S naizgled stalnom prisutnošću građevinskih radnika na gradilištu, temelji građevinske industrije naizgled su pomalo zaostajali u odnosu na modernizaciju. Do danas.
Veliki društveni pokreti, potaknuti konceptom održivosti, pojavili su se kao savremena reakcija na ekonomske sisteme koji promiču produktivnost u odnosu na lokalni zanatski rad. Utrka za postizanjem učinkovitosti, uz poštivanje okoliša, postala je snažna pokretačka snaga koja pokreće industriju da implementira nove proizvodne i građevinske procese. Razvoj tehnologija za brzu masovnu proizvodnju, kao što je prefabrikacija, 3D print i kolaborativni softveri, smatra se četvrtom industrijskom revolucijom.
U kojoj mjeri ove nove tehnologije i pametni proizvodi mogu utjecati na kvalitetu života ljudi širom svijeta?
Koncepti kao što su sistemi za cikliranje i proizvodnju na visokom nivou nastoje se suprotstaviti ekološkim troškovima tradicionalnih materijala i procesa. Dioničari i izvođači ulažu u obuku radne snage i robotiku u nadi da će poboljšati radne uslove i uključiti učinkovitije i sigurnije metode. Arhitektura također počinje prihvatati umjetnu inteligenciju putem kućne automatizacije, što izravno utječe na svakodnevni život. Tehnologija je pokazala da je saveznik u potrazi za zaštitom okoliša, kao i u individualnoj udobnosti.
Spora revolucija u izgradnji otvorila je nove i uzbudljive mogućnosti za arhitektonsko projektovanje. Izazov za arhitekte je da ostave ove mogućnosti u rukama drugih profesionalaca, ali da im pomognu da ih koriste u korist zajednice, održivosti i dobrog dizajna.
m-Kvadrat