Uključivanje ljudskih figura jedan je od najučinkovitijih alata koji se koristi u arhitektonskoj fotografiji: pomaže gledaocu u shvatanju razmjera rada i procjeni njegove amplitude. Pored toga što uspješno iznosi grubu ideju mjerenja elemenata na slici, također pomaže da arhitektura postane relativnija i pristupačnija. Ljudi se bolje bave izgrađenim okolišem kad je naseljen, uglavnom zato što je ljudski osjećaj za društvo i zajednicu kamen temeljac naše civilizacije. U nastavku slijede primjeri fantastičnih fotografija na kojima je ljudska figura u centru pažnje, što poboljšava čitanje i shvatanje arhitekture.
Ljudsko mjerilo u parkovima: Zbog veličine parkova i pejzažnih projekata teško je dati pravi osjećaj za mjerilo prilikom fotografiranja. Puno je elemenata koji mogu pomoći u boljem razumijevanju proporcija intervencije, ali hvatanje prostora s ljudima najučinkovitiji je način da se gledaocu pomogne da dobije referentnu tačku.
Ljudsko mjerilo u javnim prostorima: Šta bi javni prostori bili bez ljudi? Gledaoci se bolje bave prostorom kada je on naseljen i kad uvide različite arhitektonske mogućnosti.
Ljudsko mjerilo u paviljonima: Paviljoni su obično vrlo izražajni i umjetnički prostori u kojima se mjerila obično gube na slikama. Bez ljudske figure vrlo je teško gledaocima pružiti stvarni osjećaj veličine i upotrebe ove vrste projekata.
Ljudsko mjerilo u javnim objektima: Dodavanje korisnika u javne objekte ne samo da pomaže u skaliranju arhitekture, već i daje gledaocu priliku da razumije upotrebu objekta, čineći arhitekturu pristupačnijom i jednostavnijom.