spot_img

Koje su upotrebe i prednosti BIM-a u građevinskom projektu?

Prema Američkom nacionalnom projektnom odboru standarda  Modeliranje informacija o građevinama Modeliranje informacija o građevinama (Building Information Model- BIM) je “zajednički resurs znanja za informacije o objektu koje čine pouzdanu osnovu za odluke tokom njegovog životnog ciklusa; definisano kao postojeće od najranijeg koncepta do rušenja.” Ovdje smo prodiskutovali o upotrebi i prednostima BIM-a u građevinskom projektu.

Šta je BIM?

Modeliranje informacija o građevinama ili BIM je 3D virtualni model građevinskog projekta. BIM modeli predstavljaju pravu geometriju građevinskih elemenata..

BIM je metoda digitalnog generisanja i rukovanja znanjem tokom životnog ciklusa građevinskih projekata. To je interaktivni prikaz bilo kojeg elementa izgrađenog sredstva. Omogućava zajedničku mrežu za razmjenu znanja koja se kontinuirano ažurira u ključnim tačkama, sa detaljima svake komponente tokom procesa razvoja, planiranja i izgradnje. Danas je BIM jedna od sjajnih mogućnosti u karijeri za inženjere.

 Zašto BIM?

BIM je praksa kombiniranja 3D modela različitih (arhitektonskih, konstrukcijskih, energetskih, električnih, itd.) disciplina u standardizirani model kako bi se osigurao kontinuitet u planiranju, projektiranju  i razvoju komercijalnih projekata.

BIM, novi pristup projektiranju i razvoju, omogućava projektantima da dorade procjene troškova na osnovu stvarnih komponenata koje se mogu uključiti u proces gradnje i na njihovim projekcijama. BIM omogućava i bolje modele i veći kontakt s kupcem od nivoa početnog projektiranja. Za razliku od konvencionalnog 2D pristupa konkursima, projektiranju i izgradnji, usvajanje BIM-a pruža izvođačima neke prednosti.

BIM jača upravljanje timom i saradnju, omogućavajući različitim učesnicima u grupi da brzo promijene procese planiranja i razvoja.

Za precizne procjene troškova projekta, za brže planiranje i povećanje ukupnog upravljanja i održavanja gradilišta, BIM modeli daju korisne podatke za izvođače.

BIM smanjuje vrijeme potrebno za preradu, s nekoliko nedostataka pronađenih prije početka razvoja. Digitalni projekti ilustriraju nesuglasice, omogućavajući rano ispravljanje zabrinutosti i uštedu vremena na licu mjesta tokom procesa razvoja. Ovo smanjenje prerade moglo bi također omogućiti izvođačima da uštede novac na skupim profesionalnim naknadama.

BIM u izgradnji

BIM u izgradnji je upotreba digitalnih 3D modela tokom procesa gradnje. BIM se naširoko koristi u arhitekturi i inženjerstvu više od dvadeset godina, ali upotreba BIM-a u građevinarstvu tek je počela uzimati zamah u proteklih pet.

Softver za saradnju BIM sada olakšava stavljanje prednosti BIM-a u građevinske radove stavljajući modele u ruke cijelog projektnog tima na koordiniran način kako bi ubrzao preglede i ranije identificirao i riješio sukobe.

Prednosti BIM-a u građevinskom projektu

Pomoću BIM tehnologija mogu se graditi sve vrste zgrada, razvijati modeli ili snimiti čitavi detalji zgrade u jedan model. U kontekstu virtelnog modela možete lako dodati oblike materijala, visine, karakteristike i druge parametre koji predstavljaju elemente zgrade. Postoji nekoliko prednosti, od kojih se neke pojavljuju u nastavku.

Bolji timski rad: Obavještavat će vas i o najmanjem poboljšanju s BIM-ovom sposobnošću saradnje. Svi zainteresirani – od inženjera do izvođača –  bit će nadograđeni do najmanje izvedivih poboljšanja u izgradnji zgrade. Ovo pojednostavljuje timski rad i upravljanje čak i više nego pristupi konvencionalnom konceptu.

Vizualizacija u stvarnom vremenu: Jedna od ključnih poteškoća kod projekata na papiru ili čak 2D  projekat je ta što cjelina koncepta nije učahurena. To jest, u stvarnoj situaciji ne možete uvijek vizualizirati projekat. Kupci mogu naći i projekte koji nisu impresivni za ovu svrhu. Kao poređenje, BIM omogućava da se bilo koji dio projekta sastavi u jedan cjelovit projekat, uključujući sveobuhvatne tlocrte i 3D crteže.

Rekreiranja koje je dao BIM mogu također omogućiti klijentima da slikaju svoje projekte u stvarnim okolnostima. To omogućava klijentima da zamisle svoje zadatke u raznim prilikama u danu, uključujući kumulativni učinak resursa. Također, uz pomoć proširene stvarnosti i virtualne stvarnosti, možete vidjeti svoj cijeli plan prije nego što uopće krenete u gradnju.

Brzo otkrivanje kolizija: Projektne modele međusobno proizvode neovisno arhitekti, građevinski inženjeri konstruktivci, inženjeri mašinstva, elektrotehnike i vodovodnih instalacija (inženjeri grijanja, ventilacije i klimatizacije, elektro inženjeri i oni vodovodnih instalacija), inženjeri zaštite okoliša i drugi profesionalci. Nakon što su svi modeli ugrađeni u BIM postupak modeliranja, otkrivanje kolizija prikazano je na slici.

Metoda otkrivanja kolizija određuje gdje su međusobno u koliziji odvojeni modeli gdje se komponente jednog modela preklapaju sa komponentama modela iz drugih disciplina arhitektonsko-inženjerskog projekta.

Bolji nivo obavljenog posla: Vrijeme je presudno kada je riječ o gradnji na tržištu arhitekture, inženjeringa i građevine. Na kraju ćete vratiti čitav projekt ako zabrljate tačku u životnom ciklusu zgrade. Međutim, s BIM-om ne gubite toliko vremena na zadacima, pa ih možete organizovati na takav sažet način.

Obično, kada koristite BIM, svaki objekat u predlošku povezan je s bazom podataka. Stoga će se svaka prilagodba koju činite na jednom dijelu proizvoda izvršiti u drugim verzijama.

Tako se prilagodba zatim primjenjuje na pripadajuće 3D modele ako, na primjer, nacrtate liniju na osnovi pomoću BIM-a. Ona se odmah potom dodaje vremenskom planu gradnje i informacijama. U osnovi, svako uređivanje koje napravite vrši se u svakoj tački projekta.

To osigurava da se cijeli proizvodni lanac može ubrzati i plate radnika mogu se uštedjeti. To također osigurava da se povećaju vremena prijema kupca.

Bliže ka održivosti: Korištenje BIM-a kao osnovnog dijela konfiguracije podrazumijeva da možete koordinirati sposobnost održavanja u svom ciklusu plana. Prema konvencionalnim planovima i razvojnim mjerama, nakon završetka plana trebali biste provesti ekološka istraživanja. U slučaju da se pojave bilo kakvi problemi, to bi bilo skupo i nezgodno.

BIM, korelacijom, omogućuje klijentima provođenje istraga o okolišu. Možete istražiti gledišta poput  pravca objekta, potrošnje energije i sunčeve svjetlosti.

S BIM-om održivost se pretvara u vitalni dio ciklusa plana – sada ćete moći gledati na energetsku efikasnost, kontrolu otpada, upravljanje vodom i mnoge druge.

Nadalje, otkrivanje problema u istragama više ne vraća ciklus plana natrag – možete napraviti brze i jednostavne promjene na virtuelnim modelima umjesto da ih redizajnirate. Osim toga, može se razviti okruženje bez papira s pohranom u oblaku i saradničkim procesima.

 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE