spot_img

Kuća NB u potpisu projektnog studija „Dvougao Arhitektura“

Kada arhitekta radi projekt jedne kuće, neophodno je da  dobije ulazne informacije od investitora. Projektovanje je kompleksan proces koji je potrebno jasno i precizno definisati u samom početku kroz projektni zadatak.

Autori: Aleksandar Granolić, dia i Tamara Subotić Kovačević m.ing.arh, projektni biro Dvougao Arhitektura

Kada arhitekta radi projekat jedne kuće, neophodno je da dobije ulazne informacije od investitora. Projektovanje je kompleksan proces koji je potrebno jasno i precizno definisati u samom početku kroz projektni zadatak. Projektni zadatak je polazna osnova i kroz taj proces projektant i klijent definišu svoje težnje, mogućnosti i ideje kako bi došli do konačnog cilja na obostranu korist.

Projektovanje prolazi kroz više faza. Prvo analiziramo samo lokaciju, orijentaciju i duh mjesta. U razgovoru sa investitorom dolazimo do koncepta kako u funkcionalnom tako i oblikovnom smislu, a zatim definišemo materijalizaciju. Za svakog arhitektu je velika prednost ako radi kompletan dizajn, tj. projekat kuće ali i enterijera, kao što je slučaj sa ovim projektom.

Naš projektni zadatak je bio da se uklopimo u gabarite postojeće kuće. Naime na istoj ovoj poziciji je već bila trošna kuća, u ruševnom stanju, sa kamenim temeljima. Prva ideja nam je bila da zadržimo kamene temelje, tako da smo se prilikom projektovanja uklapali u određene gabarite i uklapali smo funkciju u te gabarite, koji su 9×10 metara. Naš zadatak je bio da isprojektujemo dvije spavaće sobe, dva kupatila i dnevnu zonu. S obzirom da su gabariti bili definisani, bili smo limitirani visinom kuće, da bismo postigli skladnu proporciju kada je oblikovanje u pitanju. Veliki pad terena je dozvolio da na jednom dijelu kuće dobijemo i podrumski prostor koji će služiti kao ostava.

Cilj nam je bio da kuću otvorimo prema prirodi, da se iz dnevne sobe pružaju vizure prema prirodi, a da kvalitet dnevne zone podignemo na viši nivo projektovanjem galerije. Dupla visina u dnevnom boravku i vidljivost krovne konstrukcije, kao i kamin dat će jedan komfor i ljepotu enterijeru ove vikend kuće. U galerijskom prostoru, sa kojeg se pruža predivan pogled, nalazi se zona za čitanje i dnevni odmor. U jednom dijelu galerijskog prostora ćemo pored polica za knjige i skladišnog prostora smjestiti i krevet. S obzirom da klasične stepenice zauzimaju mnogo prostora, odlučili smo se da pristup galeriji bude omogućen modernim čeličnim stepenicama rađenim po principu ljestvi, jer će na taj način zauzimati mnogo manje prostora. Terasa će također biti rađena na čeličnoj konstrukciji i na terasu će se izlaziti iz dnevne sobe i kuhinje.

Kada je oblikovni koncept u pitanju, svaki arhitekta uzima u obzir lokaciju, duh mjesta, oblik parcele, poziciju kuće na parceli. Kuća se nalazi u seoskom naselju, između dvije seoske kuće, pored glavnog puta, tako da je jedan od zahtjeva investitora bio da isprojektujemo kuću koja će se uklopiti u okruženje. To je jedan od razloga zašto smo se odlučili za kosi krov i upotrebu prirodnih materijala. Željeli smo da se oblikovanjem kuća uklopi u postojeće okruženje, ali opet na jedan savremen način. Dinamiku u oblikovanju postigli smo smicanjem krova kao i nivelisanjem dvije cjeline kuće koje su sjenkom ali i materijalizacijom tretirane kao dvije cjeline. Na taj način smo postigli dinamiku u oblikovanju, ali i materijalizaciji. Kada je materijalizacija fasade u pitanju, odlučili smo se za kombinaciju fasadne opeke od prirodne gline i bijele fasadne boje, a kontrast na fasadi smo postigli crnim čeličnim elementima, tj. konstrukcijom terase. Da smo u oblikovanju pokušali postići maksimalnu dinamiku govori i činjenica da je i sam opšav na krovu rađen u dvije debljine, pa smo s tim u vezi sa jedne strane radili sakriveni, a sa druge vidljivi oluk.

Kako bismo postigli maksimalan komfor po pitanju energetske efikasnosti, toplotne i zvučne izolacije, odlučili smo se za upotrebu drvo-cementnih blokova. Ovi blokovi se sastoje od mineralizovanog drvenog vlakna sa cementnom vezom što je spoj dva izvrsna građevinska materijala. Ovi blokovi su otporni na požar, insekte i parazite, vanjske agense i imaju sjajna termička i akustička svojstva. Poroznost materijala garantuje prozračnost zida, omogućavajući prirodno podešavanje vlažnosti, te spriječava pojavu kondenza i plijesni. Rezultat su izuzetno ugodni životni uslovi i znatna ušteda energije na duži vremenski period, tj. niži troškovi grijanja zimi i hlađenja ljeti. Ovi blokovi se postavljaju jedan na drugi bez maltera, a zatim se njihove šupljine kroz koje prolazi armatura,  pune betonom kako bi se stvorila nosiva konstrukcija. Ovi blokovi imaju odlična anti-seizmička svojstva, kao i veliku otpornost na požar i eksploziju. Princip slaganja blokova je na suho i  poslije svakih 6 redova ispunjavaju se armiranim betonom čime se stvara masivni tj. nosivi zid. U cilju postizanja maksimalnog komfora i međuspratna konstrukcija je rađena od ovih blokova. Kada je krovna konstrukcija u pitanju, tu smo se odlučili za klasičnu drvenu konstrukciju, ali smo striktno vodili računa o termičkom koeficijentu staklene vune koja se ugrađivala kao termoizolacija krova, kako ne bismo narušili komfor koji se sve vrijeme pokušavamo postići kroz pažljivo odabrane materijale.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE