spot_img

LUKAVAC CEMENT: DEKARBONIZACIJA, CBAM I CEMENTI NOVE GENERACIJE

Dekarbonizacija cementne industrije je posljednjih godina postala veliki trend u proizvodnji građevinskih materijala te je suočena i s potrebom smanjenja ugljičnog otiska. Krajem 2022. godine Evropska unija je postigla dogovor o mehanizmu za graničnu prilagodbu emisija ugljika (CBAM), čime su utvrđeni detalji koje zemlje članice je trebaju implementirati. Ovaj mehanizam obuhvata sektore poput čelika, željeza, cementa, električne energije i mineralnih gnojiva.

Cilj direktive je spriječiti “curenje ugljika” – fenomen pri kojem se proizvodnja premješta u zemlje s manje strogim klimatskim propisima – uvođenjem poreza na ugljik za određene skupine proizvoda koji se uvoze izvan EU i EFTA regije. Ova inicijativa predstavlja snažan korak ka stvaranju održivije i ekološki odgovornije industrije.

Šta je CBAM i zašto je važan?

CBAM je dio Evropskog zelenog plana, strategije Evropske unije usmjerene na postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine. Uvođenjem ove takse, EU želi osigurati jednak tretman za domaće i uvezene proizvode u smislu njihovog ugljičnog otiska, sprječavajući tako već navedeno “curenje ugljika”.

Za cementnu industriju, koja je spada u industrije s visokim emisijama CO₂, CBAM predstavlja obavezu izračuna i plaćanja takse na ugljične emisije ugrađene u proizvod.

Pripreme Lukavac Cement za CBAM taksu počele 2022.

Kako se Evropska unija obavezala na stvaranje evropske visokoenergetski učinkovite privrede s niskom razinom emisija CO2, postavljen je i cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova od 80 – 95 % do 2050. u odnosu na razine iz 1990.

Jedan od poduzetih koraka je uvođenje EU Emissions Trading System-a (EU ETS), koji je stvoren radi promicanja smanjenja GHG emisija na isplativ i ekonomski učinkovit način.

Slika 1. Primjer principa izračuna emisija

U novembru 2020. potpisana je Sofijska deklaracija o Zelenom planu za Zapadni Balkan, čija potpisnica je i Bosna i Hercegovina. Taj plan podrazumijeva uvođenje sistema trgovanja emisijama.

S obzirom na obavezu poštivanja Evropskog zelenog plana i u skladu sa potpisanim Akcionim planom za provedbu Sofijske deklaracije o Zelenom programu za Zapadni Balkan, Lukavac Cement je već početkom 2022. krenuo u proces uvođenja plana praćenja emisija CO2, i to na način kako je propisano Direktivom EU ETS-a. Plan praćenja je vodič na osnovu kojeg verifikatori ocjenjuju izvještaj o emisijama, a izrađuje ga operater prema svom proizvodnom procesu i u skladu sa Direktivama EU ETS-a.

Temeljna načela praćenja ovog Plana su:

  • potpunost
  • dosljednost i usporedivost
  • transparentnost
  • tačnost
  • cjelovitost metodologije
  • kontinuirano poboljšanje

Slika 2. Princip standardne metodologije za izračun emisija

Ono što je bio naredni korak je odluka o sistemu koji će se koristiti za oporezivanje emisija CO2, tj. da li će se vršiti prema EU ETS ili prema CBAM. Potom je potrebno formiranje zakonodavnog tijela na nivou države prema kojem će se vršiti izvještavanje o emisijama CO2.

Prema prijedlogu iz Uredbe Evropskog parlamenta i Vijeća o uspostavi mehanizma za prilagodbu ugljika na granicama od 14.07.2021., 2023. do 2025. primjenjuje se prijelazno razdoblje, kako bi se olakšalo neometano uvođenje mehanizma i smanjio rizik od poremećaja trgovine, ovo je, dakle, razdoblje bez finansijske prilagodbe.

Plaćanju CBAM naknade u BiH, od 01.01.2026. podliježu cement, željezo i čelik, aluminijum, gnojiva, električna energija i vodonik, dok privrednici koji izvoze prije svega u EU od 1. oktobra prošle godine moraju da vode evidenciju i da izvještavaju Evropsku komisiju koliko je u svaki njihov proizvod ugrađeno proizvoda koji u sebi imaju energiju koja emituje CO₂.

Smanjenje ugljičnog otiska u Lukavac Cementu

Lukavac Cement je već duži niz godina posvećen smanjenju ugljičnog otiska i to:

  • korištenjem alternativnih goriva: uvođenjem RDF i SRF goriva čime se značajno smanjuju emisije CO₂
  • razvojem cementa nove generacije: proizvodi poput Supraluka PLUS i Fineluka PLUS imaju čak i do 47% niže emisije CO₂ u poređenju s industrijskim standardima
  • ulaganjem u tehnologije: kontinuirana modernizacija proizvodnih procesa smanjuje energetsku intenzivnost i ekološki otisak.

Izazovi i buduće aktivnosti

Uvođenjem CBAM takse nastaju i novi izazovi za Lukavac Cement, ali je to ujedno i prilika za daljnju transformaciju poslovanja, što podrazumijeva sljedeće aktivnosti:

  • prilagođavanje obračuna: implementacija sistema za praćenje i proračun emisija CO₂ po toni cementa
  • partnerstvo s lokalnim i evropskim institucijama: zajednički rad na razvoju politika i fondova koji podržavaju dekarbonizaciju
  • edukacija i transparentnost: informisanje partnera, klijenata i javnosti o uticaju CBAM-a i koracima koje kompanija preduzima.

Lukavac Cement svakako ostaje predan razvoju novih proizvoda i praksama koje podržavaju zelenu tranziciju, dodatno jačajući svoju poziciju kao lidera u cementnoj industriji i promotora održivog razvoja u regiji.

 

 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE