Marko Samardžić (studio25o2) je arhitekta iz Beograda, gdje je završio osnovne i master studije. Bavi se enterijerom i scenografijom (art direkcijom i produkcijom). Učestvovao je na više domaćih i internacionalnih konkursa, gde je osvajao pohvale i nagrade. Tokom studija arhitekture radio je kao asistent demonstrator na katedri za projektovanje. Od značajnih enterijera izdvojio bi radnju bliss prfect moment sport, restauraciju fasade kuće restorana Zlatni bokal i njen enterijer u Skadarliji. Scenografiju i art direkciju za Mona runaway show, kao i niz stanova i ugostiteljskih objekata.
Projektiranje novog stana predstavlja poseban trenutak u životu svakog pojedinca, gdje možemo ispuniti svoje snove i zamisli o savršenom prostoru za život. U tome arhitekti imaju veoma važnu ulogu ukoliko su angažovani, i oni su glavni tvorci ideja i prezentacije klijentovih želja. U nastavku predstavljamo projekt arhitekte Marka Samardžića.
Piše: Marko Samardžić, arhitekta
Projekt: Plavi stan
Projektant: Marko Samardžić, Studio 25o2
Lokacija: Dunavska ulica, Beograd
Apartman K distrikt
Novoprojektovani stan u Dunavskoj ulici odlikuje snažna geometrija, koja od amorfnih oblika i finih linija prelazi u krug, kvadrat i pravugaonik. Ovaj pristup je baziran na savremenom načinu stanovanja, koji ne osvaja, već nudi niz mogucnosti i prilagodljivosti, kako prostoru, tako i čoveku.
Prostor čine dve celine. Prvi je prostrana dnevna zona koja sadrži kuhinjski blok, trpezariju i prostor za odmor ili rad, a drugi čini spavaći blok, koji nije projektovan na svakidašnji način, već svojom oblikovnošću podseća na set koji pripada elementima scenografije.
Sva rasveta je ručno pravljena. Zidne lampe su kružnog oblika a svetlo je difuzno, te dodatno daje ambijentu stana. Materijalziacija i tekstura su uzete posebno u obzir, za ručno pravljeni komadni i koprusni namestaj. Prirodni materijali, kao što su kamen, staklo i drvo, naglašeni su finim, kontrasnim detaljima u tamno-bordo i indigo-plavoj boji. Oni su tu da stvore ritmičnost i daju dinamiku prosotru, ali i da preseku standardizovane kuhinjske frontove na koje smo navikli.
Kameni pult vizuelno “lebdi” na dva indigo pilona, preseca prostoriju u vidu stene koja je blago reflektujuća, te stvara efekat ogledala. Njegova namena nije samo kuvanje, već se čita kao ognjište i kao platforma za okupljanje, druženje, rad…
Ostali komadi nameštaja (klub stolovi, velika mekana sofa, kao i tv komoda) su takođe ručno napravljeni, sa idejom da se rigidnost i pravilna geometrija kuhinje u ovom delu prostora razbije zaobljenim linijama koje daju finoću i mekanost dnevnoj zoni.
Spavaća soba delimično aludira na neke od scenografija koje sam izveo ranije. Krevet nema naslon, već je centralno postavljen u odnosu na prosotoriju, a njegova pozadina je tkanina koja ide u krug i nudi dva amibijenta: neon stvara atmosferu intimnosti i “ušuškanost”, a kada se zavesa povuče, prostor poziva na svetao doručak u krevetu.
Iznad konstrukcije postavljena je kružna lampa u tamno zelenom tonu sa ubačenim neonom. Plakar je radjen od armiranog stakla, opet sa indigo plavim detaljima i dotatno je prosvetljen pa cela stvar podseća na svetlosnu instalaciju više nego samo na skladištenje garderobe.
Bilo je izazovno napraviti sav nameštaj po planu, u projektovanoj boji i materijalizaciji, ali krajnji rezultat je bio nešto što smo i očekivali.