spot_img

Koje vrste drvenih spojeva postoje?

Kad su u pitanju drveni spojevi postoje razne tehnike koje ovise o vrsti spoja koje se trebaju napraviti.

Neki spojevi zahtijevaju da se dva komada drveta ugrade, dok se drugi spojevi oslanjaju na eksere ili šarafe. 

Vrste drvenih spojeva

Čeoni spoj 

Najobičnija vrsta spojeva kod drveta je čeoni spoj. Najjednostavniji je i najslabiji spoj, a pravi se spajanjem dva ravna komada drveta pod pravim uglom. U konstrukciji se vide oko podloga i prozorskih okvira. Odlični su ako je potrebno nešto uraditi brzo, a nije važno kako izgleda. 

Miter spoj 

“Miter” je još jedan izraz za rez pod uglom, a odnosi se na dva reza od 45 stepeni u kojima se dva komada drveta spajaju kako bi napravili ugao od 90 stepeni. Često se koriste na vidljivim vanjskim uglovima okvira vrata, prozora i slika. Krući su od čeonog, ali im i dalje treba ljepilo i mehanički zaptivač. 

Preklopni spoj 

Dva kraja drveta koja se spajaju sijeku se do polovine njihove debljine na mjestu gdje se preklapaju. Jači su od čeonog spoja ali izgledaju ljepše zbog iste debljine. Obično se korite kada se nešto treba raditi na sredini drveta.

Pero i utor 

Često se koristi za podove – parkete, panele i slično. Ovi spojevi se sastoje od kanala ili utora na jednom komadu drveta i pera ili grebena na drugom. Greben je napravljen tako da klizi u žljeb kako bi napravio snažan spoj. Obično se vide na komponentama koje leže ravno na površini poput drvenog poda. 

Kućište

Ova tehnika je slična prethodnoj, jedina je razlika što se ovaj spoj urezuje u drvo, dok se drugi spoj urezuje uz drvo. Često se koriste za police. 

Lastin rep 

Ovaj spoj ima odličnu vlačnu čvrstoću i veoma je otporan (mogućnost da se ne odvoji). Ima nekoliko trapezoidnih krajeva koji se međusobno spajaju. Njihova je ključna snaga što su čvrsti i što se teško odvajaju. Ako se spoj zalijepi ljepilom onda je permanentno i ne treba nikakve mehaničke zaptivače. 

Češljasti spoj 

Jedan od najčešćih spojeva. Njegova glavna funkcija je da spoji dva komada drveta i napravi dužu dasku. Sličan je lastinom repu osim što su krajevi kockasti umjesto trapezoidni. Oslanjaju se na ljepilo jer nemaju mehaničku snagu češljastog spoja. 

Urez i čep 

Jedan je od najčvršćih spojeva, a često se koristi da poveže dva komada drveta pod 90°, jedan se kraj ubacuje u drugi. Drži se ljepilom, a može se klinom dodatno učvrstiti. 

Biskvit spoj 

Ovaj spoj je ojačana verzija ovalnog čeonog oblika. Biskvit je napravljen od kompresovanog, osušenog drveta. Na oba kraja drvenog komada urezan je žljeb za držanje tanke pločice koja služi kao konektor. Nakon nanošenja ljepila, umetak će se proširiti kako bi pokrio prostor koji je ostavio alat za rezbarenje. Prednost ovog spoja je u tome što potpuno nestaje, što daje ravnu površinu. 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE