U strategiji razvoja kompanije Aluprof i cijele CG Grupe Kęty za 2021.-2025. definirani su društveni i ekološki ciljevi.
Misija, vizija i strategija Aluprofa već su godinama usmjereni na koncepte održivog razvoja – gospodarske, društvene i ekološke. Definirano kroz Europski zeleni dogovor, cirkularna ekonomija bi mogla biti pravi proboj u upravljanju resursima okoliša. Čovječanstvo treba početi obnavljati sirovine u velikim razmjerima. Globalni resursi su ograničeni, za razliku od stalno rastućih potreba potrošača. Ako želimo da tehnološki napredak i razvoj društava i gospodarstava budu kompatibilni s okolišem, moramo iskoristiti resurse koji su već jednom iskorišteni.
Aluminij – sirovina budućnosti
Aluminij je jedna od najekološkijih sirovina na svijetu i ima mnoge prednosti: netoksičan je, iznimno lagan, jednostavan za obradu i otporan na koroziju. Idealan je i za ponovnu upotrebu – ako se reciklira, ne gubi svoja jedinstvena svojstva, što znači da se može koristiti praktički neograničeno.
Strategija kompanije
U strategiji razvoja kompanije Aluprof i cijele CG Grupe Kęty za 2021.-2025. definirani su primjerice društveni i ekološki ciljevi. To nastavak je dosadašnjih aktivnosti u području ESG-a (Environmental, Social, Corporate Governance), odnosno obveza vezanih uz ekološko i društveno korporativno upravljanje. Među brojnim ambicijama tvrtke je kretanje prema postizanju klimatske neutralnosti, smanjenje ugljičnog otiska i povećanje udjela aluminijskog otpada u proizvodima ekstrudiranim iz niskougljičnih LOW CARBON KETY ingota. Cilj je udio reciklirane sirovine od 75% i smanjenje intenziteta stakleničkih plinova za 15% u sljedeće četiri godine.
Ingoti niske emisije
Grupa Kęty i kompanija iz Grupe Kęty – Aluprof – proveli su analizu ugljičnog otiska svojih proizvoda. Emisija ugljičnog dioksida koju je izračunalo akreditirano certifikacijsko tijelo, Bureau Veritas, za LOW CARBON ingote proizvedene u tvornicama Grupe Kętyj je vrlo niska, tj. 2,9 tCO2e/t. Za usporedbu, proizvodnja jedne tone primarnog aluminija u svijetu u prosjeku je povezana s emisijom od 16,7 tCO2e/t, što je gotovo šest puta više. Ova niska razina emisije postignuta je zahvaljujući korištenju suvremenih strojeva u proizvodnom procesu i visokom sadržaju sekundarnih sirovina – recikliranog aluminijskog otpada.
Ove su vrijednosti osobito važne za LCA analizu okoliša (procjena životnog ciklusa). Ovo je tehnika procesa upravljanja za procjenu potencijalnih rizika za okoliš. Ova analiza uzima u obzir ekološke učinke cijelog životnog ciklusa proizvoda. Ovakav pristup rezultat je uvjerenja da utjecaj građevine na ekosustav treba obuhvatiti cijeli životni ciklus građevine, odnosno proizvodnju građevinskog materijala proširenu na nabavu sirovina, njihovu preradu, transport, proces izgradnje, korištene tehnologije, korištenje zgrade, pa čak i njezino rušenje i naknadno recikliranje građevinskog materijala.
Prednosti za okoliš
Aluminij zahtijeva 95% manje energije za recikliranje u odnosu na primarnu sirovu. LOW CARBON Kęty aluminijski trupci imaju vrlo nisku vrijednost ugrađenog ugljičnog otiska u usporedbi s proizvodima od primarnog aluminija koji se nude na tržištu. Osim toga, zahvaljujući recikliranju materijala, tvrtka izbjegava 95% emisije onečišćujućih tvari u zrak i koristi 97% manje vode u procesu proizvodnje u odnosu na proizvodnju primarnog aluminija.
Također, Aluprof je dobio certifikat Cradle to Cradle, koji se dodjeljuje za inovativne aktivnosti u industriji povezane s održivim pristupom proizvodnji. Ideja iza C2C je da se sve komponente proizvoda mogu reciklirati i staviti na korištenje u zatvorenom ciklusu.
Aluprofovi proizvodi su također prošli neovisnu ekološku provjeru kroz Building Research Institute, koji je izradio kartice utjecaja na okoliš, odnosno EPD (Environmental Product Declaration) kartice. Proizvodni proces tvrtke kontinuirano se unaprjeđuje prema ISO 14001 sustavu upravljanja okolišem.