spot_img

Koje su vrste temelja i kada se koriste? 

Temelji se obično dijele na plitke i duboke. 

Vrste temelja koje se koriste u gradnji:

  1. Plitki temelji
  • Izolovani temelji 
  • Kombinovani temelji 
  • Trakasti temelji 
  • Pločasti temelji
  1. Duboki temelji 
  • Piloti
  • Kesoni 

Vrste plitkih temelja

Izolovani temelji 

Najčešći su tip temelja koji se koristi u gradnji, grade se za jedan stub. Oblik izolovanog temelja je kocka ili pravougaonik, kada stub nosi težinu strukture. Veličina je izračunata na osnovu opterećenja i sigurne nosivosti tla. Pravougaoni oblik temelja se koristi kada postoji ekscentricitet opterećenja ili zbog horizontalnih sila. 

Kombinovani temelji 

Koristi se kada su dva ili više stubova dovoljno blizu, a njihovi se izolovani temelji preklapaju. To je kombinacija izolovanih temelja, ali se razlikuje njihov strukturni dizajn. Oblik ovog temlja je pravuogaoni i koristi se kada opterećenje strukture nose stubovi. 

Trakasti temelji 

Imaju šire dno od klasičnog temelja. Šira baza ovog tipa širi težinu strukture na druga područja i pruža bolju stabilnost. Koriste se za zasebne stubove, zidove i stubove mosta gdje je sloj nosivog tla u okviru 3m od površine. Kapacitet nosivosti tla mora biti dovoljan da bi podržao težinu strukture ispod koje se nalazi. Ne koriste se na tlu gdje postoji mogućnost da se nalazi blizu toka vode, radi pomjeranja tla. 

Pločasti temelji 

Pločasti temelji su vrsta temelja koja je proširena preko većeg područja da bi se podržale strukture veće težine. Koristi se za zidove i stubove gdje postoji veće opterećenje na zidovima i stubovima. Pruža bolju stabilnost od individualnih temelja, i pravi se za sve nosive elemente strukture. Koristi se za ekspanzivna tla čiji je kapacitet nosivosti manji. 

Vrste dubokih temelja 

Piloti 

Piloti su vrsta dubokih temelja koji se koriste za transfer teškog opterećenja strukture na slojeve tvrdog kamena duboko ispod površine, kada se ne mogu koristiti plitki temelji. Također se koriste da se spriječi podizanje konstrukcije zbog bočnog opterećenja poput sila vjetra ili zemljotresa. Obično se koriste za tla gdje uslovi tla blizu površine nisu pogodni za teške strukture. Dubina tvrdog kamena može biti od 5 do 50 m ispod površine. 

Kesoni 

Kesoni su vrsta temelja slična pilotima, ali imaju visok kapacitet i obično se izlijevaju in-situ. Pružaju otpor strukturama kroz otpor osovine. Mogu prenijeti opterećenja stubova veće od pilota. Koristi se gdje je dubina tvrdog kamena ispod površine na 10 do 100 m. Kesoni nisu pogodni na mjestima gdje je tlo mekano ili rastreseno, ili gdje postoji zrnasto tlo koje nosi vodu. Nisu pogodni ni za tla gdje se teško stabiliziraju speleološki oblici, gdje se nalaze stijene ili veća kamenja i slično.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE