spot_img

Kuće budućnosti

Kako su 70-tih zamišljani objekti danas

Historija je puna špekulacija o tome kakav bi način života trebao biti u budućnosti, dok su futuristi pokušavali zamisliti kako će tehnologija, trend i društvene norme napredovati i mijenjati način života, i gdje živimo. Period između 1958. i 1963. godine može se opisati kao „Zlatno doba futurizma“, kada su se desile tehnološke prekretnice poput osnivanja NASA-e.  Neke od najistaknutijih ideja u ovom periodu fokusirale su se na to kako će izgledati kuće u budućnosti. Kad pričamo o ovome, treba spomenuti da su NeoMam Studio i Angie-ina Lista razvili sedam historijskih ideja o tome kako će kuće izgledati u budućnosti:

 

Kotrljajuće kuće (1930-e)

Septembarsko izdanje Svakidašnje Nauke i Mehanike, 1934-e godine, razuvjerili su čitatelje da će sferične kuće uskoro postati veoma popularne, čak iako se život u velikoj lopti poput hrčka ne čini primamljiv. Cilj inovacije bio je da konstrukcija i dostavljanje novih kuća postane jednostavno, jer bi putovanje u „loptama“ bila loša ideja ako cijenite vaše posuđe i ukrase.

Svemirske kuće (1960-e)

Naslovnica decembarskog izdanja Avanture Naučne Fantastike, 1953-e godine, predstavili su staklene rotirajuće kuće- ali u svemiru. Umjetnik Alex Schomburg predstavio je ove inovacije s novim padobran-krovom koji bi mogao odletjeti u svemir.

Staklene kuće (1920-e)

Koristeći novu vrstu stakla, napravljeno da upije ultravioletne zrake sunca, Vitaglass kuća pružila bi ljeto tokom čitave godine, zahvaljujući dodatku novih sijalica za tmurne dane. Kao i sve nove arhitektonske inovacije, Vitaglass se prvo testirao u zološkom vrtu na kućama za majmune.

Pokretne kuće

Poznate iz filma Pobješnjelog Maksa: Divlja Cesta i Otkačene Utrke, ova utopijska vizija predstavlja veoma socijalnu pokretnu verziju kuće za arhitektonske tendencije koje viđamo danas. Krovni vrt, naprimjer, mogao bi neutralizirati ugljen-dioksid vozila, olakšavajući savjest svih ukrcanih.

Podvodne kuće (1960-e)

General Motors napravili su Futurama II Paviljon, da očaraju sve posjetitelje U New York-u, 1964-e. Dok je ostatak svijeta posmatrao zvijezde, GM se fokusirao na neistraženi okean.

Lagane kuće (1940-e)

  1. godine, autor „Nedovršenog Svijeta“ predstavio je viziju koja se približava svaki dan : korištenje veoma laganog aerogela, od čega bi se pravile građevine otporne na zemljotres i zahtjevaju mnogo manje materijala za gradnju. Danas, najlakši materijal na svijetu je grafenski aerogel, koji može biti 3D-printan, a naučnici se trude da smisle način kako da iskoriste taj materijal da bi se okolina rasteretila, što bi utjecalo na tehniku konstrukcije.

Rotirajuće kuće (1950-e)

„Ekopunk“ utopija ovih kuća bazirala se na održivost. Rotirajuće kuće dozvolile bi ljudima da iskoriste sunčevu energiju. Iako hidroponske bašte nisu dio ovakvih kuća još uvijek u 21 stoljeću, hidroponskoj industriji utrostučit će se vrijednost od sad pa do 2023. godine.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE