Do sada su svima nama jako dobro poznati materijali poput PVC-a, smole, epoksija i stakloplastike. Pa zašto je onda skoro svaka struktura u kanalizacionom sistemu redizajnirana koristeći ove materijale osim poklopaca za šahtove?
Mnogi će pretpostaviti i korisiti stari kliše „Ako nije pokvareno, zašto ga popravljati?“
Članak koji je objavljen 2008.godine u magazinu Trenchless Technology iznosi podatke o tome kako je samo u SAD blizu 20 miliona poklopaca za šahtove postavljeno još davne 1960. godine i gotovo polovina tih poklopaca nalazi se na samom kraju svog životnog ciklusa, dok je dosta njih još tada premašilo svoj očekivani životni vijek.
Još jedan faktor koji koji usporava upotrebu novih materijala na tržištu poklopaca za šahtove jeste nedostatak adekvatnog, komercijalnog okruženja za ove proizvode. Međutim, danas postoje alternative – industrija se ipak sve više okreće ka pravljenju kompozitni, nemetalnih poklopaca za šahtove.
Nedostatci polopaca za šahtove koji su u upotrebi
Prvi patent za poklopaca za šaht u SAD-u izdat je Henry Smith-u davne 1870.- oko 150 godina prije – i upravo ta stara tehnologija je ono čime se u SAD-u uglavnom koristi i dan danas pri pravljenju poklopaca za šahtove. Ako uzmemo u obzir mogućnost napretaka od 1870. do danas, došli bismo do zaključka da je zaista bilo prostora za iste. Često, najobičnije stvari se zanemare. Međutim, onog momenta kada prestanemo ići u smjeru napretka, tog momenta prestajemo ići naprijed u bilo čemu što radimo.
Dakle, koji problemi postoje sa poklopcima za šahtove koji su u upotrebi već stoljeće i po? Slijedi kratka lista:
- Korozija
- Krađa
- Priljevanje usred propuštanja vode
- Niža kvaliteta
- Visoki karbon otisak
- Ograničene mogućnosti
Korozija kao jedan od glavnih problema
Korozija je jedan od glavnih razloga propadanja metalnih proizvoda koji se koriste u kanalizacionom sistemu, pa izbor materijala postaje jako važan pri dizajniranju sistema koji može podnijeti tako oštre uvjete. Velika većina poklopaca za šahtove pravi se od lijevanog željeza i kada isti bivaju izloženi korozivnim uvjetima kanalizacionog sistema koji sadrži H2S gasove, lijevano željezo brzo propada. Ovo može uzrokovati ukliještavanje poklopca i prstena što otvaranje bez udaranja maljem čini gotovo nemogućim. Sve ovo može dovesti do uništenja poklopca što onda zahtjeva zamjenu poklopca opet od lijevanog željeza – u pitanju je donekle opak krug.
Svijet je odavno u situaciji jedne od najvećih panedemija krađe metala u historiji upravo zbog potražnje metala i recikliranog metala. Korištenjem materijala koji nemaju vrijednost kradljivcima uštedili bi se milioni dolara. Zamjena poklopaca na otvorenim šahtovima obično nije toliko skupa koliku sigurnosnu opasnost za javnost predstavlja otvoreni šaht.
Težina uobičajenog poklopca za šaht od lijevanog željeza iznosi između 80 i 135 kg. Pravila o sigurnosti i zaštiti na radu u SAD-u nalažu kako podizanje težine veće o 22.5 kilograma predstavlja opasnost od povrede donjeg dijela leđa. Ista pravila nalažu da rupe na otvorima za šahtove trebaju biti šire. Širi ulazi znače i šire poklopce, odnosno teže poklopce sa kojima je teže rukovati, a što povečava faktore sigurnosnih rizika.
Da li su željezni šahtovi „zeleni“?
Većina postojećih poklopaca za šahtove nema ugrađene sisteme za spriječavanje ulijevanja vode. Kada uzmemo u obzir milione šahtova koji postoje, sva ta mala ulijevanja vode nakupljaju se na bilione litara dodatne vode koja ulazi u kanalizacione sisteme godišnje, što rezultira velikim troškovima za tretiranje. Samo ovo je dovoljno da se opravda zamjena ili nadogradnja poklopaca za šahtove.
Metali nižeg kvaliteta jesu i biti će problem sa kojim ćemo se morati nositi upravo zbog svjetske potražnje za recikliranjem metala. Iako ponovno korištenje starog metala ima svoje prednosti, to ima i svoje nedostatke. Stari metali imaju hrđe, oksida i još kojakakvih zagađenja u sebi. Jednom kada se pretope u nove proizvode, ti zagađivači ubrzavaju propadanje proizvoda, što ubrzava potrebu za zamjenu proizvoda. Ovo može smanjiti troškove u startu, ali taj proizvod jednostavno neće dugo trajati i dugotrajni povrat investicije se neće desiti te sve ovo u biti stvara suprotan efekat od „zelene“ ideje.
Smanjivanje karbonskog otiska – ili postajanje „zeleniji“ – rastući je trend i to je nešto što naprosto moramo prihvatiti, a naročito u građevinskoj industriji. Kada to priznamo i „svarimo“, korištenje lijevanog željeza onda nikako nije „zeleno“. Da bi se lijevano željezo stvorilo, tone i tone zemlje mora se prekopati, željezo se mora procesirati i rafinirati prije nego proces lijevanja i počne. Kada proces krene, on zahtjeva potrošnju velike količine energije. Prevoz velike količine sirovog materijala i gotovog proizvoda također ima jako veliki karbonski otisak zbog same težine koja automatski zahtjeva korištenje večih industrijskih i komercijalnih vozila.
Proizvodi od lijevanog željeza imaju ograničene opcije u odnosu na kompozitne materijale koji se mogu napraviti od mnogih konfiguracija, kombinacija materijala, boja i oblika, a sve to zbog jedinstvenih odlika termalne plastike i tehnologija koje su danas dostupne.
Imaju li kompozitni poklopci za šahtove budućnost?
Kada kombiniramo sve ove prednosti toga šta poklopci za šahtove mogu biti, napravili smo rješenje za proizvod koji je uklonio veliku većinu negativnih aspekata proizvoda koji se tradicionalno koristi.
Ovo je doista tehnološki napredak koji bi imao koristi za krajnje korisnike kao što je i namjereno. Mnogi dodatni proizvodi kroz godine su kreirani da bi poboljšali i da bi se pokušali donekle sanirati problemi koji nastaju kod poklopaca za šahtove od lijevanog željeza, no danas imamo kompletan paket sa svim ovim opcijama već ugrađenim.
Kakva je budućnost ovih tipova kompozitnih poklopaca za šahtove? Sirovi materijali od kojih se sastoje poklopci za šahtove već su napravljeni od dokazano trajnih, izdržljivih, lakših i čvršćih materijala koji su otporni na koroziju. Činjenica da je u pitanju novi tip proizvoda, znači da je potrebno više dugotrajnih studija na terenu da bi se stvorio kredibilitet koji zahtjeva vrijeme. Pri testiranju, ovi kompoziti pokazali su se isto tako jaki kao i proizvodi od lijevanog željeza. Educiranjem inžinjerske zajednice i tijela koja donose odluke o ovom novom tipu proizvoda od esencijalne je važnosti za dokazivanje važnosti i benificija koje ovi proizvodi imaju.
Mnogi stručnjaci čvrsto vjeruju u viziju standardizacije poklopaca za šahtove od kompozitnih materijala, kao što su PVC cijevi i kutije od visoko guste plastike postale standard širom industrije zbog svojih neprevaziđenih prednosti i odlika kompozitnih materijala. Kompozitni poklopci za šahtove zasigurno će dobiti svoje mjesto i kroz vrijeme će prokopati svoj put do gradilišta.
„Ako je nešto dobro, pouzdano i izdržljivo, zašto ga ne nadograditi da bude još bolje, trajnije i pouzdanije?“
Međutim, nakon svih gore navedenih nedostataka, možemo zaključiti da tradicionalni poklopci za šahtove ipak imaju svoju namjenu, ali i mjesto u budućnosti pravljenja istih za ceste budućnosti. Isto kao što je tehnološki napredak donio usavršavanje kompozitnih materijala, on je sa sobom donio i usavršavanje postojećih materijala, pa tako i metala uopće. Korištenjem novih premaza, aloja i upotrebom novih tehnoloških napredaka, generalno iz svih sfera građevinske industrije, željezni šahtovi danas nisu ono što su nekad bili. Nova serija proizvodnje ovi svevremenskih poklopaca postala je naprednija i dosta otpornija na veliku večinu gore navedenih problema i nedostataka. Ukoliko proizvodnja poklopaca za šahtove od kompozitnih materijala i ne zaživi, naučnici, istraživači i proizvođači opet će imati pune ruke posla pri iznalaženju rješenja za dalje razvijanje i poboljšavanje željeznih poklopaca za šahtove. Rečenica koja glasi „Ako nije pokvareno, zašto ga popravljati?“ ipak ovdje „ne pije vode“. Ovaj tekst najbolje bi bilo završiti rečenicom, „Ako je nešto dobro, pouzdano i izdržljivo, zašto ga ne nadograditi da bude još bolje, trajnije i pouzdanije?“
m-Kvadrat