spot_img

Kontrolisanje kretanja vode

Krovovi, vanjski zidovi i temelji neprestano rade na zaštiti vašeg doma od utjecaja prirodnih pojava. Ali ne čudi da je infiltracija vode jedan od najvećih krivaca kvarova u kući. Zbog toga je vanjski dizajn jedan od najvažnijih aspekata procesa gradnje kako bi se postigla zaštita kuće.

Dobra vijest je da postoji nekoliko osnovnih strategija kojima možete spriječiti prodor vode. Najefikasnije što možete učiniti je da budete proaktivni u vezi s hidroizolacijskim dizajnom tokom faze dizajniranja. Na taj način možete lako ugraditi te strategije kontrole kretanja vode u kompletan dizajn uz malo ili nimalo dodatnih troškova.

Kada je riječ o dizajniranju i izgradnji domova, najbolji način za kontrolu kretanja vode je postavljanje općeg cilja za smanjenje broja otvora, preusmjeravanje vode s tih otvora i neutraliziranje sila koje djeluju na vodu.

Ali prvo, šta znači kontrolisanje kretanja vode?

Kontrolisati kretanje vode u ograđenom prostoru znači odrediti kako će se građevina nositi s kišnicom, površinskim otjecanjem i procjeđivanjem. U ovom članku nećemo govoriti o određenim uređajima za sakupljanje vode poput oluka, odvoda i cijevi, već o tehnikama dizajniranja kako bi se voda zadržala podalje od građevine.

Cilj je odvesti što više vode iz okoline kuće i osigurati efikasnu drenažu za preostalu vlagu koja može prodrijeti i/ili se akumulirati.

Jednostavno, rješenje za upravljanje vodom je odbacivanje vode s krova i dalje od kuće. Izbočeni dijelovi krova pomažu u odbijanju kiše i minimiziranju količine vode koja udara u zidne površine. Drenažni sistem nižeg nivoa uklanja vodu kojom se ne može upravljati klasifikacijom lokacije.

Ipak, kuće su složene. Postoje različita stanja krova, izbočine, otvori, prelazi materijala i različite visine, kao i promjene stepena kako bi se razumjelo kako spriječiti prodiranje vode.

Tri su stvari potrebne da bi voda prodrla u kuću:

otvor – To može biti pukotina oko prozora ili vrata, procjep na krovu ili spoj između dva dijela obloge.

prisustvo vode – kiše, snijega koji se topi, leda, mraza, podzemne vode i površinskog oticanja

sila koja gura vodu kroz otvor – Ove sile mogu djelovati na vodu:

Gravitacija: voda prirodno pada prema dolje

Površinska napetost: ovo uzrokuje da voda prianja na donju stranu površine

Kapilarno djelovanje: voda se također može kretati prema gore u pukotinama ili rupama koje mogu djelovati kao kapilara i mehanizmima površinskog napona uvlačiti vodu

Impuls: kiša koju raznosi vjetar ima impuls koji je može pokretati kroz otvor

Razlika u pritisku: voda će se premještati iz područja višeg pritiska u područja nižeg pritiska

Znajući da ćemo neizbježno imati otvore na kući, najbolje što možemo učiniti je dizajnirati strukturu da skrene vodu sa otvora i neutralizira sile koje bi inače usmjeravale vodu kroz sklop.

  1. Odvod vode nagibima

Prva strategija zadržavanja vode dalje od zgrade je odvod vode nagibima. Ovo jednostavno znači nagibanje vodoravne površine za odvod vode. Tehnika vrijedi za gotovo sve vanjske građevinske elemente kao što su krovovi, nadstrešnice, pragovi prozora i vrata. Ako je materijal posebno porozan (npr. trava i zemlja), strmiji nagib je bolji za brže uklanjanje vode.

Čak i takozvani “ravni” moderni krovovi, kada su detaljno prikazani, pravilno prolijevaju vodu u odvode, oluke ili ivice krova. Možda to nećete moći percipirati, ali oni su zapravo nagnuti. P

  1. Nadstrešnica

Voda s površine može se preusmjeriti stvaranjem izbočenja koje prelazi dimenzije kuće tj. nadstrešnica. Ovim je voda prisiljena da padne na zemlju, dalje od kuće.

Prelaz s krova na zid jedan je od najvažnijih detalja u izgradnji, tako da je ovo sjajna tehnika za eliminisanje vode u tom kritičnom spoju.

Na ulazu, nadstrešnice ne preusmjeravaju vodu već pružaju i trenutnu zaštitu kada otvarate vrata.

U područjima sa puno kiše ili snijega, nadstrešnice imaju dvostruku i trostruku dužnost. One preusmjeravaju vodu sa zgrade, drže podzemne vode dalje od temelja i pružaju zaštitu od sunca.

  1. Kapanje

Zavisno od materijala i brzine oticanja vode, površinski napon može dovesti do prianjanja vode na donjoj strani materijala. Da bi se spriječilo uvlačenje vode u sklop, obično je dovoljna mala pukotina na donjoj površini da se ublaži površinski napon i prisili voda da kaplje niz zid umjesto u zidni sklop.

Z profili iznad prozora i vrata su dobri primjeri tehnike kapanja. Z-profil istiskuje vodu iz kuće, dok se tokom pada kapljica smanjuje površinski napon. Kod krovnih streha, čak i mala promjena visine materijala na donjoj strani nadstrešnice može biti dovoljna da spriječi prianjanje vode na površinu. Zbog toga se na ovom uglu uglavnom događa materijalna promjena ili prekid u materijalu. Još jedan primjer kapanja je na prozorskim daskama. Nerijetko se na donjoj strani praga vidi mali žlijeb koji prisiljava vodu da kaplje.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE