Aluminij ima važnu ulogu u održivoj i budućnosti usmjerenoj gradnji. Zahvaljujući beskonačnoj mogućnosti recikliranja, vrijedni resursi mogu se uštedjeti s dokazanim materijalom, a emisije CO2 mogu se ciljano smanjiti. Za Innovation Arch u Augsburgu, Wicona je sada po prvi put realizirala fasadu izrađenu od 100% recikliranog aluminija prema projektu Hadi Teherani Architects. Kružno gospodarstvo s aluminijem danas je već izgrađena stvarnost.
Prema Europskom odboru za standardizaciju održive gradnje (CEN/TC 350), 50% materijala izvađenih iz zemlje koristi se u zgradama. Zgrade su najveći potrošači energije tijekom svog životnog ciklusa: troše gotovo polovicu primarne energije i uzrokuju oko 40% svih emisija stakleničkih plinova u Europi. Otpad od građevinskog materijala čini 25% ukupnog otpada. Budući da se očekuje da će svjetska populacija nastaviti značajno rasti tijekom sljedećih nekoliko desetljeća i da će oko 70% tih ljudi živjeti u gradovima i urbanim područjima, očekuje se i daljnji porast potrošnje sirovina i energije, kao i CO2. U tom kontekstu, aluminij je materijal od posebne važnosti u građevinskom sektoru. Od oko 86 milijuna tona aluminija potrošenog u svijetu u 2021. godini, 25% je iskorišteno u građevinskom sektoru.
Aluminij je jedan od rijetkih materijala koji nakon recikliranja u potpunosti zadržava svoja svojstva i kvalitetu. Još jedna značajna prednost je da recikliranje aluminija zahtijeva samo oko 5% energije koja se koristi za proizvodnju primarnog aluminija. Stoga cilj može biti samo značajno povećanje upotrebe sekundarnog aluminija (aluminij na kraju životnog vijeka), budući da trenutno oko 75% globalne proizvodnje još uvijek čini primarni aluminij – tj. materijal koji se proizvodi od boksita u složenom i energetski intenzivnom procesu.
Otpadni aluminij prije i poslije upotrebe
Važno je znati da nije sav reciklirani aluminij isti. Prvi izvor je takozvani otpad prije potrošnje – ovaj materijal još nije korišten kao proizvod i potječe od otpada iz procesa proizvodnje ili obrade kao što je ekstruzija. Prikuplja se iz proizvodnje i zatim prerađuje natrag u proizvod. Drugi i puno rjeđi izvor je otpad ili otpadni aluminij (EoL). Ovo označava materijal koji je već korišten u proizvodu koji je prošao kroz cijeli životni ciklus. Aluminij na kraju životnog vijeka, kako ga koristi Wicona, dolazi od fasada, prozora i drugih komponenti koje su rastavljene iz zgrada i reciklirane. Hydro je bio pionir u procesu sortiranja i rastavljanja koji omogućuje sortiranje otpadnog aluminija u rasutom stanju kako bi se mogao ponovno preraditi u visokokvalitetne aluminijske profile. Ta se legura naziva Hydro CIRCAL 75R ili Hydro CIRCAL 100R, ovisno o recikliranom sadržaju koji sadrži.
Izračun CO2 otiska
CO2 otisak igra odlučujuću ulogu pri ocjenjivanju materijala koji se koristi kao dio procjene životnog ciklusa. Općenito je prihvaćeno da otpad nakon potrošnje nema ugljični otisak jer je već korišten u proizvodu. Međutim, za otpad prije potrošnje, standardi za procjene životnog ciklusa trenutno dopuštaju dvije različite metode izračuna koje imaju značajan utjecaj na ekološku procjenu materijala. Kod tzv. cut-off metode, otisak prati proizvode. To znači, na primjer, za ekstrudirani trupac s ugljičnim otiskom od 1000 kg, da ekstrudirani profili nose sve emisije ugljika, dok procesni otpad koji u prosjeku čini 20%, nema ugljični otisak. Budući da je CO2 otisak u potpunosti dodijeljen izvornom proizvodu, slijedi sljedeće: otpad prije potrošnje bilo kojeg podrijetla smatra se dekarboniziranim i nema razlike od otpada nakon potrošnje, što značajno umanjuje transparentnu procjenu CO2. Rezultat u prvoj fazi procesa je proizvod izrađen od aluminija sa značajno povećanim CO2, koji se obrađuje u organizacijama gdje se temi “održivosti” ne pridaje veća pozornost. 20% procesnog otpada koji nastaje u isto vrijeme dekarbonizira se “na papiru” i može se preraditi u proizvod s niskim CO2 otiskom u daljnjem procesu taljenja i ekstruzije. Ova metoda načelno nije održiva i ne potiče poboljšanja procesa.
U aluminijskoj industriji, Wicona koristi transparentnu metodu izbjegnutog opterećenja u procjeni životnog ciklusa (“Metoda izbjegnutog onečišćenja okoliša”). Ovdje otisak CO2 prati materijal. To znači da za trupac aluminija s ugljičnim otiskom od 1000 kg, utjecaj na okoliš podijeljen je na temelju fizičke distribucije između izvornog proizvoda i otpadnog materijala – tako da je 800 kg CO2 dodijeljeno profilima, a 200 kg CO2 za procesni otpad. Kao rezultat toga, otpad koji je nastao prije upotrebe u procesu nosi ugljični otisak svog izvornog materijala. Daljnje smanjenje emisija CO2 može se postići samo složenom optimizacijom procesa. Sa stajališta Wicone, to je jedini pravi put za pravu održivu kružnu ekonomiju.
Složeni proces recikliranja
Jedno je jasno: količina aluminija na kraju životnog vijeka još uvijek je znatno niža od količine primarnog aluminija i pretpotrošenog materijala. Kako bismo u budućnosti mogli reciklirati sve veće količine aluminija visoke kvalitete, potrebno je sortirano prikupljanje i obrada. Uostalom, potrošni otpad često je anodiziran ili obojan, a profili mogu sadržavati i druge komponente kao što je toplinski prekid. Opsežno znanje i iskustvo, kao u Hydrovoj tvornici za reciklažu u Dormagenu (Njemačka), najsuvremenije tehnologije i procesni koraci su potrebni za recikliranje: od prve inspekcije do usitnjavanja, odvajanja, drobljenja i sortiranja do topljenja. Na kraju se materijal obrađuje na način da se vraća u proizvodnju visokokvalitetnih aluminijskih profila u pravoj leguri.
Pravo kružno gospodarstvo s aluminijem na kraju životnog vijeka
Kako bi aktivno zadovoljio sve veće zahtjeve za zaštitom okoliša, Hydro Building Systems je sa svojim brendom Wicona pokrenuo buduću strategiju “Build Beyond Tomorrow” – između ostalog, za promicanje razvoja održivih proizvoda. Uz Hydro CIRCAL 75R, tvrtka od 2019. godine nudi aluminijsku leguru koja se sastoji od najmanje 75% aluminija na kraju životnog vijeka i sa 2,3 kg CO2 po kg aluminija, ima jedan od najnižih CO2 otisaka na svijetu. To je 65% manje od europskog prosjeka (oko 6,8 kg CO2). Sva nova rješenja sustava sadrže najmanje 75% recikliranog materijala i 95% materijala koji se može reciklirati. Osim toga, reciklirani poliamid koristi se za izolacijske šipke, a svi ostali korišteni materijali – uz aluminij, TPE, zamak, nehrđajući čelik i ABS – slijede premisu 75/95. Sljedeći korak prema pravom kružnom gospodarstvu je lansiranje Hydro CIRCAL 100R, prve legure aluminija napravljene od 100% recikliranog aluminija na kraju životnog vijeka. S prosječnih 0,5 kg CO2 po kg aluminija, ovaj materijal ima najniži CO2 otisak na svijetu.
Innovation Arch Augsburg
Fasada izrađena od 100% dotrajalog aluminija realizirana je prvi put u Augsburg Innovation Archu, na zasvođenoj, 145 m dugoj zgradi. Zgrada koju su projektirali Hadi Teherani Architects (Hamburg, Njemačka) bit će nagrađena LEED Platinum certifikatom održivosti. Fasada daje značajan doprinos održivosti. To se ostvaruje posebnom konstrukcijom WICTEC EL evo element fasade iz Wicone. Aluminijska legura Hydro CIRCAL 100R izrađena od 100% aluminija na kraju životnog vijeka koristi se po prvi put u svijetu. S upotrijebljenim Hydro CIRCAL 100R od 85 t, postignuto je smanjenje CO2 od 527 t.
Otpad nakon upotrebe
(aluminij na kraju životnog vijeka) prerađuje se u postrojenju Hydro u Dormagenu u procesu koji se neovisno prati.
Foto: Mediashots/WICONA
Montaža elementa fasade Foto: Mediashots/ Wicona
“Innovation arch Augsburg” (Hadi Teherani Architects) je prvi projekt u svijetu
koji je implementiran s Wicona fasadnim rješenjem izrađenim od 100% aluminija na kraju životnog vijeka.
Foto: Hadi Teherani Architects
“Innovation arch Augsburg” (Hadi Teherani Architects) Foto: Hadi Teherani Architects
Hydro CIRCAL 100R – legura aluminija napravljene od 100% recikliranog aluminija na kraju životnog vijeka. S prosječnih 0,5 kg CO2 po kg aluminija, ovaj materijal ima najniži CO2 otisak na svijetu.