spot_img

KUĆA R – Rekonstrukcija stambene građevine

Kako na gornjem katu nije postojalo kameno ziđe, izvedena je obloga kamenom na betonski zid. Svi zahvati su rađeni uz stalan nadzor statičara, te uz vrlo iskusnog  kamenoresca.

Godina: 2011.

Tip projekta: realizacija

Lokacija: Trilj, Hrvatska

Površina: 280m2

Projektanti: Vjeran Tecilazić d.i.a. Mislav Bašić d.i.a.

Dizajn enterijera: Elza Vukičević mag.dizajna

Link: http://www.4uha.com/#!kuca-r/c1xt

Američki san na hrvatski način

Bračni par srednjih godina, povratnici iz Amerike, su odlučili preurediti staru kamenu kuću u svoj novi dom. Starina je imala neadekvatnu zidanu dogradnju na spratu i lošu statičku stabilnost, te ju je bilo potrebno u potpunosti rekonstruirati. Naručitelji su željeli stvoriti luksuzni dom sa bazenom u kojem mogu uživati u mirnim, intimnim trenucima, kao i hedonistički uživati sa prijateljima uz čašu domaćeg vina, u konobi ili uz bazen.

4uHa arhitekti u ispunjenju sna

Angažirali su tim arhitekata 4uHa – Vjerana Tecilazića i Mislava Bašića, te dizajnericu Elzu Vukičević, kako bi se slika iz njihove mašte pretvorila u nešto stvarno, konkretno. Ta saradnja je rezultirala potpunim uspjehom!

Arhitekti su prvo listu želja vlasnika kuće stavili na papir, te krenuli u razradu projekta u skicama. Želja vlasnika je bila da se u prizemlju otvori „open space“ prostor koji uključuje kuhinju, trpezariju i dnevni boravak, te konobu u kojoj će držati hranu i piće. Na spratu mu je bio uslov da stvori tri spavaće sobe i najmanje dva kupatila.

Idejnim rješenjem, uz puno konzultacija između investitora, arhitekata i statičara definirano je jednostavno, čisto rješenje. Ulaz u kuću i u konobu su pozicionirani sa dvorišne strane objekta. Iz ulaznog prostora se ulazi desno u kuhinju sa otokom i blagovaonicu, a veliki dnevni boravak se nalazi u nastavku tih prostora. Dnevni boravak je u stvarnosti zasebni rekonstruirani objekat koji ima zajednički zid sa glavnim objektom. Između dnevnog boravka i prostora za blagovanje bilo je potrebno otvoriti kameni zid širine gotovo pola metra te je to bio dodatni izazov za statičara. Također, u zoni između dva prostora, ugrađen je dvostrani kamin. Tako, u hladnim noćima plamen iz kamina grije društvo za večerom u trpezariji ili par u boravku, koji uz šoljicu toplog čaja gleda žar kako pucketa u kaminu.

Na gornjoj etaži se nalazi intimni, spavaći dio kuće, koji se sastoji od tri spavaće sobe i tri kupatila. Uz veliku spavaću sobu, vlasnici su poželjeli kupatilo sa hidromasažnom kadom i tuš kabinom, te su im se želje i ostvarile.

Armirano betonska ploča nad kamenim zidom se u pravilu ne izvodi

Kod rekontrukcije, s obzirom da sprat nije bio izgrađen iz kamena, dogradnja je tehnički bila prilično zahtjevna. Armirano betonska ploča nad kamenim zidom se u pravilu ne izvodi iz razloga što prilikom potresa, horizontalna sila, kolokvijalno rečeno „izbija ploču“ koja u tom trenutku može zbog svoje mase „izletiti“ iz zida na koji je položena ploča. Iz tog razloga se u pravilu, kod kamenih kuća izvodi bijeli strop ili strop iz drvenih greda, koji zbog svoje lakše mase i specifičnih ležajeva imaju bolja protupotresna svojstva. U konkretnom slučaju izvedena je betonska ploča iznad prvog kata, ali se ona oslanja na centralne stupove i segmente zida iz armiranog betona. Na taj način je dobiveno konzolno oslanjanje ploče te je znatno smanjeno oslanjanje na okolne kamene zidove.

Izvedena je obloga kamenom na betonski zid.

Kako na gornjem katu nije postojalo kameno ziđe, izvedena je obloga kamenom na betonski zid. Svi zahvati su rađeni uz stalan nadzor statičara, te uz vrlo iskusnog  kamenoresca.

Unutrašnje uređenje

Unutrašnje uređenje je izvedeno uz veliki trud i puni angažman magistre dizajna Elze Vukičević. Dio kamenih zidova u enterijeru nije naknadano obrađivan, kako bi se očuvali tradicijski elementi i u enterijeru kuće. Na taj način se vanjska kamena fasada „uvukla“ u enterijer objekta, te sa vidljivom drvenom krovnom konstrukcijom čine cjelinu tipičnu za tradicionalnu gradnju sa područja Dalmacije i dalmatinskog zaleđa. U uređenju enterijera korišteni su vrhunski materijali i kvalitetan namještaj i oprema, ali samo uređenje je izvedeno decentno, pomalo minimalistički. Dašak romantike je unešen odabirom namještaja i slika poznatih slikara. Tople boje pločica i drva su se harmonično stopile sa tonovima kamenih zidova i drvenih greda. Prilikom uređenja dvorišta se posebno pazilo na hortikulturalno uređenje i odabir biljaka od kojih prevladavaju autohtone biljke dlamatinskog podnebja, poput lavande i ružmarina. U dvorištu se, pak, nalazi prekrasan bazen do kojeg se prilazi stazom opločenom kamenim pločama velikog formata. Uz sjenicu kraj bazena se nalazi i kućica spremna za okupljanja starih prijatelja uz roštilj i bevandu.

Hedonistička baza

Za stvaranje ovakve hedonističke oaze moralo se poklopiti nekoliko faktora.

Kao prvo, investitor, koji je imao snažnu volju i financijske mogućnosti stvoriti ovakvo impresivno zdanje. Arhitekti, koji su sa strpljenjem vodili investitora kroz proces izgradnje objekta. Od idejnih skica i vizualizacija objekta, odabira konstrukcije objekta, preko rješavanja klasičnih problema na gradilištu, do odabira detalja obrade kamena i načina ugradnje stolarije. I, naravno, dizajnerica enterijera koja je cijelom projektu udahnula dušu, mudrim odabirom opreme i namještaja. I tako je, na kraju krajeva, stara ruševina postala kamena ljepotica i zaživila novim životom. Novim životom, koji danas živi punim plućima!

paula@4uha.hr

mislav@4uha.hr

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE