Postoji nekoliko tehnika koje se koriste za jačanje armiranih betonskih stubova poput metoda omotavanja betonom, omotavanja čeličnim elementima i pojačanja FRP-om.
Jačanje postojećeg armiranog betona postaje neophodno u trenucima kada oni izgube jačinu i kapacitet da (pod)nose opterećenja, ili kada postoji potreba da se poveća njihova nosivost. Ova vrsta pojačanja najčešće se koristi u konstrukcijama na seizmičkim područjima.
Cilj popravke je sanacija i ojačavanje armiranog betona da bi se modificirale seizmičke potrebe, i/ili kapacitet, da bi svi relevantni elementi ojačane građevine imali jednake nivoe performansa. Svaka se metoda može implementirati koristeći tehnike sanacije i ojačanja. Sve metode imaju svoje prednosti i mane, obim i ograničenja kojim se uklapaju u različite strategije. Odabir tehnike, u svakom slučaju, ovisi o mnogim faktorima poput:
- Lokalno dostupnim materijalima i tehnologiji
- Trošak
- Trajanje radova i prekid upotrebe
- Arhitektonska, funkcionalna i estetska ograničenja
Jačanje stubova
Cilj jačanja stubova obično ima ulogu poboljšanja otpornosti na potrese kod oštećenih ili neoštećenih građevina. U tom procesu se povećava nosivosti armiranih stubova. Koristi se kod seizmičkog ojačanja, povećanjem presjeka i dodavanjem elemenata, da bi se oslobodilo stresa od konstrukcijskih oštećenja ili da bi se obnovila prvobitna nosivost oštećenih elemenata. Postoji nekoliko tehnika koje se koriste za jačanje armiranih betonskih stubova poput metoda omotavanja betonom, omotavanja čeličnim elementima i pojačanja FRP-om.
Omotavanje betonom
Ovo je jedna od tehnika koja se koristi za ojačanje ili povećanje kapaciteta nosivosti armiranih betonskih stubova. Veličina obloge, brojevi i prečnici čeličnih šipki koji se koriste u procesu oblaganja zavise o analizi strukture stubova.
Proces omotavanja
- Privremeno umanjiti ili ukloniti opterećenja, ako je potrebno. To se najčešće radi mehaničkim dizalicama.
- Ako je armatura korodirala, skinuti betonsku zaštitu i očistiti čelične šipke koristeći žičanu četku ili kompresor za pijesak.
- Premazati čelične šipke epoksidnim materijalom koji sprječava koroziju.
- Ako nije potrebno smanjiti nosivost ili očistiti armaturu, počinje proces omotavanja dodavanjem čeličnih konektora u postojeći stub.
- Čelični konektori se ubacuju u stub, tako što se naprave rupe prečnika 3-4 mm veće od presjeka korištenih čeličnih konektora i 10-15 cm dubine.
- Razmak novih uzengija u omotu, i u horizontalnom i vertikalnom pravcu ne bi trebao biti veći od 50 cm.
- Popuniti rupe adekvatnim epoksidnim materijalom i ubacivanje konektora u rupe.
- Dodati vertikalne čelične konektore za pritezanje vertikalnih čeličnih šipki omota, prateći iste procese 5. i 6. koraka.
- Ugraditi nove uspravne čelične šipke i uzengije prema dizajniranim dimenzijama i prečnicima.
- Premazati postojeći stuba adekvatnim epoksidnim materijalom koji će povezati stari i novi beton.
- Izliti novi sloj betona prije nego što se osuši epoksidni materijal. Beton koji se koristi trebao bi se što manje skupljati, i sastojati se od manjih agregata, pijeska, cementa i dodatnih materijala koji sprječavaju skupljanje.
Omotavanje čeličnim elementima
Ova tehnika se upražnjava kada se želi povećati nosivost stuba, ali ako u isto vrijeme povećanje poprečnog presjeka armature nije dozvoljeno.
Proces omotavanja čeličnim elementima
- Skidanje površinskog betonskog sloja.
- Čišćenje armaturnih šipki žičanom četkom ili kompresorom za pijesak.
- Premazivanje čeličnih šipki epoksidnim materijalom koji sprječava koroziju.
- Ugrađivanje čeličnog omota potrebne veličine i debljine, zavisno od dizajna, i pravljenje otvora kroz koji će se ulijevati epoksidni materijal, koji će osigurati potrebnu vezu između betonskog stuba i čeličnog omota.
- Popunjavanje prostora između betonskog stuba i betonskog omota adekvatnim epoksidnim