Masovni beton najstariji je tip betona koji se koristio za gradnju struktura kroz historiju.
Masovni beton je bilo koja zapremina betona u kojoj kombinacija dimenzija elementa koji se lijeva, granični uvjeti mogu dovesti do nepoželjnih toplinskih naprezanja, pucanja, štetnih hemijskih reakcija ili smanjenja dugotrajne čvrstoće kao rezultat povišene temperature betona zbog topline od hidratacije.
Masovni beton je veoma koristan tip betona kod većih projekata poput hidrauličnih projekata.
Svojstva masovnog betona
Vrlo je važno poznavati ponašanje betona prije korištenja istog. Dizajn mješavine treba da se uradi na osnovu svojstava.
- Jačina masovnog betona – Općenito govoreći, ova vrsta betona se koristi na strukturnim elementima koji ne zahtijevaju jaču kompresivnu snagu. S druge strane, kad se neka struktura gradi od masovnog betona, nije potrebno imati veći raspon snage jer postoji velika površina betona za podnošenje primijenjenih naprezanja. Izvođač se mora pobrinuti da se ne pojave zatezna naprezanja zbog primijenjenih opterećenja na strukture. Međutim, postoji određeni nivo zateznog naprezanja kojem bi se moglo dozvoliti da se razvije jer beton može podnijeti vlačno naprezanje koje bi moglo biti oko 10% njegove tlačne čvrstoće.
Dizajn mješavine masovnog betona
Najvažnija komponenta ovih tipova betona je mješavina jer se mnogo faktora mora uzeti u obzir. Neki ključni faktori koji se podrazumijevaju su:
- Potreba niske čvrstoće
- Upotreba niskog sadržaja cementa
- Razvoj tlačne čvrstoće za 60-90 dana
- Upotreba aditiva kao što su mljevena granulirana šljaka iz visokih peći (GGBFS) i leteći pepeo za smanjenje sadržaja cementa i smanjenje topline hidratacije.
Pored mješavine u obzir se uzimaju toplotni efekti, propusnost betona i izdržljivost.