, fasada se transformiše u različitim periodima godine kako bi učinkovito odgovorila na podražaje iz okoliša.

Ipak svjetlost i temperatura nisu jedini faktori okoliša na koje kinetičke fasade mogu odgovoriti. I prodavnica Obenford u ul. Debenhams i Carpark u Brisbaneu može se pohvaliti aluminijskim šindrama napravljenim kao odgovor na struju vjetra, uz estetski učinak.

Ponekad, kinetički nacrti fasada još više ulažu u estetiku, stavljajući akcenat na ljepotu ispred regulacije svjetlosti, temperature ili kiše. Na primjer, UNStudio Galleria Centercity favorizira kompjuterski generisane animacije i tehnologiju osvjetljenja nad mehaničkim fasadama drugih kinetičkih projekata. Dok se fasada sama po sebi nikada ne mijenja, nježni valovi obojene svjetlosti koji osvjetljavaju površinu čine da izgleda kao da se cjelokupna zgrada pomiče.

Iako su kinetičke fasade očito recentni fenomen, oblici koje poprimaju već se uveliko razlikuju. U rasponu od trouglastih modula do ogromnih sunčanih sjenila do aluminijskih šljokica i projiciranih animacija, svaki dizajn služi jedinstvenoj svrsi i time poprima jedinstveni oblik. Kako arhitekti sve više shvataju, kinetičke fasade mogu biti snažno sredstvo za podebljanje iskonskih pitanja arhitekture – ljepote, održivosti, udobnosti – na odvažan, nov i tehnološki usmjeren način.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE