Grad je fenomen u stalnom kretanju; njegova živa supstanca, opire se sveobuhvatnoj spoznaji.
Svaki pokušaj tačne definicije urbanih procesa ima, de facto ograničen značaj. Sa druge strane, postoji potreba ljudske zajednice da odredi svoje stanište i učini izvesnim njegove razvojne tokove; tu dolazimo do svojevrsne antinomije: određivati se mora ali se do kraja, grad ne može odrediti… Stoga je u praksi i nemoguće projektovati grad, već ga je jedino moguće – regulisati.
Tim sa Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Banja Luci, izdao je novu publikaciju- studiju malih intervencija u prostoru.
Studija Male intervencije u prostoru predstavlja originalni model za transformaciju javnih gradskih prostora. On istovremeno percipira, participira, klasifikuje, vrednuje i sprovodi male intervencije kao dio integralnog preobražaja grada. U okviru Studije prikazana je MI metodologija kao način kako se javni prostori u gradovima, skromnim sredstvima i participacijom cijele društvene zajednice, mogu brzo i lako pretvoriti u ugodna i sadržajna mjesta za život svojih građana. Studija sadrži integrisan i promišljen skup mjera i aktivnosti za redizajn malih javnih prostora, izvedenih iz savremenih teorijskih i praktičnih iskustava iz svijeta, realizovanih u gradu Banjoj Luci, a primjenjivih i na druge gradove.
Onlajn izdanje Studije se može preuzeti na linku: https://drive.google.com/file/d/103ZR3KXnoAodwVWAdDw-MARzRwD2FLQt/view
Autori: Jelena Stanković, Isidora Karan, Tanja Trkulja, Dubravko Aleksić
Urednici: Milenko Stanković, Diana Stupar
Saradnici: Žana Topalović, Vladimir Đorđić, Marija Vilhelm Dejanović, Darijo Kuprešak, Goran Dimitrić, Dean Todorović