Ljudi su cement koristili kroz historiju, i zbog svoje povezive prirode smatra se kičmom građevinske industrije.
Ali šta kad bi cement mogao proizvoditi struju?
Nedavna objavljivanja Nano Energy objavili su rezultate velikog otkrića, nakon istraživanja inžinjera sa Incheon Nacionalnog Univerziteta, Kyung Hee Univerziteta i Korejskog Univerziteta. Istraživači su napravili kompozit na bazi cementa koji se može koristiti u betonu za razvijanje električnih svojstava, bez da utječe na funkcionalnost strukture.
Cement je razvijen koristeći ugljen karbonskih vlakana koji također mogu imati ulogu triboelektričnih nanogeneratora, vrste kombajna mehaničke energije. Strukture napravljene od ovog cementa mogu proizvoditi i spremati električnu energiju koristeći eksterni mehanički izvor poput koraka, valova i vjetra.
Većina svjetske struje proizvodi se sagorijevanjem fosilnog goriva koji nije obnovljiv, zbog čega dolazi do brzih klimatskih promjena na planeti. Međutim ove građevine mogu smanjiti konzumaciju energije do 40%.
Da bi testirali njegovu funkcionalnost, istraživači su razvili strukturu poput laboratorija i kondenzatora na bazi ovog cementa. Potrebna količina karbonskih vlakana je samo 1% u mješavini cementa, da bi se dobile željene električne karakteristike. Generirana struja je također manja od maksimalnog nivoa otpora ljudskog tijela, zbog čega nije moguć udar električne struje.
Pored primarnog korištenja, materijal bi se također mogao koristiti kao samosenzorni dizajn koji nadgleda stanje strukture i pretpostaviti preostali vijek.
Seung JungLee, profesor na Incheon Univerzitetu rekao je da su istraživači radili na razvijanju materijala koji bi mogao imati net-nula karakteristike bez potrebe za viškom struje. Očekuje da će se ovaj cement koristiti širom svijeta kao najbolji energetski materijal.